Alltmedan räntorna stiger, bolånetak införs, bankerna höjer amorteringskraven och spekulationerna om en bolånebubbla tilltar fortsätter många att inte amortera på sina bolån.
Vissa tror att vi har en bolånebubbla på gång och vissa inte, men sanningen är att ingen har en aning om vad som kommer att hända med bostadspriserna, säger Gunilla Nyström privatekonom på SEB.
SEB har infört en stark rekommendation om att kunderna bör amortera eller spara två procent per år tills man nått 70 procents belåningsgrad. Gunilla Nyström menar att amorteringar dessutom är ett sätt att skapa sin egen trygghet.
– Nutidsmänniskan ser det kanske inte som sitt främsta mål att bli skuldfri. Men att få ner lånen till 50 procent av marknadsvärdet borde ju vara en bra ambition i alla fall, säger hon.
Men det blir färre som amorterar. Förra året gjorde 66 procent av kunderna det enligt bankens siffror, vilket är en nedgång på fem procentenheter på fem år.
Inte bara ett eventuellt kommande prisfall talar för amortering. Med stigande räntor blir effekterna av att ha amorteringsfrihet på bolånet större.
Om du har ett bolån på 1 500 000 kronor idag och låter det ligga amorteringsfritt de kommande fem åren med en tremånadersränta, som följer SBAB: s prognos för tremånadersräntan, kommer du betala 334 800 kronor i ränta under de fem åren.
Om du på samma lån väljer att amortera 2 000 kronor i månaden kommer du att betala 320 700 kronor i ränta, det vill säga drygt 2 800 kronor per år mindre. Amorteringen på 24 000 kronor per år gör dock att du totalt sett kommer att betala 105 900 kronor mer under femårsperioden.
De ökande betalningarna kompenseras dock av att du efter de fem åren har en skuld som är 120 000 kronor lägre. Om du säljer bostaden efter fem år har du alltså tjänat över 14 000 kronor på att amortera.
Effekten på räntebetalningarna ökar med tiden. Det första året är skillnaden mellan att amortera och inte göra det bara knappt 500 kronor på den totala räntebetalningen. År fem är skillnaden ungefär 5 400 kronor.
Eftersom de flesta av oss bor längre än fem år i en bostad tillkommer fler argument för amorteringar.
– I genomsnitt bor svensken 27 år i en villa och tio år i en bostadsrätt, så större renoveringar kommer dyka upp för eller senare, vilket talar för att amorteringar och sparande är nödvändigt, säger Gunilla Nyström.
I exemplet är tremånadersräntan i genomsnitt det första året är 3,89 procent för att sedan gradvis stiga till i genomsnitt 4,98 procent det femte året.
Med en ränta på 4,50 procent år 6-10 skulle skillnaden i räntebetalningar år tio bli drygt 10 000 kronor.