Saabs dagliga fight för att hitta nya, snabba pengar ledde på torsdagen till att en spekulant försvann.
Ryske bankiren Vladimir Antonov gav upp försöken att köpa fabriken. Men delägare i Saab vill han fortfarande bli. Det är något helt annat, mer långsiktigt.
Köpet av fabriksbyggnaderna i Trollhättan, för att sedan snabbt låta Saab hyra dem igen, skulle hjälpa Saab med det absolut mest akuta penningbehovet. Men affären förutsätter ett klartecken från EIB, den europeiska investeringsbanken, och därifrån har det varit väldigt tyst med besked om Antonov.
– Vi har inte tid att vänta längre, säger Antonovs svenske talesman Lars Carlström om torsdagens besked.
Det finns andra som vill köpa av Saab.
– Vi kan ju inte sitta som en bromskloss i det fallet, bara för att EIB valt att driva en process (mot Antonov) som verkar helt orimlig, säger Carlström.
Det svenska fastighetsbolaget Hemfosa kan bli Saabanläggningarnas nya ägare. De har diskuterat frågan, men hur långt man nått är oklart. TT har utan framgång sökt Hemfosas vd Jens Engwall.
Vladimir Antonov vill dock fortfarande vara med och äga Saab, även om det också förutsätter klartecken från EIB.
– Vi har en agenda att Antonov ska in som delägare i Saab och det kommer vi att lösa på ett eller annat sätt, säger Carlström.