Anmälda ekobrott ökar med 50 procent

Publicerad 2012-02-21 07:32

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Ekobrotten ökar kraftigt i Sverige. Förra året anmäldes 4.300 misstänkta grova ekonomiska brott, vilket är en ökning med 50 procent jämfört med året innan.

Det handlar exempelvis om skatte- och bokföringsbrott i samband med konkurser och bedrägerier där man lurar till sig pengar ur statliga lönegarantin.

– Företag blir mer och mer brottsverktyg, det är en utveckling vi ser, säger Ekobrottsmyndighetens generaldirektör Eva Håkansson Fröjelin till SVT.

Misstankar om skattebrott och bokföringsbrott är fortfarande den vanligaste typen av ärenden som landar på Ekobrottsmyndighetens bord. Samtidigt ökade andelen anmälda bedrägerier i fjol till 9 procent, från 3 procent 2010, visar ett utdrag från myndighetens årsredovisning som lämnas in till justitiedepartementet på onsdag.

– Det är väldigt tydligt i vår statistik att det är de grova brotten som ökar. De blir grövre och fler. Jag tycker att vi har kommit närmare den organiserade brottsligheten och att vårt arbete i många delar syftar till att avbryta pågående brottslighet, säger generaldirektör Eva Fröjelin.

Andelen anmälda bedrägerier har alltså också ökat hos Ekobrottsmyndigheten, trots att det egentligen är åklagarmyndigheten som ansvarar för den typen av brott.

Vilka typer av bedrägerier landar på ert bord?

– Det som har varit mycket aktuellt på sista tiden är lönegarantier. Där anlitar man personer som inte alls har haft anställning och som mot en ringa ersättning finns med för att tanka ur den skyddslagstiftning som finns.

Har ekobrotten ökat eller har ni blivit bättre på att upptäcka dem?

– Vi jobbar mycket mer proaktivt och har egen kriminalunderrättelsetjänst. Vi tar in tips, vi skaffar information, vi analyserar den och vi har egen spaning. Vi är väldigt nära brottsligheten och ser mer, men om brotten verkligen blir fler eller om det är vi som blir bättre på att lagföra dem kan jag inte svara på, säger Eva Fröjelin.

 

 

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp. 7 0 tweets 7 rekommendationer

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Lehman Brothers stämmer Sverige

På halv miljard. Ett konkursbo efter den kraschade investmentbanken Lehman Brothers stämmer svenska staten för ett antal affärer . 11 4 tweets 7 rekommendationer

Foto: Scanpix

EU-dom kan ge oss lägre kortavgifter

Svensk Handel välkomnar domen. EU-domstolen förbjuder att kortavgifter läggs på varandra. Därmed avslutas en tvist som pågått i fem år. 9 0 tweets 9 rekommendationer

Foto: Scanpix

Byggstrejken är avblåst

Så blir avtalet. Efter en långdragen konflikt kom Fackförbundet Byggnads och arbetsgivarna till sist överens. 15 7 tweets 8 rekommendationer

Foto: Scanpix

Apples vd nobbar enorm utdelning

Tackar nej till över halv miljard. Apples vd Tim Cook vill inte ha den aktieutdelning som andra Apple-anställda får ta del av. 16 7 tweets 9 rekommendationer

Apple-vd tjänar mest i USA. Så mycket drog han in i fjol. 54 1 tweets 53 rekommendationer

Kan du Apple? Briljera med dina kunskaper i frågesporten.

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix/Jonas Backlund Polisen vill införa förbud från kl. 22 i Rålambshovsparken.

Här får du njuta av ditt vin i Stockholm

Och här är det inte tillåtet. Tvärtemot vad många tror är det tillåtet att dricka alkohol dygnet runt på de flesta ställen i stan. Men inte överallt. 66 14 tweets 52 rekommendationer

Hela listan, park för park. Här får du dricka och inte. Här gäller vissa tider. 53 0 tweets 53 rekommendationer

Foto: Scanpix

Fredrik Strage: Ozzy borde veta bättre

Betyg 3

DN:s recensent är besviken. ”Metallegenden har alltid varit en spelevink men förr kunde man skylla tokerierna på pillren. Som nykter 63-åring borde han veta bättre”. 2 1 tweets 1 rekommendationer

Polisjakt på rånare i Solna

Gav sig på värdetransport. Polisen jagar två eller tre gärningsmän efter ett väpnat värdetransportrån i Solna på lördagsmorgonen. 4 4 tweets 0 rekommendationer

Webb-TV

Sprang 170 mil från Kina till Tibet

Ett gäng cyklister som var på väg från Kina till Tibet fick ett oväntat men välkommet sällskap under resan. Cyklister gav upp men inte hunden.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan