– Man ska inte sitta i styrelse om man är en blyg viol.
Det säger Pernilla Ström som driver företag, har en gård och sitter i fem, snart sex styrelser.
Pernilla Ström fick sitt första styrelseuppdrag 2001. Vägen dit gick via hennes kontakter på mäklarfirman Öhman där hon var vd för ett dotterbolag. Utan att tveka hoppade hon på som styrelseledamot i Salus Ansvar.
– Det var ett stökigt bolag och vi tvingades fatta mycket svåra beslut men det var otroligt lärorikt. Jag fick lära mig de tuffa villkoren väldigt fort, säger hon.
I dag sitter Pernilla Ström som styrelseledamot i fem stora bolag, Bonnier, Kapp-Ahl, HQ Bank, Uniflex och Sydsvenska Dagbladet och snart tar hon plats i sin sjätte styrelse, för bolaget Sweco.
– Har man som kvinna väl kommit in och fått en godkännandestämpel erbjuds man oftast fler uppdrag.
En heltid går åt till styrelseuppdragen för Pernilla Ström. Trots det driver hon ett eget företag och sköter en stor gård. Styrelsemötena varvas med hästjobb och seminarier.
– Jag jobbar dubbla heltider. Det har hänt att en häst har fått föl medan jag suttit på styrelsemöte.
Enligt Pernilla Ström följer arbetsbördan i en styrelse konjunkturen. Vid extrem hög- eller lågkonjunktur ökar antalet möten, ofta med mer än det dubbla. Men även vid normala förhållanden har det blivit allt mer tidskrävande att sitta i en styrelse.
– Varje uppdrag tar mycket mer tid, det har blivit tyngre.
Men trots att det är ett tidskrävande arbete tycker Pernilla Ström att det är väldigt roligt. Att få lägga strategier och långsiktiga planer för ett bolag är givande och stimulerande. Och så länge det går bra för bolaget är det mestadels trevligt att ha en styrelsepost.
– Det är när det går åt helvete som det visar sig vad folk går för. Då är kvinnorna bättre än män, de är rakare och djärvare och inte lika prestigefulla.
För att göra ett bra jobb som styrelseledamot tycker Pernilla Ström att det krävs mod och gott omdöme. Alla talar om kompetens men det räcker inte om man inte vågar säga vad man tycker. Hon säger att många kvinnor är rädda för att bli invalda enbart för att de är kvinnor.
– Men många män sitter där för att de känner rätt person, inte för att de är kompetenta. Därför brukar jag säga att det spelar ingen roll hur du kommer in, det viktiga är vad du presterar när du väl är där.