Bok och biblioteksmässan 2009

Signeringsstafett i Göteborg

Publicerad 2009-09-26 06:00

Mort Walker gjorde stor succé på bokmässan 1988. Sen kom han tillbaka 1993, 1996 och 2000.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Slå upp boken. Skriv! Stafettloppet ”signering” pågår i Göteborg. Författarna står eller sitter med en bekväm penna i handen, redo att möta läsarna. Publiken ringlar i bokmässans gångar. Det är trendigt att få en personlig hälsning från favoritförfattaren i boken.

På bokmässan i år tror programchef Gunilla Sandin att de längsta köerna kommer att vara till författarna Isabel Allendes och författaren och illustratören Jan Lööfs bord. Men Jan Guillou brukar också vara mycket populär. Frågan är om han inte är flitigast i år med över 30 programpunkter.

– Stort kaos var det 1988 när Mort Walker, han som ritat Knasen, var på mässan, minns förre mäss-vd:n Bertil Falck.

– Då fick Conny Jacobsson och jag dela ut kölappar och flytta både författare och köande till en tom betonglokal en våning upp. Annars hade mässan imploderat. Ingen kom fram i gångarna åt något håll! Men kul var det!

Men vad händer med signerade böcker när besökarna vimlat hem och montrarna rivits?
Blir en roman mer värd om den signerats av författaren? Eller sjunker andrahandsvärdet om någon klottrat ”Till tant Doris”, oavsett om det är upphovsmannen eller givaren?

– Att signera är en anglosaxisk företeelse, som sprider sig till Sverige. Men det finns inte något större andrahandsvärde i signerade böcker på den svenska marknaden. Ännu. Möjligen av Strindberg. På en bokmässa handlar det väl mer om att samla autografer, säger Ola Eng, pensionerad antikvariatsinnehavare från Uppsala.

Han påpekar att han inte handlat så ofta med dedicerade exemplar. Men i England och USA är situationen en annan.

– För en bok som är signerad av en intressant författare kan nog priset tiodubblas i England. Och visst kan det ha sin charm. Jag har nyligen sett en bok av skådespelaren Noel Coward där han skrivit en dedikation till Greta Garbo. Han beklagade att hon inte var en han, fortsätter Ola Eng.

Men det är inte alla kunder som vill ha något skrivet i boken.

– Vissa vill inte att det ska finnas kladd i boken. Så om en författare har en ful namnteckning så kan det dra ner priset. Eller om boken är dedicerad till någon släkting, säger han.

På Gregers antikvariat i Malmö instämmer Greger Antoft att värdefulla signerade böcker är sällsynta..

– Böcker där Pär Lagerkvist skrivit sitt namn ser man nästan aldrig. Men kåsören Torsten Ehrenmark satt varje jul på varuhusen och skrev hälsningar i sina böcker, så där finns det många med inskriptioner som ”Till faster och farbror”.

Mest pengar har Greger fått för en diktsamling signerad av poeten Tristan Tzara, pseudonym för Samuel Rosenstock. I boken ingick också illustrationer av Henri Matisse.

– Det är många år sedan nu, men jag fick nog 7.000 kronor. Stieg Trenters böcker med julhälsningar är hyfsat gångbara, men inte alls dyra, säger Greger Antoft, som har en speciell hylla för signerade böcker i sitt antikvariat.

Men det är förmodligen inte värdet som gör att läsare köar för att få en bok signerad av en författare. Det handlar om möten. I verkliga livet.

Det märker man inte minst på den stora bokmässan BEA, Book Expo America. I år hölls mässan i New York i juni och köerna till författarnas signeringsbord var oändliga. I en stor sal i konferensbyggnaden Jacob K Javits Center stod borden tätt och till varje författare fanns det en ”in-kö” och en ”ut-kö”. Allt för att göra processen så effektiv som möjligt.
För Dan Radovich, från bokkedjan Barnes & Noble i Buffalo Grove utanför Chicago, är det en sport att få böcker signerade.

