Ännu en nervös börsvecka väntar

Publicerad 2011-08-21 20:07

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Världens börser har dalat rejält den senaste tiden. Stockholmsbörsen föll totalt 11 procent den gångna veckan. Även den kommande veckan blir skakig, bedömer experterna.

– Vi är inne i ett negativt momentum. Det räcker med att det presenteras något svaga data för att det ska bli kraftigt negativa reaktioner, säger Cecilia Hermansson, chefsekonom på Swedbank.

De närmaste dagarna är dock inte fullt lika späckade med konjunkturstatistik och nyheter som förra veckan – något som kan göra att börserna håller sig på en stabilare nivå, menar Hermansson.

På fredag har Ben Bernanke, chef för den amerikanska centralbanken Federal Reserve, aviserat att han kommer att hålla tal. Vad han säger då kommer att få stor betydelse, tror Nordeas chefsekonom Annika Winsth.

– Skulle han öppna för ytterligare ett stimulanspaket kan man få positiva rörelser till slutet av veckan. Göra han inte det kan reaktionen bli besvikelse, säger hon.

För svensk del kan förste vice riksbankschef Svante Öbergs ord spela roll för marknaden. Han talar på torsdag i Umeå på temat ”Vart är konjunkturen på väg?”.

– Öberg är ju en av de som röstat för räntehöjningar. Marknaden kommer att lyssna noga på honom och läsa mellan raderna, säger Winsth.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp. 7 0 tweets 7 rekommendationer

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Lehman Brothers stämmer Sverige

På halv miljard. Ett konkursbo efter den kraschade investmentbanken Lehman Brothers stämmer svenska staten för ett antal affärer . 11 4 tweets 7 rekommendationer

Foto: Scanpix

EU-dom kan ge oss lägre kortavgifter

Svensk Handel välkomnar domen. EU-domstolen förbjuder att kortavgifter läggs på varandra. Därmed avslutas en tvist som pågått i fem år. 9 0 tweets 9 rekommendationer

Foto: Scanpix

Byggstrejken är avblåst

Så blir avtalet. Efter en långdragen konflikt kom Fackförbundet Byggnads och arbetsgivarna till sist överens. 15 7 tweets 8 rekommendationer

Foto: Scanpix

Apples vd nobbar enorm utdelning

Tackar nej till över halv miljard. Apples vd Tim Cook vill inte ha den aktieutdelning som andra Apple-anställda får ta del av. 16 7 tweets 9 rekommendationer

Apple-vd tjänar mest i USA. Så mycket drog han in i fjol. 54 1 tweets 53 rekommendationer

Kan du Apple? Briljera med dina kunskaper i frågesporten.

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix/Jonas Backlund Polisen vill införa förbud från kl. 22 i Rålambshovsparken.

Här får du njuta av ditt vin i Stockholm

Och här är det inte tillåtet. Tvärtemot vad många tror är det tillåtet att dricka alkohol dygnet runt på de flesta ställen i stan. Men inte överallt. 66 14 tweets 52 rekommendationer

Hela listan, park för park. Här får du dricka och inte. Här gäller vissa tider. 53 0 tweets 53 rekommendationer

Foto: Scanpix

Fredrik Strage: Ozzy borde veta bättre

Betyg 3

DN:s recensent är besviken. ”Metallegenden har alltid varit en spelevink men förr kunde man skylla tokerierna på pillren. Som nykter 63-åring borde han veta bättre”. 2 1 tweets 1 rekommendationer

Polisjakt på rånare i Solna

Gav sig på värdetransport. Polisen jagar två eller tre gärningsmän efter ett väpnat värdetransportrån i Solna på lördagsmorgonen. 4 4 tweets 0 rekommendationer

Webb-TV

Sprang 170 mil från Kina till Tibet

Ett gäng cyklister som var på väg från Kina till Tibet fick ett oväntat men välkommet sällskap under resan. Cyklister gav upp men inte hunden.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan