"Återhämtningen tar tid"

Publicerad 2009-11-05 09:48

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Återhämtningen i den internationella ekonomin kommer att ta tid, säger Riksbankschefen Stefan Ingves i ett tal i dag.

Det har gått drygt ett år sedan finanskrisen på allvar svepte in över svensk ekonomi.

"Ett dramatiskt år som trots kraftfulla åtgärder från centralbanker och andra myndigheter världen över fört med sig den värsta konjunkturnedgången på många decennier. Återhämtningen kommer att ta tid, både när det gäller det finansiella systemet och den ekonomiska utvecklingen i övrigt. Men den har börjat, även om osäkerheten om utvecklingen framöver är stor och det finns många risker som kantar vägen, säger
Stefan Ingves, ordförande för Riksbanken, i dagens tal med
titeln "Inledning om penningpolitiken och den finansiella
stabiliteten" som hålls i finansutskottet.

Ingves uppger att Riksbanken räknar med att den penningpolitik som bedrivs i dagsläget kommer att bidra till en stabil återhämtning och till att klara inflationsmålet på 2 procent.

"För att penningpolitiken ska få avsedd effekt har Riksbanken  dessutom vidtagit kompletterande åtgärder i form av lån till bankerna till fast ränta. Det väntas bidra till fortsatt låga räntor för hushåll och företag", säger Riksbankschefen.

De finansiella marknaderna fungerar bättre och behovet av
myndigheternas krisåtgärder minskar i takt med att förhållandena
inom den finansiella sektorn förbättras. Världsekonomin visar
tydligare tecken på återhämtning.

Ytterligare komplikationer på vägen kan dock inte uteslutas.

"Om allt går bra och läget förblir stabilt, då är det dags att gå vidare utan stöd. Men där är vi inte ännu", säger Stefan Ingves.

Stefan Ingves uppger vidare att det ser ut som om den svenska ekonomin kommer landa på fötterna den här gången. Det gäller dock att hålla balansen även framöver.

"Att skapa förutsättningar för det är en svår men mycket viktig uppgift. Vi måste ta oss an den, inte bara på nationell nivå utan också globalt. Den finansiella tillsynskartan måste ritas om. Arbetet har redan börjat, och vi beffiner oss i en fas av krisens förlopp då möjligheterna att åstadkomma förändring är goda. Det är nu vi har chansen att skapa något som håller och fungerar bättre. Den chansen får inte gå oss förbi", säger Stefan Ingves.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Flera länder får sänkta kreditbetyg

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Scanpix

Bolånetaket stänger ute många yngre

Kontantinsatsen avskräcker unga. Det krävs större kontantinsats för bostadsköp än tidigare. Bolånekunder under 25 år har i stort sett försvunnit.

Foto: Scanpix De drabbade charterbolagen väljer att sätta in andra flygbolag.

Flygstrejk bryter ut

Tvist om arbetstider. En flygstrejk bryter på tisdagen ut mot flera av Apollos, Solresors och Fritidsresors flygbolag.

Lång väg kvar för Grekland

Detta händer nu. Sparpaketet är godkänt men ännu är inte nödlånet i hamn. Grekland står inför långa och svåra utmaningar.

Greklands ödesstund. Kräver år av egna ansträngningar.

Kravaller när Grekland sa ja. Se bilderna från Aten.

Foto: Scanpix

Iphone sämst i test vid minusgrader

Inte bästa valet. Iphone 4S rekommenderas inte om du vill använda mobilen utomhus på vintern.

Hela listan. Osmarta mobiler mest köldtåliga.

Mer från förstasidan

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Flera länder får sänkta kreditbetyg

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: AP

Hamburgerjättarna vill ge grisar plats

McDonald's sällar sig till Burger King. Hamburgerkedjorna försöker nu få uppfödarna att ge suggorna ett bättre liv.

Foto: AP

Här är det vanligast med långa relationer

Stockholmare hamnar längst ned på listan i en ny Sifoundersökning, men två landskap utmärker sig vad gäller långa förhållanden. Här håller kärleken.

Sverige utvisade en utländsk diplomat

UD bekräftar för DN.se. Enligt nyhetsbyrån AP:s källor rör det sig om den näst högste diplomaten vid Rwandas ambassad som ska ha spionerat.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.