Bibliobs.fr
Nyhetsmagasinet Le Nouvel Observateur insåg tidigt att nätet lever ett eget liv, och tidningens boksajt Bibliobs är särskilt levande. Där finns förstås kritik av nya franska böcker, men också debatter, spaningstexter och bloggar. En kalender berättar om bokrelaterade händelser i Frankrike, och på de senaste försäljningssiffrorna kan vi se att Stieg Larssons första Millenniumbok fortfarande ligger i toppen.
Rue89.com
Rue89 lanserades 2007, utan någon större investerare, och berömmer sig i dag om att vara en av Frankrikes få verkligt fristående medier, med mer än en miljon unika besökare per månad. En pigg nyhetssajt, som fritt blandar text och videoklipp, bloggar och nyhetsartiklar. Kultur- och mediebevakningen är ofta spännande, med lite udda inslag. Som serien ”En dag i kris” där läsarna inbjuds att rita slutet.
La République des livres
Dagstidningen Le Monde har haft det goda omdömet att hysa La république des livres (Böckernas republik), en blogg av författaren och litteraturkritikern Pierre Assouline. Det har blivit en av de mest lästa franska bloggarna, och kanske den bästa. Inläggen är ibland skamlöst långa (men det finns många små bilder!). På kultiverat, franskt vis tar sig Assouline an de flesta ämnen, utom det egna privatlivet. Politik, historia, religion, forskning.
Men mest skriver han om litteratur. Han följer hur Jonathan Littells roman ”De välvilliga” tar sig runt jorden, och hur den lanseras i USA. Han berättar om Tayeb Salih, den store arabiske författaren som dog nyligen, och om ”problemet med Cesare Pavese”.
Stilen är ledig och öppen. Och när Assouline är på sitt sarkastiska humör blir det riktigt roligt.
http://passouline.
blog.lemonde.fr