Hur urskiljer man trender? Ofta tycker åtminstone jag att jag ser när bokutgivningen förändras, men det är vad forskarna kallar anekdotisk kunskap. Jag har inte gått igenom alla böcker som ges ut, utan utgår från vad jag läser i branschtidningar, bokhandlar och i min egen bokhylla. Det är inte så tillförlitligt (men roligt!).
Svenska barnboksinstitutet räknar noggrant barn- och ungdomsböcker varje år, och presenterar sedan sin genomgång i något de kallar Bokprovningen. På torsdag kommer årets statistik, som alltså behandlar utgivningen i Sverige under 2012.
Nu brukar ju inte siffrorna komma som någon större överraskning. Trender hinner inte växla så himla snabbt och inte vara så tydligt avgränsade. Bilderboksgenren har länge varit en spännande experimentgenre, och designeruttrycken i pekböckerna började för flera år sedan. Redan i förra årets statistik stod det klart att epoken med mangaläsning var över, och dystopier i ungdomsböckerna var ju legio redan då. Antalet lästräningsböcker ökar i takt med larmrapporterna om att barn läser allt mindre. Man kan misstänka att det inte är någon jätteskillnad den här gången heller.
Förra året var inte något år för nya storsäljare. Ingen ny Harry Potter, ingen ny ”Twilight”, ingen ny ”Hungerspelen”. Om ni ändå tyckte att det vimlade av de två senare så var det på grund av sista ”Twilight”-filmen och första ”Hunger games”-filmen. Årets försäljningssuccé var för vuxna, E L James ”Femtio nyanser”-serie.
Jamen har det inte hänt nånting? Det får vi förstås se på torsdag, när Barnboksinstitutet presenterar statistiken. Till dess kan man fundera själv.