Harry Potter

Harry Potter, kung av London

Publicerat 2007-07-20 17:03

Stefanie van Gompel väntade längst och fick sin bok.

Niklas Hallén

Stefanie van Gompel väntade längst och fick sin bok.

DN:s Ossi Carp var på plats i London och rapporterade löpande hela kvällen, ända fram till det efterlängtade boksläppet 01.01, svensk tid.

01.01 Lördag 21 juli

Dörrarna öppnas

Fem minuter innan dörrarna till Waterstones öppnas är hela Piccadilly tjockt av folk. Bussar kan inte komma fram och polisen gör sitt bästa för att röja väg för trafiken.

Just innan folkmassan ska välla in i butiken kommer Hagrid ut hetsar de väntande. Halvjätten uppmanar alla att räkna ner:

10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1

Sen släpps Potter-fansen in i butiken. Exakt hur kaotiskt insläppet är går inte att avgöra på grund av skogen av uppsträckta händer, kameror och mobiltelefoner.

Först ut på butikens baksida var:

Amber de Jager, 19 år, från Holland. Hon har köat sen i onsdags.

- Jag vet inte vad jag känner, jag bara skakar i hela kroppen. Vi har väntat på den här boken i två år. Jag kan helt enkelt inte beskriva känslan som går igenom kroppen.

Stefanie van Gompel som satt längst fram i kön kommer ut som nummer tre.

- Sista timmarna var så tuffa. Vi var trötta, pressen tog bilder, filmade och intervjuade oss hela tiden. Jag är utmattad, säger hon och fortsätter.

- Jag fattar inte vad som händer.

Hon smeker sin bok omsorgsfullt.

- My precious...

22.51 fredag 20 Juli

När Mugglenet-festen är slut

Mugglenet-festen är slut och hundratals mugglenettare skyndar sig ut för att ta plats sist i kön. Raden av väntande ringlar nu flera hundra meter bort från Waterstones, ner längs Jermyn street och in på St James's street.

Systrarna Kajsa och Johanna Karlsson, 16 och 21 år gamla, är två svenskor som har varit på den privata tillställningen. De berättar att ledarna för mugglenet talade om vad de tror kommer att hända i den sista boken.

- Det var deras hundrade podcast-avsnitt och det var riktigt spännande, säger Kajsa karlsson.

Men nu hamnar ni sist i kön?

- Ja det är lite trögt, men vi räknar med att få en bok åtminstone före klockan fyra.

Är det tvärt det?

- Absolut.

John Howells från Waterstones pressavdelning har lovat att butiken inte stänger förrän alla har fått sina böcker.

20.35 fredag 20 Juli

Karnevalen kommer

Nu kommer ett skrikande sällskap med en stor skylt där det står: "Potterish trip Brazil". Att försöka prata med dem är omöjligt eftersom de omeldelbart för stöd av ett italienskt sällskap i quidditch-kläder.

- Gryffindor, Gryffindor, Gryffindor, skriker de högt och flera i kön fyller i.

Säkerhetsvakterna på Waterstones baksida dirigera kön vidare till nästa kvarter, på andra sidan övergångsstället.

Den brasilianska gruppen delar på sig. Några går fram mot entrén för att visa upp sina kostymer och de andra ställer sig längst bak i kön.

Om tio minuter börjar en alldeles särskild fest uppe på fjärde och femte våningen. Det är den främsta Harry Potter-sajten, Mugglenet, som fått bokhandelns lov att bjuda in åttahundra medlemmar till en privat tillställning utan press.

Klockan tio måste dock mugglenettarna snällt lämna butiken och ställa sig längst bak i kön. För 00.01, engelsk tid, ska dörrarna öppnas på riktigt och affärens harrypotterskt inredda entréplan ska fyllas av otåliga fans. Då sker "avslöjandet", som Waterstone's presskontakt Fiona Allen säger, "i brist på ett bättre ord".

18.40 fredag 20 Juli

Rusning efter skolan

När de brittiska skolorna stänger ökar de köandes antal. Hundratals London-ungdomar sluter upp med de redan väntande. Vid halv sex ringlar kön redan runt kvarteret.

Framför de engelska ungdomarna sitter Harry Potter-galningar från hela Europa, Mexiko, Japan, USA, Filippinerna, Kanada och så vidare.

När förra boken släpptes kom runt två tusen Potterister till Waterstone's. Den här gången väntar sig butiken det dubbla.

17.00 fredag 20 Juli

De första fansen

Det är på bokhandeln Waterstone's Piccadilly i London det händer. Det är hit all världens Harry Potter-fantaster har vallfärdat. Det är här de sitter bokstavligen utklädda till tänderna och väntar på att bli de första som får den sista Harry Potter-boken i händerna.

Melyssa Tari, 18, har kommit hela vägen från Toronto med sin mamma Lina Tari.

