Augustpriset 2009

Kommentar: Skönlitteratur

Publicerat 2009-10-19 13:50

Sex okontroversiella nomineringar utan ett enda svagt kort, skriver DN:s Jonas Thente.

Det har inte varit svårt att 2009 hitta fullödig svensk skönlitteratur, för den som velat leta. Det har Augustjuryn förstås velat, och hittat sex titlar som faktiskt kan sägas ha något gemensamt: individens ansvar för sig själv och alla andra individer. Klassisk ädelhumanism, alltså, men i en samtid som på många sätt komplicerar just förhållandet mellan jag och vi.

Per Agne Erkelius skriver gripande om en döende författares självpåtagna uppgift att minnas en familj som utplånats av nazisterna, trots att han aldrig har träffat de mördade. Steve Sem-Sandbergs rundmålning av det judiska gettot i polska Lodz är en rundmålning av mänsklig överlevnad mot vidriga odds. Aris Fioretos är inne på en liknande utforskning av närhistorien och ser hur människor beror på andra människor. Eva Adolfsson undersöker kärleken, eller rättare sagt älskandets föremål: älskar vi andra människor eller älskar vi själva kärleken?

De två nominerade diktsamlingarna är också de kontaktsökande över den egna hudens gränser. Ann Jäderlund som är mer uttalad och direkt än någonsin och Johannes Anyurus tunga fresk över modernt stadsliv och gemenskap över tid och rum.

Sex självklara, okontroversiella nomineringar utan ett enda svagt kort. Mitt tips? Sem-Sandberg.

Läs mer: Kommentar: Facklitteratur

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från DN Bok

Haiku-dikta mera!

DN.se har tidigare skrivit om haikuvågen på Twitter. Många läsare följde uppmaningen att själva dikta. Utmana med en egen haikudikt! Läs artikeln

Willy Granqvist: ”Samlade skrifter, del IV Dikter 1982–1985”

I ”(Skrivarens monolog)”, som återfinns i den tredje delen av Willy Granqvists samlade skrifter, står det: ”Jag torkar bort morgonen, den som ger sin bas av förtroenden. Läs artikeln

SR:s lyrikpris till Björner Torsson

Sveriges Radios lyrikpris tilldelas författaren och arkitekten Björner Torsson. Läs artikeln

Foto: Severus Tenenbaum

Diana Janse: ”En del av mitt hjärta lämnar jag kvar”

Diana Janse är ung diplomat som varit verksam i bland annat Moskva och vid EU-delegationen i Bryssel. För närvarande arbetar hon under vår internationelle fredsmäklare Carl Bildt. Läs artikeln

DN Bok

Ny Kepler-roman i sommar

Följer upp succédebuten. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor.

"Det skulle handlas på deli, fräsas korv från Mallorca, späckas lamm och vispas sorbet ."

Niklas Wahllöfs tv-krönika.

DN-tecknare på Nationalmuseum.

DN-tecknare på Nationalmuseum. Stina Wirsén ställer ut med de stora. 8

Brev från fängelset.

Brev från fängelset. Kurdisk-turkiske författaren Muharrem Erbey om varför Turkiet inte tolererar hans verksamhet. 2

Veckans topp tre med Maria Schottenius:

Veckans topp tre med Maria Schottenius: "Döden spelar väl ändå inte poker?" 3

Sveriges Radios lyrikpris till Björner Torsson.

Sveriges Radios lyrikpris till Björner Torsson. "En markering av att folk vet att man existerar", säger poeten.

Nyheter från Förstasidan

AFGHANISTAN

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

Fler än 500 svenskar på plats i Afghanistan efter förstärkning

Ny pluton skickas nästa vecka. Inget nytt riksdagsbeslut behövs. 111

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner.

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel Foto: Altaf Qadri

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel

Hundratals sitter fast. Lavin stängde in folk i tunnel i Salangpasset i Afghanistan. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området. 2

SL: "Väldigt beklagligt". Svårt att övervaka tunnelbanespår automatiskt.

Äldste brodern Elm. Foto: Scanpix Äldste brodern Elm.

Målsuccé för David Elm

Spelade 90 minuter. David Elm stod för mål och målgivande pass i segermatchen mot Burnley. 2

Misstanke om tjuvjakt på varg

Höljes i Värmland. Blod, pälsrester, spillning - och skoterspår hittade. 45

Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste. Foto: Alexander von Sydow Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste.

Maria Wetterstrand utsedd till Sveriges miljömäktigaste 2010

Lyft in frågorna. Alliansministrar mindre framgångsrika på årets lista. 74

Teknik

Atomur kan ge bättre GPS

Är dubbelt så exakt som tidigare klockor. Det kan sikt leda till mycket bättre och mer exakta GPS-tjänster.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 63

Ny Kepler-roman i sommar.

Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 12

Min vännina ljuger.

Min vännina ljuger. ”Berättar osannolika saker - nu senast om att hon har en dödlig sjukdom.” Psykologen svarar.