Appletelefon försoningschans med Beatles

Publicerad 2007-01-10 08:08

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Årtiondens fejd mellan Beatles och datorföretaget Apple är kanske över när Iphone släpps. Beatles musik kan då komma att säljas via det digitala musikvaruhuset Itunes.

Musikköpare över hela världen har gjort miljarder nedladdningar från Apple Inc:s Itunes men hittills har de inte fått lov att digitalt ta hem en enda låt från Liverpoolkvartetten.

I bakgrunden är den segslitna tvisten om just namnet Apple, som Beatles hävdar rätten till. I ett kompromissavtal accepterar det av Beatles ägda musikförlaget Apple Corp namnet Apple Inc, på villkor att datorföretaget avstår från att syssla med musik. Men sedan Itunes dök upp har striden blossat upp på nytt.

När Apple i tisdags presenterade sin mobila multimaskin — det återstår att se om den kommer att ses som mobiltelefon, mediespelare eller handdator — antyddes en möjlighet till försoning. Introduktionen skedde till Beatlesmusik, låten Lovely Rita. Och bakom vd Steve Jobs lyste en jättebild av omslaget till Beatlesalbumet Sgt Pepper's Lonely Hearts Club Band. Också omslaget till Abbey Road dök upp bakom Jobs.

Beatles har hittills vägrat låta lägga ut sin musik hos Itunes. Men källor uppger att samtal pågår sedan några veckor mellan Apple och Apple om digital distribution av gruppens musik och att förhandlingarna närmar sig en lösning.

Efter Iphone-showen lade dock Jobs medarbetare locket på.

- Vi har ingenting att säga om detta, sade Phil Schiller, en av Apples marknadschefer, till AP.

Eddy Cue, som ingår i Itunes-ledningen, antydde att signalerna under presentationen var Jobs privata tilltag.

- Vem som helst kan bränna sin egen cd. Steve är en stor Beatlesfantast, jättestor. Han bränner själv.

Ägare till musikförlaget Apple är de två sista levande beatlarna Paul McCartney och Ringo Starr tillsammans med änkorna till John Lennon och George Harrison.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från Ekonomi

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar nu på miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp.

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Lehman Brothers stämmer Sverige

På halv miljard. Ett konkursbo efter den kraschade investmentbanken Lehman Brothers stämmer svenska staten för ett antal affärer . 7 3 tweets 4 rekommendationer

Foto: Scanpix

EU-dom kan ge oss lägre kortavgifter

Svensk Handel välkomnar domen. EU-domstolen förbjuder att kortavgifter läggs på varandra. Därmed avslutas en tvist som pågått i fem år. 8 0 tweets 8 rekommendationer

Foto: Scanpix

Byggstrejken är avblåst

Så blir avtalet. Efter en långdragen konflikt kom Fackförbundet Byggnads och arbetsgivarna till sist överens. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Foto: Scanpix

Apples vd nobbar enorm utdelning

Tackar nej till över halv miljard. Apples vd Tim Cook vill inte ha den aktieutdelning som andra Apple-anställda får ta del av. 14 7 tweets 7 rekommendationer

Apple-vd tjänar mest i USA. Så mycket drog han in i fjol. 54 1 tweets 53 rekommendationer

Kan du Apple? Briljera med dina kunskaper i frågesporten.

Mer från förstasidan

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar nu på miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp.

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Martti Kainulainen / Scanpix

Mardrömmen inte över än

Golden Globe i Rom. Franske längdhopparen Salim Sdiri fick ett spjut i levern under galan. Nu stämmer han internationella friidrottsförbundet.

Död man hittad i skogsparti

I Alby i Botkyrka. Polisen vet i nuläget inte om mannen utsatts för något brott, men en förundersökning om mord har inletts. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: Scanpix

Microsofts krav: Ta bort 50 000 länkar

Men Google vägrar. Microsoft, som vill att 50.000 länkar till pirathemsidor raderas, har hamnat i konflikt med internetjätten. 14 6 tweets 8 rekommendationer

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan