Aktietorgets disciplinkommité har beslutat utesluta Global Gaming Factory från handeln på Aktietorget med omedelbar verkan.
"Aktietorgets styrelse beklagar att bolaget genom sin bristande informationsgivning har vilselett marknaden och förmått ett antal aktieplacerare att göra affärer som de sannolikt inte skulle ha gjort om korrekt information lämnats", skriver Aktietorget i ett pressmeddelande.
En extrastämma i Global Gaming Factory beslöt den 27 augusti att fullfölja köpet av Pirate Bay trots att vd Hans Pandeya inte kunde berätta vilka som står bakom köpet.
"De angivna överträdelserna har varit allvarliga. De ger ett systematiskt intryck av bristande ansvarstagande och av en närmast lättvindig och aningslös inställning till bl a informationsreglerna", skriver Aktietorget.
"Mot bakgrund av detta, och då kommittén ifrågasätter bolagets förmåga att informera på ett korrekt sätt, finner disciplinkommittén vid en samlad bedömning att bolaget bör uteslutas från handeln", fortsätter man.
Aktietorget stoppade i slutet av augusti handeln med Global Gaming Factory (GGF) sedan bolagets extrastämma tagit det formella beslutet att genomföra köpet av fildelarsajten the Pirate Bay — utan bevis på att investerare eller pengar fanns.
Före stämman berättade GGF:s vd Hans Pandeya att flera investerare har hoppat av affären och att han som huvudägare skulle stå för det kapital som fattas.
Köpesumman för the Pirate Bay är satt till 60 miljoner kronor. Men Aktietorgets beslut att kasta ut GGF innebär sannolikt att Pandeya inte klarar av att genomföra köpet.
– Pandeya har inte kunnat styrka en rad påståenden i de pressmeddelanden han skickat ut efter det att affären blev känd i slutet av juni,säger Aktietorgets vice vd Peter Gönczi till TT.
– Bland annat kan inte Global Gaming Factory bevisa påstådda lånelöften från investerare eller informella bud från bland annat Napster-grundaren John Fanning och ryska intressenter, fortsätter han.
Han tillägger att det är allvarligt att gå ut med information som påverkar aktiemarknaden och att det är extremt ovanligt att vi tvingas utesluta ett bolag från Aktietorget.
– Vi är så ledsna för de små aktieägare som handlat på felaktig information. Det är de som drabbas mest.