Majoriteten av de kunder som drabbades av Telias mejlhaveri i julhelgen har redan begärt kompensation.
De första värdecheckarna skickas ut i dagarna.
Telia Sonera har skickat mejl till de närmare 300.000 mejlkonton som drabbades av ett tekniskt haveri i julhelgen.
Eftersom en person kan ha flera konton uppskattar Telia Sonera antalet drabbade kunder till cirka 100.000. Av dessa har 75.000 redan svarat på mejlet och begärt att få kompensation.
- Det ligger i linje med vad vi förväntat oss, men kunderna har fram till den 14 februari på sig att begära ersättning, säger Jan Sjöberg, presschef på Telia Sonera.
Kompensationen betalas ut i form av en värdecheck på 200 kronor som kan användas i en Teliabutik.
Telia Sonera börjar skicka ut värdecheckar under onsdagen och just nu arbetar cirka 50 personer med att hantera sviterna efter mejlhaveriet.
Reaktionerna från kunderna har varit varierade.
- Det har kommit in en hel del kritiska synpunkter på haveriet, hur det kunde uppstå och hur vi har hanterat det. Ett fåtal kunder har haft synpunkter på ersättningen. Men överlag finns en viss förståelse för att saker kan gå fel, säger Jan Sjöberg, som betonar att något liknande inte ska kunna ske igen.
Teliahaveriet orsakades av att ingen kontrollerade att säkerhetskopior gjordes. Därför försvann ett stort antal mejl när en epostserver krånglade.
Post- och Telestyrelsen (PTS) har inlett en granskning av Telia Soneras hantering av haveriet.
Ännu har bolaget inte lämnat några uppgifter till PTS.