Juli Zehs framtida mardröm

Publicerat 2009-03-21 06:00

Tyskan Juli Zeh är framgångsrik författare men också jurist. I sina romaner granskar hon samhällets totalitära tendenser. Det ekar av Aldous Huxley och George Orwell. Boklördags Annika Persson träffade henne i Berlin.

Tredje boken på svenska

Juli Zeh hette från början Julia och är 34 år och både författare och jurist.
Familjen består av David, hunden Olga och katten Tiger. De bor i ett Villa villekulla-hus utanför Berlin
Aktuell med sin tredje roman ”Fritt fall” (Weylers) i Sverige och den fjärde, ”Corpus delciti. Ein prozess” i Tyskland.
Tidigare på svenska: ”Örnar och änglar” 2003 och ”Leklust” 2006. Flera fackböcker på tyska, bland annat en reseskildring från Bosnien.
Gör just nu: Skriver en kritisk bok om kriget mot terrorismen tillsammans med författaren och översättaren Ilija Trojanow.

Litteraturen i Tyskland går mot det mer politiska. Och ett av dess stjärnskott, Juli Zeh, ser en mörk framtid för individens frihet. I hennes nya roman ”Corpus delciti”, som utspelar sig 2057, har samhället blivit ett paradis av hälsa och trygghet. Och samtidigt: total kontroll.

Juli Zeh är 34 år, mest författare, men också jurist med en avhandling i internationell rätt på väg. Hon är redan flerfaldigt prisbelönt och har ett grandiost cv fullt av viktiga utlandsposteringar, fackböcker, romaner, pjäser och artiklar, vid sidan av sina två universitetsexamina. Bor gör hon utanför Berlin i ett stort Villa villekulla-aktigt hus, där hon emellertid aldrig tar emot journalister. Så jag ska träffa henne i en övernattningslägenhet i det centrala bostadskvarteret Schöneberg. Utan fotograf. Juli Zeh håller strikt på sin integritet.

Före intervjun tar jag en sväng i den stora bokhandeln på Kurfürstendamm. Den första titel som står uppskyltad är Max Ottes årsgamla apokalyps över världsekonomin ”Der crash kommt”. Både den och Naomi Kleins bok om den globala kapitalismen är bästsäljare här. Utanför bokkaféets panoramafönster syns Gedächtniskirches kyrkoruin.

Jag letar efter Juli Zehs nya bok ”Corpus delciti. Ein prozess”. Men ser bara deckare. Överallt Val Mc Dermid, Stieg Larsson, Johan Theo­rin och Åke Edwardson.

Har ni Juli Zehs nya?

– Ja, här borta.

Säljer den?

– Nä.

Men den är mycket omskriven. ”Corpus delciti” är en science fiction-roman som har liknats vid Aldous Huxleys klassiker ”Du sköna nya värld”. Här har Juli Zeh låtit kroppsfixeringen verka några årtionden till och byggt ett 2057 där det blivit lagstadgad plikt att sköta sig.

– En behaglig diktatur, säger hon några timmar senare, där hon sitter i en nedsutten plyschsoffa framför ett par kristallkulor som verkar som gjorda för att spå framtiden.

– De flesta medborgarna där njuter av livet. Sjukdomar finns inte längre, säkerheten är total, man har hundra procent kontroll. Alla vet hur och när deras liv börjar och slutar. Sådant som oroar nutidsmänniskorna.

Det är lite konstig stämning i lägenheten. Som om någon har packat snabbt och stuckit härifrån. I hallen möts jag av en respektingivande raggig blandrashund som Juli presenterar som Olga, från Bos­nien. Hon hittade henne som sista valpen i en gatkull. I köket sitter en lika bosnisk katt.

En man står bakom köksbänken och presenterar sig som David. Din man? ”Det spelar väl ingen roll?” Juli erbjuder tveksamt en kopp ”typ turkiskt” kaffe. Hon håller själv en stor kopp i båda händerna och grimaserar.

Juli Zeh har inspirerats av den våg av självhjälpsböcker som de senaste årtiondena uppmanat oss att lägga ansvaret för hälsa och trygghet hos individen. Av typen svenska superbästsäljaren ”Den självläkande människan”.

– Det svenska systemet har ju ännu starkare inslag av ansvar för kollektivet, konstaterar Juli Zeh. Men det börjar bli likadant här.

– Nu diskuteras ansvaret när det gäller dem som håller på med sporter som skidåkning eller ridning. Borde man inte själv få betala om man utsatt sig för fara? Men vad är nästa steg? Den som blir överkörd har ju i allmänhet lämnar huset frivilligt. När man börjar koppla ihop kris och skador med skuld sker det något nytt. Och när samhället är så upptaget av frågor om säkerhet och trygghet så hamnar vi där.

”Corpus delciti” leker med tanken på hur samhället i förlängningen måste kontrollera alla individerna så att de inte gör något som kan riskera tryggheten. Det liknar mycket samhället efter 11 september. Som hon också skrivit varnande artiklar om, bland annat i Die Zeit.

Hur har du störst möjlighet att påverka samhället? Som författare eller jurist?

– Jag tycker att båda yrkena är ganska mjuka verktyg för opposition. Kanske ändå att författar­rollen är bättre, för med den kan jag påverka människors medvetande.

Just nu är Juli Zeh i domstol för att försöka göra något åt reglerna om att man ska lämna fingeravtryck när man får nytt pass. Tillsammans med en annan jurist har hon lämnat in ett klagomål om de ”biometriska” passen.

För henne är fingeravtryck något en demokrati frågar efter när man misstänks för ett brott. Inte innan dess.

– Vi håller på att förlora, konstaterar hon torrt, efter två års kamp. Så domstolen fungerade inte i det här fallet. Däremot har jag haft nytta av att vara en internationellt känd författare. För det har skapat ett visst medieintresse.

Juli Zeh tror att politikerna möjligen har makt. Men inte de globala kapitalisterna.

– Nej, jag upplever att de förflyttat sig så långt från folks vanliga verklighet att de inte längre kan påverka den. Det är klart, de kan rasera en massa verksamheter och bygga upp nya. Men sen, kommer något att ha förändrats då? Tveksamt. Jag tror inte att finanskrisen leder till någon större förändring heller. Ingen har kommit upp med något bra alternativ till kapitalismen.

Hon låter så likgiltig. Jag påminner henne om att hon i en tidigare intervju faktiskt önskat sig en andlig uppgradering. Att frihet borde vara självklart kopplat till ansvar. Och det är väl där finanskrisen åtminstone delvis har sin kärna.

– Ja, absolut. Idén om ansvar ratades totalt under åttio- och nittiotalen. ”Ta för dig allt du kan”, löd samhällets uppmaning. Och det är klart att de som växte upp med det skapar krisen i dag. Det kan väl inte vara en överraskning för någon. Så om du talar i de termerna, så visst. Då önskar jag mig starkt att krisen leder till en miljardsatsning på skolorna. För det finns vissa saker man måste lära barn när de är små. Inte när de är fyrtio och redan bär kostym.

I den roman som snart släpps på svenska, ”Fritt fall”, är det andra samtidsdilemman som granskas. Boken är en yster deckarpastisch. En genrelek där miljöerna ekar mjukt av Donna Tartts hemliga historia, intrigen av filmer som Coenbrödernas ”Fargo”, och så har den ett mått av fantastik som i Michail Bulgakovs ”Mästaren och Margarita”.

Två kärnfysiker är berättelsens huvudpersoner och vid sidan av det spel med parallella universum som skapar dramat, så leker romanen med det Orwellska begreppet ”double-think”, alltså att man håller två helt motsägelsefulla uppfattningar för sanna, samtidigt. Ett problem som Juli Zeh visserligen betraktar som evigt, men ändå tycker accentueras i samtidskulturen.

– Alla har alltid behövt ha ”double-think”. Som individ har du dina förväntningar, dina drömmar och ditt engagemang och oundvikligen stöter de emot en massa realiteter. För att kunna behålla din drivkraft och ditt jobb och klara vardagen måste du ljuga för dig själv. Det är helt normalt.

– Men dubbelheten förstärks i en tid där vi alltmer lämnar den praktiska verkligheten och där mer och mer handlar om språk och information. För det är i språket den föds och frodas. När du står bredvid någon och ser den människan i ögonen kan du inte härbärgera motsägelser lika bra.

Hos Orwell har ”double-think” blivit en metod för staten att kont­rollera sina invånare. Men så långt har det inte gått hos oss, enligt Juli Zeh. Även om hon tycker att vi då och då bör stanna upp och fråga oss vad vi menar med demokrati och frihet eftersom de begreppen allra oftast tänks ihop med totala oförenligheter.

Eftersom Juli Zeh inte har lett en enda gång sedan jag kom hit och hennes bok ändå är lite rolig, frågar jag henne: Vad är det roligaste du vet?

– Menar du det konstigaste eller det jag skrattar mest åt? frågar hon då, snällt och allvarligt.

Det senare.

– Tucholsky, jag skrattar åt ­Tucholsky.

Åt sin andlige förfader. Också han politiskt engagerad författare och jurist, fast i första världskrigets och Weimarrebublikens Tyskland.

I verkligheten då?

– Då tycker jag att det är roligt hur människor har som ambition att uppnå vissa mål och hur de hela tiden gör något helt annat. Det är klart att när man tänker mer på det blir man ju lite ledsen. Men det är roligt också. Det är konstigt att världen över huvud taget håller ihop med tanke på hur lite vi gör det vi föresatt oss.

Efter intervjun står jag i hallen och väntar på att Juli eller David ska berätta hur man går till tunnelbanan. Olga glor. Grrrrrr ... Hon gör ett utfall och skäller vilt. Jag flyger nästan. Juli kommer och tar tag i halsbandet.

– Ja, ja, säger hon.

