Krönikor av Johan Schück

Andrum för Lettland - men behovet av devalvering kvar

Publicerad 2009-06-12 09:04

Grafik: Björn Gevert Foto: Janis Salins

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Lettland får tillfälligt andrum genom att pengar är på väg från EU-kommissionen och Internationella valutafonden, IMF. Men behovet av devalvering finns ändå kvar. Grannländerna Estland och Litauen kan också behöva justera ner sina valutor.

I Lettland är det inte tillåtet att sprida oro kring landets valuta. Överträdelser kan leda till förhör hos säkerhetspolisen och även till åtal. Men sådana försök att kväva en fri debatt hindrar inte att allt fler letter väntar sig en devalvering.

Stora nedskärningar i de offentliga utgifterna, som Lettlands parlament håller på att besluta om, är dock ofrånkomliga i landets pressade situation. Långivarnas krav måste, med viss prutmån, uppfyllas. Utan tillskott av kapital utifrån skulle lettiska regeringen annars bli tvungen ställa in betalningarna.

Budgetåtstramningen bidrar dock samtidigt till att fördjupa krisen. Efterfrågan i ekonomin blir ännu svagare när lönerna sänks och arbetslösheten stiger. Årets väntade BNP-ras på 18 procent kan ytterligare förvärras.

Syftet från Lettlands regering och centralbank är att göra en ”intern devalvering”, alltså att minska de inhemska kostnaderna så mycket att landet återvinner sin förlorade konkurrenskraft. Det är en svår manöver som tar lång tid att genomföra och där risken för misslyckanden är stor.

De andra baltiska länderna, Estland och Litauen, är inne på samma väg. Hela Baltikum har gått igenom en kraftig omsvängning från överhettning och tidvis tvåsiffriga tillväxttal till en svår period där BNP-utvecklingen är i fritt fall.

Exporten rasar ännu snabbare, beroende på att den inte längre är konkurrenskraftig. I alla tre länderna har inflationen tillåtits stiga så snabbt att kostnadsläget blivit alldeles för högt.
Nu är de baltiska ekonomierna i stället inne i en nedåtgående spiral, där det ännu inte går att se någon botten. Då är det logiskt att valutorna hamnar under press och att deras knytning till euron ifrågasätts. Kostnaden för att hålla fast växelkurs är hittills störst i Lettland, men den blir allt högre också i Estland och Litauen.

En lettisk devalvering, som betyder att växelkursen mot euron sänks eller att valutan får flyta fritt, betyder visserligen inte att nuvarande kris upphör. För många letter skulle läget tvärtom förvärras när de lån som har tagits i euro plötsligt blir mycket dyrare att betala. I bankerna - främst Swedbank och SEB - skulle kreditförlusterna öka kraftigt om många låntagare inte längre klarar sina åtaganden.

Men devalveringen ger samtidigt chansen till en nystart, där möjlighet finns att rätta till obalanserna i lettiska ekonomin. Det blir inte enkelt eftersom Lettland har en svag exportsektor och draghjälpen från omvärlden blir begränsad. Ändå kan anpassningen påskyndas när växelkursen hamnar på en balanserad nivå och inte längre är starkt övervärderad.

I Estland och Litauen är man orolig för att en lettisk devalvering skulle dra med sig även deras valutor, trots att dessa är ännu hårdare bundna till euron. Spridningseffekten kan ändå bli stark eftersom de tre baltiska länderna är inne i en likartad nedgång och utbytet mellan dem är ganska stort.

Det finns dock skäl för även Estland och Litauen att släppa nuvarande euroanknytning och i stället hitta en rimlig växelkurs. I båda länderna krävs emellertid en komplicerad politisk process med lagändringar som beslutas av parlamentet. För letterna skulle en devalvering gå snabbare att genomföra, så snart regeringen och centralbanken har bestämt sig.

En devalveringsvåg kan också sprida sig till fler länder. Kreditvärderingsinstitutet Moody’s tillhör dem som varnar för ett sådant förlopp och därför inte vill se en lettisk devalvering.
Faran finns men är knappast så allvarlig att Lettland ska behöva offra sig för andra. I Sverige gäller det att vara inställd på kraftiga bakslag för Swedbank och SEB, med konsekvenser för hela ekonomin.

Enligt Finansinspektionens stresstest är bankerna tillräckligt starka för att klara förlusterna. Men i verkligheten kan det bli annorlunda, vilket man måste kunna möta. Riksbanken har just lånat tre miljarder euro för att stärka valutareserven, såsom beredskapsåtgärd inför en lettisk devalvering.
 

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp. 7 0 tweets 7 rekommendationer

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Lehman Brothers stämmer Sverige

På halv miljard. Ett konkursbo efter den kraschade investmentbanken Lehman Brothers stämmer svenska staten för ett antal affärer . 11 4 tweets 7 rekommendationer

Foto: Scanpix

EU-dom kan ge oss lägre kortavgifter

Svensk Handel välkomnar domen. EU-domstolen förbjuder att kortavgifter läggs på varandra. Därmed avslutas en tvist som pågått i fem år. 9 0 tweets 9 rekommendationer

Foto: Scanpix

Byggstrejken är avblåst

Så blir avtalet. Efter en långdragen konflikt kom Fackförbundet Byggnads och arbetsgivarna till sist överens. 15 7 tweets 8 rekommendationer

Foto: Scanpix

Apples vd nobbar enorm utdelning

Tackar nej till över halv miljard. Apples vd Tim Cook vill inte ha den aktieutdelning som andra Apple-anställda får ta del av. 16 7 tweets 9 rekommendationer

Apple-vd tjänar mest i USA. Så mycket drog han in i fjol. 54 1 tweets 53 rekommendationer

Kan du Apple? Briljera med dina kunskaper i frågesporten.

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix/Jonas Backlund Polisen vill införa förbud från kl. 22 i Rålambshovsparken.

Här får du njuta av ditt vin i Stockholm

Och här är det inte tillåtet. Tvärtemot vad många tror är det tillåtet att dricka alkohol dygnet runt på de flesta ställen i stan. Men inte överallt. 66 14 tweets 52 rekommendationer

Hela listan, park för park. Här får du dricka och inte. Här gäller vissa tider. 54 0 tweets 54 rekommendationer

Foto: Scanpix

Fredrik Strage: Ozzy borde veta bättre

Betyg 3

DN:s recensent är besviken. ”Metallegenden har alltid varit en spelevink men förr kunde man skylla tokerierna på pillren. Som nykter 63-åring borde han veta bättre”. 2 1 tweets 1 rekommendationer

Polisjakt på rånare i Solna

Gav sig på värdetransport. Polisen jagar två eller tre gärningsmän efter ett väpnat värdetransportrån i Solna på lördagsmorgonen. 4 4 tweets 0 rekommendationer

Webb-TV

Sprang 170 mil från Kina till Tibet

Ett gäng cyklister som var på väg från Kina till Tibet fick ett oväntat men välkommet sällskap under resan. Cyklister gav upp men inte hunden.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan