”Jag ligger inte sömnlös och oroar mig för hur vården ska bekostas. Vi har hittills haft regeringar som lovat att det ska fungera. Men när man tänker på det tror jag inte att det är möjligt att finansiera vården i framtiden med det system vi har i dag när så många blir gamla.
Vi har visserligen ett högt skattetryck i Sverige, men resurserna kommer ändå inte att räcka.
Problemet med svensk sjukvård är att det inte är enkelt att få hjälp. Det tar väldigt lång tid och på vårdcentralerna klarar de inte så mycket.
Sedan 90-talet har vi gått mot mer inslag av privata aktörer inom vården. Jag tror att det är oundvikligt.
Jag har bott i USA och betalat för en privat sjukvårdsförsäkring för att få vård där. Det kostar, men då får du hjälp snabbt. Jag säger inte att det systemet är bättre än det vi har i Sverige. Alla de som inte kan skaffa försäkringar står utanför. Men någon kombination av de två kan vara bra.
Som egenföretagare är jag utsatt ekonomiskt om jag blir sjuk. Rådgivarna på banken är på mig om att jag borde skaffa en sjukvårdsförsäkring. Jag har börjat titta lite, men inte mer än så.
Vi har ju inte fri sjukvård i dag heller, vi betalar egenavgifter och annat, även om det är väldigt rabatterat.
Jag är inte rädd för att min dotter inte ska få bra vård, det är tydligt att barn är prioriterade. Jag tycker att vård för barn ska vara avgiftsfri så att folk går till doktorn med sina barn.
Jag tror inte det går att höja skatten mer för att bekosta vården. Men jag vet inte vilken av de lösningar som debatteras som är bäst för framtiden. Men någonstans måste man nog prioritera. Det är därför vi har valt politiker, för att de ska ta sådana beslut.”