Småförlag möter Norstedts för samtal

Uppdaterad 2010-09-29 08:52. Publicerad 2010-09-29 08:10

Foto: Hasse Holmberg / Scanpix Hur böcker exponeras i handeln är avgörande för försäljningen.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Makten över distributionen och bokhandeln står på agendan när den nya förlagsgruppen De oberoende träffar Norstedts för att diskutera situationen i den svenska bokbranschen. Bonniers står tills vidare utanför samtalen.


– Vi vill veta hur Norstedts ser på oss, de mindre förlagen, men vi har också ett behov att berätta hur vi ser på dem, säger Svante Weyler, förläggare på Weyler förlag, ett av de tolv förlagen som ingår i gruppen De oberoende.

Han ger ett konkret exempel.

– Norstedts böcker ligger längst fram på bokhandelsdiskarna i Akademibokhandeln. Och i Bonniers bokklubb är alla huvudböcker från Bonniers. Vårt jobb i samtalen blir att tala om att det finns bokhandlare som väljer att göra på ett annat sätt.

Som DN tidigare har berättat gick tolv bokförlag, däribland Brombergs, Atlantis, Alfabeta, Ordfront och Lind & Co, i september samman i en förlagsgrupp. De var missnöjda med att de två stora förlagen, Bonniers och Norstedts, tagit alltmer kontroll över bokmarknaden. Syftet var att stärka De oberoendes position gentemot de stora förlagen.

– Jag har lärt mig att det kallas vertikal integration – detta att äga allt från förlag till bokkund, säger Svante Weyler.

Han är kritisk till att personer som inte har erfarenhet från bokbranschen tillsätts på viktiga positioner inom förlagsvärlden. Han nämner Bokias nye vd Peter Orrgren som kommer från Filofax som exempel.

– De kommer med frälsarkrans och är därför skyldiga oss som sysslat med böcker under lång tid att berätta vad de ska göra.

Han skickar också en bredsida till Lars Idermark, KF:s koncernchef (i KF Media ingår bland annat Norstedts) som nyligen i en intervju i Dagens Industri sa att han vill ha in människor från dagligvaruhandeln i bokbranschen.

– Det har vi inte hört tidigare. Ska de komma från charken på Konsum? frågar sig Svante Weyler.

Medan Norstedts med Maria Hamrefors i spetsen föreslagit ett samtal med De oberoende, har ingen kontakt tagits mellan det största förlaget Bonniers och den nybildade förlagsgruppen.

– Vi har inte stämt möte, nej. Vi har inte klart för oss vad De oberoende har för syfte. Jag förstår inte deras namn – De oberoende. Det skulle innebära att vi är de beroende, säger Jonas Axelsson, litterär chef på Albert Bonniers förlag.

Han menar att det förekommer ett ständigt pågående samtal med flera ur förlagsgruppen eftersom de då och då ses i olika boksammanhang.


– Vi har inga problem att samtala om kvalitetslitteraturens framtid med De oberoende. Men om det ska handla om distribution blir samtalet mer mångfasetterat och då bör andra inom Bonniersfären vara med; från till exempel logistikavdelningen och marknad.

Så ni kommer inte att ta initiativ till ett möte med De oberoende, men om de tar kontakt med er, kommer ni att svara ja då?

– Det tror jag säkert vi gör, säger Jonas Axelsson.

Bakom Norstedts välvilja till samtal med De oberoende finns säkert också en önskan att tillsammans med förlagsgruppen knappa in på Bonniers försprång.

– Det kan tänkas att de vill få med De oberoende i olika aktiviteter för att stärka sig i konkurrensen mot Bonniers. Och får de mer utrymme måste Bonniers ta hänsyn till dem på distributionssidan. Det hela är ett spel om uppmärksamhet och marknadsandelar men en ökad bredd gynnar branschen, säger Lasse Winkler, chefredaktör på branschtidningen Svensk Bokhandel.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Mer från förstasidan

Foto: AP

Israelkällor: Syriska ledare förgiftades

Värvad livvakt. Den syriska motståndsrörelsen bluffade inte i förra veckan då den meddelade att många av de syriska ledarna sårats i ett attentat. 19 10 tweets 9 rekommendationer

Foto: AFP Polis hämtar vapnet från det tak där skytten befann sig.

Man låg på tak och sköt – två dödades

Finsk ort i skräck. Två 18-åringar dödades och sju personer skadades allvarligt när en kamouflerad man sköt mot barer i finska Hyvinge. 38 14 tweets 24 rekommendationer

Vet du mer? Ring DN.se 08/738 23 23 eller MMS:a 71 222.

Foto: Erik Englund

”Börjar med att ringa dotter och barnbarn”

Moderna museet och middag med Shanti Roney. Neneh ­Cherry tar en nostalgi­tripp tillbaka till barndomen. Chockartat att bo i Stockholm.

Foto: Scanpix

Fick spjut i magen – stämmer IAAF

Golden Globe i Rom. Franske längdhopparen Salim Sdiri fick ett spjut i levern under galan. Nu stämmer han internationella friidrottsförbundet. 2 0 tweets 2 rekommendationer