Ams-anställda hittar ett jobb per år

Publicerat 2006-02-22 20:00

Siffrorna stämmer men slutsatserna är helt fel, enligt analytiker på Ams.. Arbetsförmedlarna hittar i genomsnitt bara ett enda riktigt jobb om året till sina arbetssökande. Det visar en rapport som riksdagens utredningstjänst, Rut, gjort på uppdrag av centerpartiet.

Undersökningen visar också att 75 procent av alla nya jobb tillsätts via kontakter och i 90 procent av de fallen har arbetsförmedlingen inte medverkat alls.

- Siffrorna är ett hån mot främst unga arbetssökande, men också mot arbetsförmedlarna som inte får göra sitt jobb, säger Roger Tiefensee, centerns ekonomiske talesman.

Han vill se fler privata förmedlingar och att arbetsförmedlingarna ska riktas mot olika gruppers behov. Exempelvis mot unga utan jobb eller personer med utländsk bakgrund.

- Arbetsförmedlingen är en helig ko som behöver ny näring, säger Roger Tiefensee.

Samuel Engblom, analytiker på Ams, framhåller att arbetsförmedlingens roll är att på olika sätt uppmuntra de arbetssökande att hitta nya jobb.

- Slutsatserna i utredningen är helt felaktiga. Siffrorna stämmer, men riksdagens utredningstjänst har helt missförstått arbetsförmedlingens uppgift, säger han.

Samuel Engblom anser att det är ointressant vem som först visar upp ett ledigt jobb för en sökande.

- Det viktiga är att människor får jobb. Vem skulle tjäna på att det är arbetsförmedlaren som upptäcker de lediga jobben först? säger han.

Enligt centerns Roger Tiefensee ägnar arbetsförmedlarna allt för mycket tid åt att administrera olika åtgärder och ansökningar om friår. Något Samuel Engblom på Ams inte alls skriver under på.

- Våra anställda lägger ned mycket tid på de sökande. Vad man ska komma ihåg är att olika människor behöver olika mycket stöd. Att arbeta med motivation är väldigt viktigt och tar tid.

Att gå via egna kontakter är det vanligaste sättet att få jobb på, och privata förmedlare och bemanningsföretag står för allt fler tjänstetillsättningar, enligt Rut-rapporten.

Andelen arbetsgivare som själva tar kontakt när de behöver anställa har också ökat markant. År 1990 förmedlades 13 procent av jobben på det sättet, år 2003 tillsattes var fjärde jobb på arbetsgivarens eget initiativ.

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Ekonomi

Kvartalsrapporter

SEB:s kreditförluster ökade Foto: Fredrik Sandberg / Scanpix

SEB:s kreditförluster ökade

Återupptar utdelning. SEB redovisar en rörelsevinst på 564 miljoner kronor för årets fjärde kvartal.

Även Europabörserna lyfte. Marknaden reagerade på hopp om ett EU-sponsrat räddningspaket till Grekland.

Kvartalsrapporter - Två tunga förluster

SAS varslar 505 i Sverige...

Presskonferens om SAS. Maud Olofsson: SAS innebär ett komplicerat ägande för staten. 31

... totalt försvinner 650 jobb Foto: Pontus Lundahl / Scanpix

... totalt försvinner 650 jobb

Ska spara två miljarder Ber samtidigt ägarna om ett tillskott på fem miljarder. 57

”Desperat jakt på kapital”.

”Desperat jakt på kapital”. Sex miljarder kronor räcker inte till. 22

SAS förlustdrabbat. Sedan millenieskiftet har SAS gått med förlust under sju av tio år. 2

DN Börs:

DN Börs: SAS-aktien rasade på börsen efter rapporten.

DN:s börskrönikör Patricia Hedelius.

