Schwarzenegger tar bort skolböcker

Publicerad 2009-06-09 13:34

Foto: Scanpix

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Digitala skolböcker - framtidens utbildning eller bara ett sätt att spara pengar? Guvernör Arnold Schwarzenegger vill att kaliforniska skolungdomar ska ladda ner sina läroböcker från internet.

Schwarzeneggers delstat har ett budgetunderskott på 24,3 miljarder dollar, cirka 180 miljarder kronor. De pengarna vill guvernören nu spara in - genom att steg för steg dra in på tryckta skolböcker, uppger BBC.

Enligt BBC:s korrespondent tycker guvernören att internetaktiviteter som Facebook, Twitter och nedladdning av musik visar att unga människor är de första som lär sig nya teknologier online, och därför tycker han att internet även är bäst sätt att lära sig saker i skolan.

Med start i augusti kommer därför Kaliforniens högstadieelever att ha tillgång till akademiskt godkända texter i matematik och naturvetenskap på internet.

Schwarzenegger menar att fördelen med detta är att digitala böcker lätt kan uppdateras, så att "utbildningen håller jämna steg med utvecklingen".

BBC:s korrespondent Rajesh Mirchandani är tveksam till guvernörens tilltag och menar att Schwarzeneggers egentliga anledning att byta till digitala böcker endast handlar om att spara pengar.

Förra året spenderade Kalifornien 350 miljoner dollar, cirka 2,5 miljarder kronor, på läroböcker och det har delstaten inte längre råd med, uppger BBC.
 

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix

Dags för sportlov – nu kommer det mer snö

SMHI: Kommer att beröra i stort sett hela landet. Snöfall väntar.

SOS Live på DN.se. Här visas larm från räddningstjänsten.

Se upp i sportlovstrafiken. Snö och kyla gör vägarna farliga.

Foto: AP Vy från staden Homs i Syrien under fredagen.

Flera döda i Homs

Regimen i Syrien attackerar staden. Flera civila uppges ha dödats. Aktivist: ”Det här är den mest våldsamma rundan sedan attacken började.”

Saudiarabien vill att FN agerar. Krav på att stoppa våldet växer.

Carl Bildt varnar. ”Läget i Syrien är mycket, mycket allvarligt.”

Foto: AP

Presidenten: Vi ger aldrig efter för väst

Ahmadinejad höll tal i Teheran. Säger att landet aldrig kommer att ge efter för västvärldens försök att stoppa landets kärnprogram.

Så slår Actaavtalet mot tredje världen

Läkare utan gränser varnar. ”Konsekvenserna är att många människor som har hiv/aids inte kommer att få den behandling de behöver.”

Det här är Actaavtalet. Konflikt mellan rika och fattiga länder.

Foto: Scanpix Ulrik Munther, Sonja Aldén, Thomas Di Leva och Timoteij.

Artisterna som går vidare i kväll

Dagens Nyheter tippar kvällens vinnare. Kolla in betygen på artisterna inför deltävlingen i Göteborg. Melodifestivalen 2012.

Nykomlingarna ser fram emot tävlingen. Mimi Oh: ”Otroligt stort att slängas in i det här”.

DN:s Hanna Fahl: Twitter gör tv till ett sällskapsmedium i realtid.