Konjunkturen

A-kassorna under hård press

Publicerad 2009-04-07 23:27

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Arbetsförmedlingen räknar med en halv miljon arbetslösa under 2010. Den nattsvarta prognosen kommer som en kalldusch inte minst för a-kassorna, som redan dignar under arbetsbördan.

Den ekonomiska nedgången har tvingat Arbetsförmedlingen att revidera sin prognos. Nu tror man på 8,4 procents arbetslöshet under 2009 och 11 procent nästa år.
Ungdomarna och männen inom industrin och i byggsektorn tillhör de värst utsatta den här gången. Arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin uppmanar ungdomar som har svårt att komma in på arbetsmarknaden att fortsätta studera.

– Det är en bra tid att plugga, säger han, samtidigt som han hoppas att de arbetssökande ska kunna få snabb service när de söker hjälp.

En som vet hur hopplöst det kan vara är elektrikern Conny Öhman i Skellefteå. Han varslades i december när jobben sinade för den lilla firma han hade arbetat på i tre år. Nu har han varit utan jobb i två månader. Någon ersättning från Elektrikernas a-kassa har han inte fått eftersom han inte lyckats komma i kontakt med kassan. I tre dagar ringde han varannan minut under hela telefontiden till Elektrikernas a-kassa. Han ställdes inte ens i kö utan uppmanades ringa senare.

– Sedan dess har jag försökt mer sporadiskt, ett par tre gånger per dag, säger Conny Öhman.

Han vill veta om hans papper har kommit fram. Eftersom han inte har fått några pengar antar han att någon uppgift saknas. Men vilken? Det vet han inte eftersom han aldrig får tala med någon på a-kassan. Även DN har försökt komma fram till Elektrikernas a-kassa på telefon utan att lyckas. Till slut mejlade jag kassans tillförordnade chef Kent Östman.

– Det är för många som ringer, säger han när han flera dagar senare ringer upp.

På tre månader har de arbetslösa elektrikerna ökat från 250 till 1.000 personer. En ny telefonväxel och en sjukskriven chef kan ha bidragit till att kassan inte har klarat sin uppgift, förklarar Kent Östman.

Kanslichef Melker Ödebrink på A-kassornas samorganisation, SO, berättar att alla a-kassor känner av pressen. De försöker lösa problemen genom att anställa, jobba mycket övertid och styra om handläggarna till telefonerna de tider när de vet att folk ringer. I höst drar SO i gång en utbildning för a-kassehandläggare.

Ann-Marie Qvarfort är generaldirektör på Inspektionen för arbetslöshetsförsäkringen, IAF, som ska hålla tummen på ögat på a-kassorna. Hon har hört talas om problemen på Elektrikernas a-kassa.

– Jag har fått beskedet att man kommer fram om man väntar 25 minuter. Det låter länge, men de hade akuta personalproblem.

Alfakassan har också fått klagomål för sin otillgänglighet, berättar hon.

– Styrelserna har ett stort ansvar för att det är ordning och reda på kassorna. Folk ska kunna leva och försörja sig, säger Ann-Marie Qvarfort.

En halv miljon arbetslösa kommer att ställa ännu större krav på a-kassorna.

– De kan inte ha personal som sitter och väntar på att arbetslösheten ska öka. Men det går inte heller att sätta in en handläggare rakt av, regelverket är för komplicerat.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Sänkta kreditbetyg för en rad länder

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Scanpix

Bolånetaket stänger ute många yngre

Kontantinsatsen avskräcker unga. Det krävs större kontantinsats för bostadsköp än tidigare. Bolånekunder under 25 år har i stort sett försvunnit.

Foto: Scanpix De drabbade charterbolagen väljer att sätta in andra flygbolag.

Flygstrejk bryter ut

Tvist om arbetstider. En flygstrejk bryter på tisdagen ut mot flera av Apollos, Solresors och Fritidsresors flygbolag.

Lång väg kvar för Grekland

Detta händer nu. Sparpaketet är godkänt men ännu är inte nödlånet i hamn. Grekland står inför långa och svåra utmaningar.

Greklands ödesstund. Kräver år av egna ansträngningar.

Kravaller när Grekland sa ja. Se bilderna från Aten.

Foto: Scanpix

Iphone sämst i test vid minusgrader

Inte bästa valet. Iphone 4S rekommenderas inte om du vill använda mobilen utomhus på vintern.

Hela listan. Osmarta mobiler mest köldtåliga.

Mer från förstasidan

Bopriserna stiger

Så mycket steg priserna i januari. Under de senaste tolv månaderna har bostadspriserna sjunkit i Sverige. Men i januari märks en förändring.

Klaga på ockerhyra - få pengar tillbaka. De som anmäler får ofta rätt.

Foto: DN

Regeringen skriver ny terrorstrategi

Andra gången på fyra år. Ett nytt tänkbart grepp kan vara att vid behov tillåta informationsutbyte mellan Säpo, Must och FRA.

Foto: AP

Hustrun misstänker regimkritikers död

Har flytt med de två barnen. Bristen på information från myndigheterna gör att hon inte kan utesluta att han inte lever längre, säger hon till AFP.

Washington tillåter homovigslar

Delstaten är nu USA:s sjunde område att acceptera. Ny äktenskapslag.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.