DN:s börskrönikör Patricia Hedelius. Jansson kan komma att ifrågasättas. 14

Stor skillnad mellan SAS och Saab ”Staten är redan delägare i SAS. Det är en väsentlig skillnad”, säger SAS-chefen Mats Jansson. 8

Swedbanks förlust större än väntat Foto: Scanpix

Swedbanks förlust större än väntat

Rörelseförlust på 1.673 miljoner kronor. ”Ser vi möjligheten till vinst för helåret 2010.” 25

Patricia Hedelius:

Patricia Hedelius: Det var lite sämre på många ställen.

DN Börs:

DN Börs: Så går det för Swedbank-aktien.

Fler kvartalsrapporter

Alfa Laval höjer utdelning. Redovisar stor vinst.

Kraftigt vinstlyft för Tele 2. 1.112 miljoner kronor före skatt.

NCC:s vinst oväntat hög. Analytiker hade räknat med vinst och styrelsen föreslår utdelning på 6 kronor.

Bolagsrapporterna slår mot börsen

Fallande handel på Stockholmsbörsen vid öppning. SAS-rapporten tyngde börsen inledningsvis, men fram mot lunchtid vände börsen uppåt.

Bostadspriserna under lupp Hasse Holmberg / Scanpix

Bostadspriserna under lupp

Riksbanken letar nya verktyg. Tillsätter utredning om riskerna på den svenska bostadsmarknaden. 16

Hopp om räddning för Grekland Foto: Ariel Schalit / AP

Hopp om räddning för Grekland

Eu:s centralbankchef avbryter resa och återvänder till Europa. Har fått marknaden att hoppas på att ett EU-paket för Grekland är på gång.

Greklands regering vill höga pensionsåldern som krisåtgärd. ”Patriotism i dag betyder att alla måste hjälpa till”

Borg ser allvarligt på Greklands kris. Felbedömning av underskottet har ”allvarligt undergrävt trovärdigheten för finanspolitiken i Grekland”. 1

Teknik

Atomuret som håller tiden

Bättre GPS-tjänster. Drar sig en sekund på tre miljarder år.

Allt fler kopplar datorn till tv:n”

Läs Jonas Leijonhufvuds medieblogg.

Smartast vinner.

Smartast vinner. Så fungerar olika smartphone-modeller. 65

Isbrytare bytes mot JAS.

Isbrytare bytes mot JAS. Transatlantic kan köpa isbrytare från Kroatien för att stötta Saab:s Jas-affärer. 15

Miljardbelopp till vaccin.

Miljardbelopp till vaccin. Microsoftgrundaren ska under en tio år donera tio miljarder dollar till forskning och distribution av vacciner. 5

Rekorddyr ”låda” till salu.

Rekorddyr ”låda” till salu. En Giroux Daguerrétype, en av kamerahistoriens främsta rariteter är till salu. 4

Nyheter från Förstasidan

Kvartalsrapporter

SEB:s kreditförluster ökade Foto: Fredrik Sandberg / Scanpix

SEB:s kreditförluster ökade

Återupptar utdelning. SEB redovisar en rörelsevinst på 564 miljoner kronor för årets fjärde kvartal.

AFGHANISTAN

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

Fler än 500 svenskar på plats i Afghanistan efter förstärkning

Ny pluton skickas nästa vecka. Inget nytt riksdagsbeslut behövs. 122

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner. 4

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel Foto: Altaf Qadri

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel

Hundratals sitter fast. Lavin stängde in folk i tunnel i Salangpasset i Afghanistan. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området. 3

Kraftig brand i Simrishamn

Bröt ut i en cykelbutik inrymd i ett godsmagasin. Boende i närheten uppmanades att stanna inne med stängda fönster. 1

Tre ronder mot Paolo Roberto

DN:s kom i form-bloggare Jonas Leijonhufvud utmanade Paolo Roberto på en boxningsduell – se hur det gick här. Webb-tv.

Fotboll

”Överens med Barcelona”

Dragkampen om Fàbregas. Spanska medier uppger att ett femårskontrakt är klart med Arsenals stjärna.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 66

Ny Kepler-roman i sommar.

Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 12

Min vännina ljuger.

Min vännina ljuger. ”Berättar osannolika saker - nu senast om att hon har en dödlig sjukdom.” Psykologen svarar.