Jenny Lindh är bibliotekarie på Bibliotek Plattan i Kulturhuset, Stockholm. Mejla dina frågor till Jenny: litteratur@dn.se
Först var det Nobelpriset, nyss delades Augustpriset ut. Det finns många prestigefulla utmärkelser att vinna, men jag undrar – finns det några kalkonpriser?
”Skamklubben”
Filmvärlden kryllar av dem – skampriserna som får skådespelarna att gnissla tänder mellan köttiga fejkläppar. Många har hört talas om kalkongalan The golden raspberry awards eller ”The razzies” där filmer som ”Battlefield earth” och ”Gigli” firat storslagna triumfer i uselhet. Bokbranschens priskarusell är betydligt mer vördnadsfull, något som delvis kan förklaras med att det litterära alstret är personligt på ett helt annat sätt än en jättelik filmproduktion. När ett skampris tilldelas gänget bakom ”Transformers 3” blir det ett harmlöst skämt, att slunga det i fejset på en självskärande kortprosadebutant från Kramfors gränsar till mobbning.
Men bokvärlden står inte helt utan kalkoner. Häromveckan avslöjades att sönderhyllade författartjurar som Haruki Murakami och Christos Tsiolkas nominerats till Bad sex awards, en ökänd utmärkelse för ruttnast möjliga sexskildring utdelad av den brittiska tidskriften The Literary Review. Mindre känd men minst lika rolig är amerikanska The Bulwer-Lytton fiction contest, en skrivartävling för bedrövliga öppningsmeningar. Läs bidragen högt, och du räddar stämningen på vilken vinhärsken bokcirkelkväll som helst.
Sverige då? Nej, vi har inte mycket att komma med i sammanhanget. Möjligen har delar av kulturetablissemanget svettiga handflator dagen då Jan Myrdal basunerar ut sitt Leninpris.