Valutor (2)

Så tjänar du på att kronan stärks

Publicerad 2009-07-29 12:27

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Den svaga svenska kronan håller på att förstärkas. Förutsatt att trenden håller i sig, kommer en starkare krona inverka på allt ifrån bensinpriset till utlandsfonder och guld.

Att den svenska kronan har försvagats rejält mot både euron och dollar kan näppeligen ha undgått någon. En drygt 20 procent dyrare euro gjorde Europaresan kännbar i plånboken, vilket bidragit till att många valde tillbringa semestern i Sverige under sommaren.

Importerade varor har blivit dyrare, vilket i sin tur påverkat priset på mat, kläder och elektronik – och vinstmarginalerna hos de företag som säljer dessa varor.

Samtidigt har gränshandlarna jublat. Danskar har vallfärdat till västra Skåne medan norrmännen har flockats i Svinesund. Även den svenska exportindustrin har i någon mån kunnat parera effekterna av konjunkturkrisen till följd av en billig krona.

Men trenden med en svagare krona har av allt att döma vänt. Sedan mars i år (då en dollar kostade 9,20 kronor medan euron betingade 11,60 kronor) har både euron och dollarn blivit rejält billigare.

Förstärkningen av kronan har intensifierats den senaste veckan, i takt med att tecknen på en viss ekonomisk återhämtning har tilltagit.

Enligt valutaanalytiker bör kronans värde förstärkas till cirka 10 kronor gentemot euron inom det närmaste halvåret. Det innebär i en förstärkning om drygt fem procent från dagens nivå och nästan 15 procent jämfört med bottennoteringen i mars.

– Det finns alltid fördelar och nackdelar med både en svag och en stark kronkurs, konstaterar Anders Andersson, privatekonomiexpert och chefredaktör för tidningen Driva Eget.

– Men lägger man ihop alla plus och minus tycker jag att fördelarna med en något starkare kronkurs överväger nackdelarna, fortsätter han.

En starkare krona bidrar till att svenskarnas köpkraft förstärks. I sin tur bidrar det bland annat till att priset på resor och mat får sig en skjuts nedåt.

I ett något längre perspektiv kan även priserna på importerade produkter såsom kläder, hemelektronik och vitvaror komma att sjunka. Men kanske mest omedelbar är kronans effekt på bensinpriset och villaoljan.

– Givet den dollarkurs vi har just nu, blir bensinen ungefär 5 öre billigare om kronan stärks med 10 öre mot dollarn, säger Ulf Svahn, vd på Svenska petroleuminstitutet.

Dock bör man poängtera att det inte bara är den svenska kronan som påverkar priset på bensin. Prisförändringar på världsmarknaden till följd av oljepriset och utbudssituationen bidrar även. Men en stärkt krona kan motverka stigande priser.

– Den sjunkande dollarkursen har faktiskt redan hjälpt Sverige. Själva produktpriset har ökat något den senaste månaden, men vi har inte sett någon prisuppgång på bensin i Sverige. Och det är en direkt följd av den billigare dollarn, säger Ulf Svahn.

Men det finns även de som missgynnas av en stärkt krona. Aktörer inom den redan nämnda gränshandeln lär inte glädjas. Det samma gäller den svenska turistnäringen, som nu tjänar på valutaturister och hemma-semestrande svenskar.

Även de som investerat i utländska fonder och tillgångsslag såsom guld missgynnas av att kronan stärks.

Läs mer: Valutaanalytiker spår starkare krona.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp. 7 0 tweets 7 rekommendationer

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Lehman Brothers stämmer Sverige

På halv miljard. Ett konkursbo efter den kraschade investmentbanken Lehman Brothers stämmer svenska staten för ett antal affärer . 11 4 tweets 7 rekommendationer

Foto: Scanpix

EU-dom kan ge oss lägre kortavgifter

Svensk Handel välkomnar domen. EU-domstolen förbjuder att kortavgifter läggs på varandra. Därmed avslutas en tvist som pågått i fem år. 9 0 tweets 9 rekommendationer

Foto: Scanpix

Byggstrejken är avblåst

Så blir avtalet. Efter en långdragen konflikt kom Fackförbundet Byggnads och arbetsgivarna till sist överens. 15 7 tweets 8 rekommendationer

Foto: Scanpix

Apples vd nobbar enorm utdelning

Tackar nej till över halv miljard. Apples vd Tim Cook vill inte ha den aktieutdelning som andra Apple-anställda får ta del av. 16 7 tweets 9 rekommendationer

Apple-vd tjänar mest i USA. Så mycket drog han in i fjol. 54 1 tweets 53 rekommendationer

Kan du Apple? Briljera med dina kunskaper i frågesporten.

Mer från förstasidan

Foto: AFP Brev, blommor och ljus har lagts vid mordplatsen.

Säger att han valde offer slumpmässigt

18-åring har erkänt morden i Finland. Två personer dödades och sju skadades allvarligt när den kamouflerade mannen sköt från ett tak i Hyvinge. 52 15 tweets 37 rekommendationer

En drunknade vid Sätrabadet

Ytterligare en person till sjukhus. Vittnen uppger för Aftonbladet.se att personerna trillade i vattnet efter att två båtar hade krockat.

Foto: Scanpix

Snart är de svenska jordgubbarna här

Säsongen drar igång ordentligt. Gubbarna har repat sig efter de frostkalla nätterna i april och nu spås det blir gott om röda godsaker till midsommar.

Foto: Christian Lutz / AP

Schumacher snabb i kvalet

Monaco Grand Prix. Veteranen Michael Schumacher var snabbast i kvalet, men ett straff tvingar honom att starta i femte led.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan