Konjunkturen

Än sämre konjunktur väntar

Publicerad 2009-03-31 09:42

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

På knappt två år kommer en kvarts miljon jobb att försvinna i Sverige. Det spår statliga Konjunkturinstitutet (KI). Institutet förväntar sig att regeringen satsar närmare 60 miljarder på att lindra krisen.

Sveriges ekonomi befinner sig i fritt fall, om man ska tro på KI:s senaste rapport, Konjunkturläget. 

Bruttonationalprodukten, BNP, - som mäter värdet av all produktion av varor och tjänster under ett år att falla med hela 3,9 procent i år. Nästa år växer ekonomin, men med mycket blygsamma 0,9 procent. 

Det här får följder på arbetsmarknaden. Till slutet av nästa år kommer 250 000 arbeten att försvinna.  

Värst blir det inom industrin där KI räknar med att vart sjätte jobb försvinner. 

KI menar att ekonomin måste stimuleras. Dels räknar KI med att Riksbanken sänker sin styrande ränta 0,25 procent; dels kommer regeringen att tvingas satsa stora summor.  

I år räknar KI med att regeringen stimulerar ekonomin med åtta miljarder kronor och nästa år med hela 50 miljarder kronor. Då handlar det om ofinansierade skattesänkningar och utgiftsökningar. 

Tillsammans med sin lägesrapport offentliggjorde KI och en Konjunkturbarometer, som mäter svenska hushåll och företags syn på den framtida ekonomiska utvecklingen. 

Barometern speglar lägesrapportens dysterhet. I februari kunde man spåra en liten, liten optimistiskt glimt hos hushållen Visserligen var de övervägande negativa i sin syn, men pessimismen hade dock lagt sig en gnutta.  

Men i mars sjönk de så kallade konfidensindikatorn, som mäter hushållens optimism eller pessimism, med 2 enheter till -16,5, en extremt låg siffra.  

Detta trots att börsen gått hyggligt sedan bottenläget i början av mars, att de flesta som arbetar har fått skattesänkningar och att antalet varsel inte ökar i samma takt som tidigare. 

Men även företagen ser mörkt på framtiden. Inom tillverkningsindustrin sjönk indikatorn med hela sju enheter till - 42 och ligger nu på den lägsta nivån sedan mätningarna startade 1996. 

Två av tre företag räknar med att behöva minska på personalstyrkan inom de närmaste månaderna. 

Bilden inom byggindustrin är splittrad. De företag som sysslar med väg- och anläggningsarbeten har en betydligt ljusare bild än övriga. 

Inom den privata tjänstesektorn räknar också en majoritet av företagen med minskad sysselsättning. 

Inom detaljhandeln är det i stort sett endast livsmedelshandeln som ger en positiv bild. Alla övriga delar redovisar minskad försäljning.

Konjunkturbarometern, som mäter den samlade bilden av läget i ekonomin, sjönk från 73,3 i februari till 70,1 i mars. Med det menas att det ekonomiska läget är mycket svagt.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp. 7 0 tweets 7 rekommendationer

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Lehman Brothers stämmer Sverige

På halv miljard. Ett konkursbo efter den kraschade investmentbanken Lehman Brothers stämmer svenska staten för ett antal affärer . 11 4 tweets 7 rekommendationer

Foto: Scanpix

EU-dom kan ge oss lägre kortavgifter

Svensk Handel välkomnar domen. EU-domstolen förbjuder att kortavgifter läggs på varandra. Därmed avslutas en tvist som pågått i fem år. 9 0 tweets 9 rekommendationer

Foto: Scanpix

Byggstrejken är avblåst

Så blir avtalet. Efter en långdragen konflikt kom Fackförbundet Byggnads och arbetsgivarna till sist överens. 15 7 tweets 8 rekommendationer

Foto: Scanpix

Apples vd nobbar enorm utdelning

Tackar nej till över halv miljard. Apples vd Tim Cook vill inte ha den aktieutdelning som andra Apple-anställda får ta del av. 15 7 tweets 8 rekommendationer

Apple-vd tjänar mest i USA. Så mycket drog han in i fjol. 54 1 tweets 53 rekommendationer

Kan du Apple? Briljera med dina kunskaper i frågesporten.

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix/Jonas Backlund Polisen vill införa förbud från kl. 22 i Rålambshovsparken.

Här får du njuta av ditt vin i Stockholm

Och här är det inte tillåtet. Tvärtemot vad många tror är det tillåtet att dricka alkohol dygnet runt på de flesta ställen i stan. Men inte överallt. 48 10 tweets 38 rekommendationer

Hela listan, park för park. Här får du dricka och inte. Här gäller vissa tider. 53 0 tweets 53 rekommendationer

Foto: Scanpix

Fredrik Strage: Ozzy borde veta bättre

Betyg 3

DN:s recensent är besviken. ”Metallegenden har alltid varit en spelevink men förr kunde man skylla tokerierna på pillren. Som nykter 63-åring borde han veta bättre”. 1 1 tweets 0 rekommendationer

Polisjakt på rånare i Solna

Gav sig på värdetransport. Polisen jagar två eller tre gärningsmän efter ett väpnat värdetransportrån i Solna på lördagsmorgonen. 4 4 tweets 0 rekommendationer

Webb-TV

Sprang 170 mil från Kina till Tibet

Ett gäng cyklister som var på väg från Kina till Tibet fick ett oväntat men välkommet sällskap under resan. Cyklister gav upp men inte hunden.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan