A-kassan
A-kassan blir obligatorisk nästa sommar
Publicerat 2007-04-20 13:40
"Det finns anledning att vara orolig för att så många lämnar a-kassan", säger arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin. Därför siktar regeringen på att inför en obligatorisk a-kassa den 1 juli nästa.
DN Teman i artikeln
Regeringen vill införa en obligatorisk a-kassa den 1 juli nästa år. Förslaget möts av kritik och skepsis från arbetsmarknadens parter.
Sedan årsskiftet har tiotusentals personer straffat ut sig själva från a-kassan genom att inte betala avgiften, som höjdes den 1 januari, då också reglerna i a-kassan skärptes.
Enligt siffror från Inspektionen för arbetslöshetsförsäkringen och a-kassorna (IAF) för ett par veckor sedan hade över 330 000 personer låtit bli att betala sin avgift till a-kassan den sista februari. En rundringning TT gjort visar att tiotusentals medlemmar redan straffat ut sig själva genom att inte betala.
- Det är ett problem. Därför vill vi göra a-kassan obligatorisk, sade Sven Otto Littorin när frågan debatterades i riksdagen på fredagen.
Efter debatten sade han till TT att en utredning ska tillsättas före sommaren.
- Vi siktar på att lämna en proposition till riksdagen nästa vår och att införa det den 1 juli 2008, sade Littorin.
Det blir inte någon parlamentarisk utredning utan en ren expertutredning, som får mindre än ett år på sig att arbeta, om sedvanlig remisstid ska hållas. Detta väcker stark kritik från oppositionen.
- Det är rent oförsvarligt. Det handlar om en grundläggande förändring av en av de centrala delarna av välfärdssystemet och då borde det vara en parlamentarisk utredning där parterna också får komma till tals, sade vänsterpartiets talesperson Josefin Brink till TT.
Socialdemokraternas talesman Sven-Erik Österberg har samma uppfattning.
- Expertutredningar brukar man ha när det ska göras tekniska förändringar. Här handlar det ju om en totalförändring av hela systemet av ideologiska skäl. Om det är någon gång det borde vara en parlamentarisk utredning, så är det väl nu, säger partiets talesman Sven-Erik Österberg till TT.
Både socialdemokraterna och vänsterpartiet är i grunden emot en obligatorisk arbetslöshetsförsäkring. Kopplingen till facket har varit en del av den svenska modellen och är en förklaring till den höga organisationsgraden i Sverige.
LO förhåller sig skeptiskt avvaktande till Littorins utspel.
- Först höjer man avgifterna kraftigt och sedan har regeringen flaggat för att många trätt ut. Då inför man ett obligatorium i efterhand. Det kan bli knepigt eftersom då ska en massa människor återföras, sade Jenny Lindblad, utredare vid LO, till TT.
Svenskt Näringsliv är emot att a-kassan ska vara obligatorisk.
- Vår principiella uppfattning har varit, och är, att a-kassan ska vara frivillig även fortsättningsvis. Det ska vara upp till individen att teckna den här försäkringen, sade Pär Andersson, som arbetar med avtals- och socialförsäkringsfrågor vid Svenskt Näringsliv, till TT.
Läs mer: Flykten från a-kassan ett problem
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Boka konferens och event
BOKA - Vi hjälper företag att hitta bra lokaler för konferenser.
-
Fina lokaler i Stockholm för konferens och kickoff
Konferensportalen - Skräddarsydda helhetslösningar inom konferens, kongress och event. Vi har lokaler...
-
Ordna företagsevenemang?
Matkonsult i Karlskrona - din catering och eventanordnare!


























