Pensioner

Återbetalningsskydd sänker pensionen

Publicerad 2012-08-29 13:45

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Har du eller har du inte återbetalningsskydd i din tjänstepensionsförsäkring? Många vet inte det och ännu fler känner inte till hur skyddet påverkar den egna pensionen när det är dags.

– Det finns inga rätt eller fel när det gäller om man ska ha återbetalningsskydd eller inte. Det beror helt på den egna situationen, säger Carina Blomberg, trygghetsekonom på AMF.

Men man bör förstås veta vad det betyder för den egna pensionen och för de efterlevande. Att ha återbetalningsskydd innebär att den intjänade tjänstepensionen går till de efterlevande.

– Det kan ju kännas bra när barnen är små, men sedan kan man kanske plocka bort det. När jag är ute och föreläser om pension möter jag ofta kvinnor som säger att ungarna tjänar ju mer än jag. Då kanske man ska tänka om.

Att ta bort ett återbetalningsskydd när barnen är vuxna och självförsörjande kan öka den egna pensionen med uppemot 18 procent för en privatanställd arbetare född på 1950-talet. Med återbetalningsskydd måste man arbeta två år och två månader längre för att nå upp till samma nivå, har AMF räknat ut.

Men framför allt, menar Blomberg, är det viktigt att ta reda på hur den egna pensionsförsäkringen ser ut. Enligt en undersökning som AMF låtit göra vet inte 27 procent om de har eller inte har återbetalningsskydd och 56 procent vet inte hur det påverkar pensionen.

Tipsa via e-post

Andra har läst

Nyheter från Ekonomi

Foto: Scanpix

JC-kedjan hotas av nedläggning

Moderbolaget har fått nog. Ägarna har tröttnat på stora förluster i klädkedjan JC, som måste vända till vinst. Annars läggs den ned eller säljs. 28 5 tweets 23 rekommendationer

Foto: Scanpix

Norsk statsminister vägrar åka Ryanair

”Det passar nog inte mig”. Efter strid mellan flygföretaget och fackföreningar säger Jens Stoltenberg att han aldrig ska flyga med bolaget. 273 24 tweets 249 rekommendationer

Foto: Scanpix

Lovar att ”utplåna” alla skatteparadis

Krafttag mot skattesmitare. I kölvattnet av den franska skatteskandalen lovar president François Hollande att "utplåna" skatteparadis i världen. 44 7 tweets 37 rekommendationer

Foto: Scanpix

Bostadsköpare mindre oroliga

Mäklarsamfundets undersökning. Fastighetsmäklare tror på stigande bopriser, och ser en minskad allmän oro bland köpare och säljare.

Mer från förstasidan

Barcelona slog ut Ibrahimovics PSG

Champions League. Barcelona vidare till semifinal efter 1–1 mot PSG. Men Zlatan Ibrahimovic var stolt över lagets insats.

Minut för minut. DN direktrapporterade hela matchen.

4–0 totalt. Bayern München slog ut Juventus.

Brandmän togs som gisslan

Åkte till huset efter nödsamtal. En beväpnad man tog fem brandmän som gisslan i en stad i Georgia i USA. Polisen sköt senare mannen till döds.

Dotterlös efter domarmiss

Sambon ville adoptera. Ett misstag i Gävle tingsrätt gjorde att en kvinna förlorade moderskapet över sin dotter. Nu får domaren skarp kritik av JK. 17 3 tweets 14 rekommendationer

Högskoleguiden

Vad vill du bli? Den 15 mars öppnar anmälan till högskolan. DN guidar dig rätt i utbildningsdjungeln.

Mer från DN.se

DN.se på agendan

Löfven hånar regeringen

Veckans löp. Korvgrillning och mer från S-kongressen.

Tiggarnas vardag

Läs artiklarna här. I flera reportage granskar DN hur tiggarna har det i Stockholm.

Bästa Beatrice Ask

Läs Khemiris brev. ”Jag vill att vi byter skinn”.