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från DN Bok

Germaine de Staël: ”Tio år av landsflykt”

På 1800-talet var handskrivna brev den viktigaste formen av kommunikation. Skvaller, nyheter och politik förmedlades i stearinljusens sken. Läs artikeln

Bengt Emil Johnson: ”Aftonsånger”

”Vad är det med manliga poeter och deras brinnande intresse för småfåglar?” undrade poeten och kritikern Anna Hallberg i DN:s kulturdel den 27 juli förra året. Läs artikeln

Norstedts och Bonniers lanserar svenska läsplattor

Igår fanns det inga svenska läsplattor. Idag lanseras två stycken samtidigt. Norstedts Förlag börjar i dag att sälja läsplattan Cybook tillsammans med nätbokhandelsföretaget Bokus.

Haiku-dikta mera!

DN.se har tidigare skrivit om haikuvågen på Twitter. Många läsare följde uppmaningen att själva dikta. Utmana med en egen haikudikt! Läs artikeln

DN Bok

Ny Kepler-roman i sommar

Följer upp succédebuten. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor.

"Det skulle handlas på deli, fräsas korv från Mallorca, späckas lamm och vispas sorbet ."

Niklas Wahllöfs tv-krönika.

DN-tecknare på Nationalmuseum.

DN-tecknare på Nationalmuseum. Stina Wirsén ställer ut med de stora. 9

Brev från fängelset.

Brev från fängelset. Kurdisk-turkiske författaren Muharrem Erbey om varför Turkiet inte tolererar hans verksamhet. 2

Veckans topp tre med Maria Schottenius:

Veckans topp tre med Maria Schottenius: "Döden spelar väl ändå inte poker?" 3

Sveriges Radios lyrikpris till Björner Torsson.

Sveriges Radios lyrikpris till Björner Torsson. "En markering av att folk vet att man existerar", säger poeten.

Nyheter från Förstasidan

AFGHANISTAN

Döda soldaterna på väg hem

Lyfte på morgonen. Flygplanet med kvarlevorna av de ihjälskjutna svenskarna väntas till Sverige under onsdagen. 17

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

Fler än 500 svenskar på plats i Afghanistan efter förstärkning

Ny pluton skickas nästa vecka. Inget nytt riksdagsbeslut behövs. 145

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner. 12

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

160 befaras döda i afghanska laviner Foto: Altaf Qadri

160 befaras döda i afghanska laviner

Fast i biltunnel. Lavin gjorde vägen oframkomlig i Salangpasset. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området.

Norstedts lanserar läsplatta

Färdigladdad med böcker. Nordstedts Förlag börjar i dag att sälja läsplattor tillsammans med nätbokhandelsföretaget Bokus. 13

Nya Ipad.

Nya Ipad. Apples läsplatta ska rädda mediebranschen. 29

Tid för e-boken?

Tid för e-boken? Hur mår den digitala bokmarknaden? 119

400 000 bilar återkallas

400 000 bilar återkallas

Honda har problem med krockkudde. Problemen kopplas ihop med elva skadade och ett dödsfall i trafiken.

DN:s motorreporter Lasse Swärd:

DN:s motorreporter Lasse Swärd: Varumärkena tål smällen.

Toyota stäms.

Toyota stäms. Miljontals bilar åter- kallade efter gas- och bromsproblem. 8

”Janukovytj tvingas kompromissa” Foto: Efrem Lukatsky / AP

”Janukovytj tvingas kompromissa”

DN:s Ingmar Nevéus om Ukrainas val. Allt tyder på att Julia Tymosjenko nu viker ner sig efter den knappa valförlusten. 17

Valet 2010

Borg spiller kaffe. Borg spiller kaffe.

Minnesvärt från mandatperioden

DN.se har botaniserat på Youtube. Se Ohlys långfinger, Borgs kaffespill och andra politiska höjdpunkter som fångats på film.

Opinionen sedan 2006.

Opinionen sedan 2006. Historisk vändning krävs för borgerlig seger.

Följ valet på DN.se!

Följ valet på DN.se! Björn Hedensjö skriver på redaktionsbloggen.

Vad har hänt sedan 2006? Foto: Maja Suslin / Scanpix

Vad har hänt sedan 2006?

Tolv frågor om stridsämnena i svensk politik sedan förra valet. Testa dina kunskaper.

Vad tänker du rösta på i riksdagsvalet?

Se resultat

Recept

Fransk läckerhet

Citronpaj. En pajbotten fylld av len, syrlig citronkräm och på toppen frasig maräng. Oemotståndligt!

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Burkens värde höjs 100 procent.

Burkens värde höjs 100 procent. Panten blir en krona jämt. 15

Skrikare.

På Stan Den fins­ka manskören Huutajat jobbar med kraft och decibel. Skrikare.

Comeback i småbils- klassen.

Comeback i småbils- klassen. Nya Audi A1 med små, snåla motorer i en sportig inramning.

Dyrare biljetter till rymden.

Dyrare biljetter till rymden. När Ryssland får monopol på transporter till ISS. 11