- Hon har sparat i ett år för det här och hon har lovat att betala tillbaka min resa också. Kan du förstå det?! säger Lina Tari som till skillnad från sin dotter har gått mellan kön och hotellet för att sova korta stunder.

Förra Harry Potter-boken kom den 16 juli 2005 och snart är den långa väntan på upplösningen över. Under torsdagsnatten regnade det häftigt över fansen. Regnoväder följdes av en ännu heftigare skur på förmiddagen och bokhandelsn måste släppa in de drygt 300 köande för att torka.

Nu är regnet som bortblåst, bokstavligen och bildligen. Alla DN talar med på eftermiddagen är förväntansfulla och vid gott mod.

Först i kön sitter 16-åriga Stefanie van Gompel från Eindhoven som satte sig här klockan två i onsdags.

- Jag har sovit en och en halv timme sedan tidigt i onsdags morse, men det är ok. Nu är det bara några timmar kvar och då kan man inte sova, säger hon.

Läs mer: Dags att sluta spekulera

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från DN Bok

Haiku-dikta mera!

DN.se har tidigare skrivit om haikuvågen på Twitter. Många läsare följde uppmaningen att själva dikta. Utmana med en egen haikudikt! Läs artikeln

Willy Granqvist: ”Samlade skrifter, del IV Dikter 1982–1985”

I ”(Skrivarens monolog)”, som återfinns i den tredje delen av Willy Granqvists samlade skrifter, står det: ”Jag torkar bort morgonen, den som ger sin bas av förtroenden. Läs artikeln

SR:s lyrikpris till Björner Torsson

Sveriges Radios lyrikpris tilldelas författaren och arkitekten Björner Torsson. Läs artikeln

Foto: Severus Tenenbaum

Diana Janse: ”En del av mitt hjärta lämnar jag kvar”

Diana Janse är ung diplomat som varit verksam i bland annat Moskva och vid EU-delegationen i Bryssel. För närvarande arbetar hon under vår internationelle fredsmäklare Carl Bildt. Läs artikeln

DN Bok

Ny Kepler-roman i sommar

Följer upp succédebuten. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor.

"Det skulle handlas på deli, fräsas korv från Mallorca, späckas lamm och vispas sorbet ."

Niklas Wahllöfs tv-krönika.

DN-tecknare på Nationalmuseum.

DN-tecknare på Nationalmuseum. Stina Wirsén ställer ut med de stora. 8

Brev från fängelset.

Brev från fängelset. Kurdisk-turkiske författaren Muharrem Erbey om varför Turkiet inte tolererar hans verksamhet. 1

Veckans topp tre med Maria Schottenius:

Veckans topp tre med Maria Schottenius: "Döden spelar väl ändå inte poker?" 3

Sveriges Radios lyrikpris till Björner Torsson.

Sveriges Radios lyrikpris till Björner Torsson. "En markering av att folk vet att man existerar", säger poeten.

Nyheter från Förstasidan

AFGHANISTAN

Sverige skickar ny pluton nästa vecka Foto: Försvaret

Sverige skickar ny pluton nästa vecka

Sverige förstärker trupperna i Afghanistan nästa vecka. En pluton med ett 30-tal soldater skickas - behövs inget nytt beslut från riksdagen. 85

Skytten var bekant med svenskarna. Utredningskommission på väg.

Expert räknar med fler dödsoffer. Farligt med närkontakt.

Allan Widman på Newsmill.

Allan Widman på Newsmill. Nu måste Sverige skicka fler till Afghanistan.

Tusentals civila flyr undan storoffensiv Foto: Noor Mohammad

Tusentals civila flyr undan storoffensiv

Offensiven kallas "Mushtarak" (Tillsammans). Amerikanska, brittiska och afghanska trupper har slagit en ring runt talibanfästet Marja.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel Foto: Altaf Qadri

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel

Hundratals sitter fast. Lavin stängde in folk i tunnel i Salangpasset i Afghanistan. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området. 2

Misstanke om tjuvjakt på varg

Höljes i Värmland. Blod, pälsrester, spillning - och skoterspår hittade. 37

Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste. Foto: Alexander von Sydow Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste.

Maria Wetterstrand utsedd till Sveriges miljömäktigaste 2010

Lyft in frågorna. Alliansministrar mindre framgångsrika på årets lista. 49

Akebono Tora. Foto: AP Akebono Tora.

Sumo-brottare i japanska Glee

En före detta sumo-brottare står för sångnumren, när tv-serien Glee kommer till Japan. Se inslaget

Teknik

Atomur kan ge bättre GPS

Är dubbelt så exakt som tidigare klockor. Det kan sikt leda till mycket bättre och mer exakta GPS-tjänster.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 58

Ny Kepler-roman i sommar.

Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 11

Min vännina ljuger.

Min vännina ljuger. ”Berättar osannolika saker - nu senast om att hon har en dödlig sjukdom.” Psykologen svarar.