– Jag gillar att författaren skriver just till mig, berättar han när vi möts i vimlet och räcker fram sitt förhandsexemplar av ”Dracula; The Un-Dead” till författarna Dacre Stoker och Ian Holt som sitter med pennorna i högsta hugg.

De har skrivit den officiella uppföljningen till Bram Stokers klassiska vampyrroman ”Dracula”. Dacre Stoker är Brams ”great grand nephew” och har alltså blodsband med författaren, Holt har forskat i ämnet.

Dacre Stoker skriver med prydlig stil: ”He returns” i böckerna. Ian Holt slår till med ”The Blood is the life”. Och kön av vampyrvänner verkar aldrig ta slut.

I USA är signerade böcker ”big business” inte minst vid marknadsföringen av en ny bok.
Litterära agenten Sam Edenborough har ansvar för de utländska rättigheterna på Intercontinental Literary Agency (ILA) i London:

– Signeringar är en viktig del i arbetet med att lansera en ny bok. Och ett bra tillfälle för författaren att möta sina läsare. Det är främst de väletablerade författarna som ger sig ut i bokhandeln eller på mässor, berättar han och tillägger att han hört talas om ”speed signing”, där författare tävlar om att ha skrivit sitt namn i flest böcker på kortast tid ...

Alexander McCall Smith, som skrivit om ”Damernas detektivbyrå”, är en gentleman. Inte minst när han signerar sina populära böcker. Han reser sig upp, tar i hand och tackar för att läsaren har köpt hans bok. Så sätter han sig ner och skriver mycket noga dedikationen enligt önskemål och så reser hans sig upp, tar i hand och tackar igen.

När signeringen är slut flyr Alexander McCall Smith in på herrarnas och tar fram handspriten. Tvättar sig noga, och desinficerar händerna. Hans hustru är läkare och sprita händerna har han gjort i många år, långt före svininfluensans intåg.

Förhoppningsvis kommer han på återbesök i Sverige och träffar läsare på Bok- och Biblioteksmässan nästa år. 2010 är temat nämligen Afrika.

Men ännu är det 2009 och idag, lördag, finns inte minst de svenska deckarförfattarna på plats för att skriva i de nyutkomna böckerna.

Om antikvariatsbokhandlare Ola Eng skulle ge något råd till hugade bokspekulanter så är det nog att hitta författare som inte har en lång kö …

– Satsa på en tjurig typ som inte skriver sitt namn så ofta, säger han.

Men det verkar inte årets mässbesökare fästa så stor vikt vid. De vill möta sina favoriter öga mot öga och få ett minne med sig hem. En personlig hälsning från författaren.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Mer från förstasidan

Foto: Etiopisk hemsida ”Det var inte någon gerillagrupp de träffade”, säger advokaten.

”De gick i en fälla”

Ny bild av vad som hände svenskarna. Schibbye och Perssons advokat, tror att allt var en fälla och att journalisterna inte ens ens mötte gerillan.

Regeringen kräver att de släpps. Ny del i årets utrikesdeklaration.

De kämpar för Johan och Martin. Stort reportage inför domen.

Foto: AP

Tsunamispillror når fram till USA:s kust

Mänskliga kvarlevor och bilar. En flytande ö av skräp från tsunamin i Japan, stor som Kalifornien, närmar sig Nordamerikas västkust.

Präster lejde egna mördare

Slöt självmordskontrakt. Två präster som hittades ihälskjutna i Colombias huvudstad Bogota för ett år sedan betalade själva för uppdraget.

Webb-TV

Just nu: Se Bildt i utrikesdebatten

Carl Bildt presenterar regeringens utrikesdeklaration och debatterar den med övriga partier i riksdagen. Direktsändning från riksdagen.

Foto: Scanpix

Handelsbanken höjer utdelningen

Starkt resultat från storbanken. Handelsbanken höjer så väl vinsten som räntenettot under det fjärde kvartalet.

Kraftigt vinstlyft för Kinnevik. Stenbecksfärens maktbolag.