Antalet obetalda sms-lån minskar

Publicerad 2011-01-25 09:12

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Trenden med ständigt ökat antal obetalda sms-lån hos Kronofogden har brutits. Men andelen kvinnor ökar. Ingen buffert och ingen att be om hjälp är inkörsporten för många kvinnor som hamnar i skuld via sms-lån.

Förra året hamnade 28 038 ärenden hos Kronofogden jämfört med 46 531 under 2009, en minskning med hela 40 procent.

En fantastisk utveckling, säger Janne Åkerlund, kommunikatör hos Kronofogden.

Det är en drastisk minskning för samtliga åldrar och kön och ett fantastiskt resultat. Vi är nere på 2007 års nivåer.

Ungdomarnas andel av obetalda sms-lån fortsatte att minska även i fjol, konstaterar Kronofogden.

– När det gäller ungdomarna har ju budskapet gått fram. De fattar ju att det är skitdyrt att köpa för 3 000 kronor och betala 3 600, säger Åkerlund.

Förutom en massiv informationsinsats, från bland andra Kronofogden, har en viss självsanering skett i branschen inför den nya konsumentkreditlag som trädde i kraft den 1 januari i år, tror Åkerlund.

Samtidigt har kvinnornas andel ökat och är för första gången 50 procent. Ökningen gäller alla åldersgrupper, men i de äldsta åldersgrupperna överstiger nu kvinnornas andel männens och andelen och är högre när det gäller just sms-lån än andra typer av skuldsättning.

Det bekymrar Kronofogden som därför låtit göra en specialstudie där 30 skuldsatta kvinnor djupintervjuats om orsakerna till att de hamnat i skuld.

"Det var för att klara vardagen. Jag köpte inga saker hem eller så utan det var för att fylla på kassan", berättar en av kvinnorna i studien. Kvinnan var med om en olycka med bilen, och sedan var allt i gång.

– Den vanligaste orsaken är att man behövt pengar för att köpa dagligvaror, handla till barnen eller betala räntor på andra lån, säger Cecilia Fredholm, kommunikatör på Kronofogden.

Studiens kvinnor delas i två grupper, de som tar ett sms-lån någon enstaka gång och de som fastnat rejält i skuldfällan.

Kvinnorna har alltid ambitionen att betala men något i livet förändras, man kanske skiljer sig, förlorar jobbet eller blir sjuk. De som fastnat i skuldfällan har ingen att be om hjälp, säger Fredholm.

– De vet att sms-lån inte är någon hållbar lösning men en kombination av flera faktorer gör att de ändå hamnar där.

Kronofogden kommer att fokusera på kvinnors skuldsättning i sitt förebyggande arbete framöver.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp. 7 0 tweets 7 rekommendationer

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Lehman Brothers stämmer Sverige

På halv miljard. Ett konkursbo efter den kraschade investmentbanken Lehman Brothers stämmer svenska staten för ett antal affärer . 11 4 tweets 7 rekommendationer

Foto: Scanpix

EU-dom kan ge oss lägre kortavgifter

Svensk Handel välkomnar domen. EU-domstolen förbjuder att kortavgifter läggs på varandra. Därmed avslutas en tvist som pågått i fem år. 9 0 tweets 9 rekommendationer

Foto: Scanpix

Byggstrejken är avblåst

Så blir avtalet. Efter en långdragen konflikt kom Fackförbundet Byggnads och arbetsgivarna till sist överens. 15 7 tweets 8 rekommendationer

Foto: Scanpix

Apples vd nobbar enorm utdelning

Tackar nej till över halv miljard. Apples vd Tim Cook vill inte ha den aktieutdelning som andra Apple-anställda får ta del av. 16 7 tweets 9 rekommendationer

Apple-vd tjänar mest i USA. Så mycket drog han in i fjol. 54 1 tweets 53 rekommendationer

Kan du Apple? Briljera med dina kunskaper i frågesporten.

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix/Jonas Backlund Polisen vill införa förbud från kl. 22 i Rålambshovsparken.

Här får du njuta av ditt vin i Stockholm

Och här är det inte tillåtet. Tvärtemot vad många tror är det tillåtet att dricka alkohol dygnet runt på de flesta ställen i stan. Men inte överallt. 66 14 tweets 52 rekommendationer

Hela listan, park för park. Här får du dricka och inte. Här gäller vissa tider. 54 0 tweets 54 rekommendationer

Foto: Scanpix

Fredrik Strage: Ozzy borde veta bättre

Betyg 3

DN:s recensent är besviken. ”Metallegenden har alltid varit en spelevink men förr kunde man skylla tokerierna på pillren. Som nykter 63-åring borde han veta bättre”. 2 1 tweets 1 rekommendationer

Polisjakt på rånare i Solna

Gav sig på värdetransport. Polisen jagar två eller tre gärningsmän efter ett väpnat värdetransportrån i Solna på lördagsmorgonen. 4 4 tweets 0 rekommendationer

Webb-TV

Sprang 170 mil från Kina till Tibet

Ett gäng cyklister som var på väg från Kina till Tibet fick ett oväntat men välkommet sällskap under resan. Cyklister gav upp men inte hunden.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan