Arbetslös akademiker flyr till Norge

Uppdaterad 2010-07-25 12:28. Publicerad 2010-07-25 12:25

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Den skyhöga ungdomsarbetslösheten i Sverige gör att många unga akademiker flyr till Norge i jakten på ett jobb. Svenskt näringsliv befarar att utflyttningen på sikt skadar tillväxten.

En fjärdedel av de svenska ungdomarna mellan 15 och 24 år saknar arbete. Och det har inte blivit lättare att få in en fot på arbetsmarknaden under den ekonomiska krisen.

– Jag får fler frågor än tidigare om utlandsmöjligheter från dem som har akademisk utbildning. Ofta visar de ett aktivt intresse för utlandsarbete strax innan de avslutar sin utbildning, säger Pirjo Väänänen, Euresrådgivare på Arbetsförmedlingen som informerar om arbete i olika länder.

Många förfrågningar om utlandsjobb handlar om Norge. Enligt det norska skatteverket har antalet svenska medborgare som har skattekort i Norge, det vill säga arbetar och är skattepliktiga i landet, ökat kraftigt de senaste åren. I slutet av 2009 var de 83 600 personer. Det är en ökning med 25 procent på två år. Av dem som har skattekort i Norge i dag är hela 35 procent i åldrarna 20—29 år.

– Det är säkert ett plus att lönerna är bättre än i Sverige, och det är lättare för ungdomar att få jobb i Norge än i Sverige. Vi har brist på arbetskraft, så som det ser ut nu behöver vi svenska ungdomar, säger Johannes Sörbö, rådgivare på den norska arbetsförmedlingen Nav, och tillägger att svenska ungdomarna är populära bland norska arbetsgivare.

– De är kända för att vara duktiga och vara lätta att ha att göra med. Och språket är ju inget problem.

Naturvetare är en grupp akademiker som söker sig till den ljusare arbetsmarknaden i Norge.

– Där rycker och sliter företagen i de kompetenser som blir tillgängliga när till exempel Astra Zeneca i Lund läggs ner, säger Marita Teräs, kommunikationschef på fackförbundet Naturvetarna.

Det är inte bara ungdomar med universitetsutbildning som söker lyckan på den norska arbetsmarknaden. Lagerarbete liksom jobb i butiker och på hotell och restauranger lockar också många.

- Det är ett bra alternativ att jobba utomlands och skaffa erfarenhet i stället för att gå och vänta på att komma in på den svenska arbetsmarknaden, säger Pirjo Väänänen.

Men Svenskt Näringsliv anser att det är allvarligt att många unga lämnar Sverige för att få ett jobb.

– Det är jätteoroväckade att akademiker och andra ungdomar ser en anledning att lämna Sverige. För företagen, som behöver de här medarbetarna längre fram, blir en direkt konsekvens att viktig kompetens och potential försvinner ut ur landet. Långsiktigt innebär det lägre tillväxt och välstånd för landet som helhet, säger Malin Sahlén, nationalekonom, hos Svenskt Näringsliv.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från Ekonomi

Foto: Scanpix

Spanien tar krafttag mot arbetslösheten

Måste få bukt med arbetslösheten. Den spanska regeringen vill luckra upp arbetsmarknaden och underlätta för företagen att göra sig av med folk.

Foto: Scanpix

”De arga har missförstått”

Fick många reaktioner på intervju i DN. Reinfeldt tror att många har missförstått, alla måste inte jobba till 75 års ålder.

Foto: Roger Turesson

DN gör vinst på 203 miljoner

Dagens Nyheter gör ett starkt bokslut för 2011 och redovisar en vinst på 203 miljoner kronor. DN:s anställda får en bonus.

Foto: Scanpix

FBI släpper hemlig rapport om Jobs

Mindre smickrande porträtt skymtar fram. FBI offentliggör en rapport om Apples grundare Steve Jobs kryddad med droger och svek.

Rekordomsättning för Apple. Så många iphones sålde Apple.

Vad vet du om Apple? Gläns i frågesporten om teknikjätten.

Mer från förstasidan

Foto: Franck Fife / AFP

Zambia mästare – där landslaget dog

Afrikanska mästerskapen. Efter 120 mållösa minuter avgjorde Zambia finalen mot Elfenbenskusten på straffar på söndagskvällen.

Porrsajt hackad – kunduppgifter ute

350.000 användare. Porrsurfare har anledning att vara oroliga. En hackare har slagit till mot porrsajten Brazzers och offentliggjort en del av sina fynd.

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Tomas Alfredsons film prisad

Spionthrillern ”Tinker, Tailor, Soldier, Spy” fortsätter att hyllas. På Bafta-galan i London blev det två utmärkelser. Läs mer.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.