Fordonsindustrin

Antonov ansöker om tillstånd för ägarskap i Saab

Publicerad 2011-03-30 12:30

Foto: Adam Ihse Vladimir Antonov kliver ur sin Saab 99 Turbo -78 under en paus i Midnattssolsrallyt sommaren 2010.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Den ryske finansmannen Vladimir Antonov har lämnat in en formell ansökan till Riksgälden om att få gå in som ägare i Saab Automobile. Det bekräftar Riksgälden och Antonov själv för Trollhättantidningen TTela.

– Vi kan bekräfta att vi fick in en ansökan från Vladimir Antonov i går (tisdag) kväll, men kan på grund av affärssekretess inte säga vad ansökan innehåller, säger Daniel Barr, projektledare för Saab hos Riksgälden.

Även Vladimir Antonov bekräftar helt kort att han lämnat in en ansökan. Tidigare har han förklarat att han vill gå in med kapital på mellan 440—620 miljoner kronor, så att Saab och dess moderbolag Spyker Cars NV kan få ett bättre buffertkapital. Pengar som alltså kan användas när man får problem med likvida medel.

Bakom ansökan till Riksgälden om delägarskap i Saab står Vladimir Antonovs bankgrupp Convers Group. Oleg Sukhorukov, vice vd på Convers Group, vill inte ge några ytterligare kommentarer.

Men han berättar att Antonov tänker köra ett Saabrally till. Då handlar det inte om att övertyga Riksgälden och EIB om att få kliva in som ägare, utan om att ratta en Saab rätt på de svenska vägarna.

De båda tänker nämligen även i år ställa upp i det klassiska Midnattssolsrallyt i mitten av juli. Starten går i Västerås. I fjol tävlade Vladimir Antonov i en Saab 99 Turbo av 1978 års modell. Nu hoppas han på nytt tävla i en Saab och också vara delägare i bolaget.

I den nyutkomna boken ”Cirkus Muller” av TV 4-journalisten Jens B Nordström säger Antonov att det i själva verket var han som kom med idén att köpa Saab Automobile och frågade Victor Muller om de skulle göra ett försök. Han hade fallit för märket sedan han haft en 9000 Aero i mitten på 1990-talet.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp. 7 0 tweets 7 rekommendationer

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Lehman Brothers stämmer Sverige

På halv miljard. Ett konkursbo efter den kraschade investmentbanken Lehman Brothers stämmer svenska staten för ett antal affärer . 11 4 tweets 7 rekommendationer

Foto: Scanpix

EU-dom kan ge oss lägre kortavgifter

Svensk Handel välkomnar domen. EU-domstolen förbjuder att kortavgifter läggs på varandra. Därmed avslutas en tvist som pågått i fem år. 9 0 tweets 9 rekommendationer

Foto: Scanpix

Byggstrejken är avblåst

Så blir avtalet. Efter en långdragen konflikt kom Fackförbundet Byggnads och arbetsgivarna till sist överens. 15 7 tweets 8 rekommendationer

Foto: Scanpix

Apples vd nobbar enorm utdelning

Tackar nej till över halv miljard. Apples vd Tim Cook vill inte ha den aktieutdelning som andra Apple-anställda får ta del av. 16 7 tweets 9 rekommendationer

Apple-vd tjänar mest i USA. Så mycket drog han in i fjol. 54 1 tweets 53 rekommendationer

Kan du Apple? Briljera med dina kunskaper i frågesporten.

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix/Jonas Backlund Polisen vill införa förbud från kl. 22 i Rålambshovsparken.

Här får du njuta av ditt vin i Stockholm

Och här är det inte tillåtet. Tvärtemot vad många tror är det tillåtet att dricka alkohol dygnet runt på de flesta ställen i stan. Men inte överallt. 66 14 tweets 52 rekommendationer

Hela listan, park för park. Här får du dricka och inte. Här gäller vissa tider. 54 0 tweets 54 rekommendationer

Foto: Scanpix

Fredrik Strage: Ozzy borde veta bättre

Betyg 3

DN:s recensent är besviken. ”Metallegenden har alltid varit en spelevink men förr kunde man skylla tokerierna på pillren. Som nykter 63-åring borde han veta bättre”. 2 1 tweets 1 rekommendationer

Polisjakt på rånare i Solna

Gav sig på värdetransport. Polisen jagar två eller tre gärningsmän efter ett väpnat värdetransportrån i Solna på lördagsmorgonen. 4 4 tweets 0 rekommendationer

Webb-TV

Sprang 170 mil från Kina till Tibet

Ett gäng cyklister som var på väg från Kina till Tibet fick ett oväntat men välkommet sällskap under resan. Cyklister gav upp men inte hunden.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan