Internationell ekonomi

Amerikansk arbetslöshet 9,7 procent

Publicerad 2009-09-04 16:33

Foto: Tony Dejak / AP Photo En kvinna på en arbetsförmedling i deltstaten Ohio.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Arbetslösheten i USA steg till den högsta nivån på 26 år. Men samtidigt bromsar raset i sysselsättningen upp. Aktiebörserna tog det som ett gott tecken.

Antalet sysselsatta utanför jordbrukssektorn i USA minskade med 216 000 personer under augusti, enligt landets arbetsmarknadsdepartement. Det var lite mindre än väntat.

Ekonomerna hade i genomsnitt väntat sig en minskning med 225 000 personer, enligt Reuters enkät.

Sysselsättningsraset var också det minsta på ett år, vilket finansmarknaderna tog som en bekräftelse på de tidigare signalerna om att den amerikanska ekonomin håller på att stabiliseras, om än på mycket låga nivåer.

Aktiebörserna världen över fick inledningsvis en extra skjuts efter att redan innan ha legat på plus under fredagen. Därefter vände kurserna ner igen. Samtidigt steg räntorna något i spåren av att ekonomin väntas ta fart.

Arbetslösheten steg från 9,4 procent i juli till 9,7 procent i augusti. Här låg ekonomernas förväntningar på 9,5 procent.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Sänkta kreditbetyg för en rad länder

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Scanpix

Bolånetaket stänger ute många yngre

Kontantinsatsen avskräcker unga. Det krävs större kontantinsats för bostadsköp än tidigare. Bolånekunder under 25 år har i stort sett försvunnit.

Foto: Scanpix De drabbade charterbolagen väljer att sätta in andra flygbolag.

Flygstrejk bryter ut

Tvist om arbetstider. En flygstrejk bryter på tisdagen ut mot flera av Apollos, Solresors och Fritidsresors flygbolag.

Lång väg kvar för Grekland

Detta händer nu. Sparpaketet är godkänt men ännu är inte nödlånet i hamn. Grekland står inför långa och svåra utmaningar.

Greklands ödesstund. Kräver år av egna ansträngningar.

Kravaller när Grekland sa ja. Se bilderna från Aten.

Foto: Scanpix

Iphone sämst i test vid minusgrader

Inte bästa valet. Iphone 4S rekommenderas inte om du vill använda mobilen utomhus på vintern.

Hela listan. Osmarta mobiler mest köldtåliga.

Mer från förstasidan

Bopriserna stiger

Så mycket steg priserna i januari. Under de senaste tolv månaderna har bostadspriserna sjunkit i Sverige. Men i januari märks en förändring.

Klaga på ockerhyra - få pengar tillbaka. De som anmäler får ofta rätt.

Foto: DN

Regeringen skriver ny terrorstrategi

Andra gången på fyra år. Ett nytt tänkbart grepp kan vara att vid behov tillåta informationsutbyte mellan Säpo, Must och FRA.

Foto: AP

Hustrun misstänker regimkritikers död

Har flytt med de två barnen. Bristen på information från myndigheterna gör att hon inte kan utesluta att han inte lever längre, säger hon till AFP.

Washington tillåter homovigslar

Delstaten är nu USA:s sjunde område att acceptera. Ny äktenskapslag.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.