Även SHB och SEB har lyxpensioner

Publicerad 2008-11-15 08:47

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Cheferna i delstatliga Nordea är inte ensamma om rekordpensioner. DN Ekonomis granskning visar att Handelsbankens pensioner är omfattande. Den högsta ersättningen har tidigare vd Arne Mårtensson som har en pension värd 170 miljoner kronor.

DN Ekonomi har gått igenom bankdirektörernas pensioner i Handelsbanken, SEB och Swedbank. Arne Mårtensson, som tidigare var vd på Handelsbanken, har det mest guldkantade avtalet.

Han slutade som chef för Handelsbanken 2001 med en pension värd 170 miljoner kronor om han lever tills han blir 85, vilket är en vanlig pensionsberäkningsgrund för livslängdsantagande för tjänstemän.

Arne Mårtensson var 50 år när han slutade och han fick unika villkor. Han fick som styrelseordförande behålla sin fulla lön på 8,7 miljoner kronor i fem år tills han blev 55, vilket var hans pensionsålder. Sedan får han 75 procent av lönen tills han blir 64. Efter det 65 procent livet ut. Sammantaget blir det 215 miljoner kronor.

Enligt Handelsbanken är ersättningen mellan 50 och 55 års ålder inte att betrakta som pension utan som lön för det jobb han utförde som arbetande styrelseordförande. Enligt Handelsbankens sätt att räkna blir då pensionen värd cirka 170 miljoner kronor om han lever tills han blir 85 år.

Utöver detta fick han en engångsbonus på 10 miljoner kronor som "erkänsla för tio års arbete".

Just nu befinner sig den 57-årige pensionären Arne Mårtensson i Durban, Sydafrika, på en treårig jordenruntseglats.

I dag har alla arbetare i LO-kollektivet premiebaserade pensioner som är beroende av börsutvecklingen. Och bland tjänstemännen blir de också allt vanligare. Men Sveriges bankchefer har generösa förmånsbaserade pensioner av den äldre typen. Det vill säga att de är garanterade en viss summa livet ut.

Handelsbankens nuvarande vd Pär Bomans avtal är värt minst 118 miljoner. Detta under förutsättning att han lever tills han blir 85.
Swedbanks avgående vd Jan Lidén har till skillnad från sina kolleger i de andra bankerna ett pensionsavtal med en konstruktion som liknar de flesta svenskars. En fast avsättning görs årligen och pensionen beror på hur väl de pengarna förvaltas.

I banken SEB har dock vd Annika Falkengren en förmånspension. Hon får sluta vid 60 års ålder med 65 procent av lönen livet ut, vilket ger cirka 135 miljoner om hon lever tills hon blir 85. Dessutom är pensionen oantastbar, det vill säga den räknas inte ned om hon får ett nytt jobb efter pensioneringen.

Tidigare vd i SEB Lars Thunells avtal är värt 115 miljoner kronor. Också hans pension är oantastbar.

Däremot har Swedbanks vd inga liknande avtal.
Bankerna har tagit del av DN Ekonomis uträkningar men har valt att inte kommentera dem.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Flera länder får sänkta kreditbetyg

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Scanpix

Bolånetaket stänger ute många yngre

Kontantinsatsen avskräcker unga. Det krävs större kontantinsats för bostadsköp än tidigare. Bolånekunder under 25 år har i stort sett försvunnit.

Foto: Scanpix De drabbade charterbolagen väljer att sätta in andra flygbolag.

Flygstrejk bryter ut

Tvist om arbetstider. En flygstrejk bryter på tisdagen ut mot flera av Apollos, Solresors och Fritidsresors flygbolag.

Lång väg kvar för Grekland

Detta händer nu. Sparpaketet är godkänt men ännu är inte nödlånet i hamn. Grekland står inför långa och svåra utmaningar.

Greklands ödesstund. Kräver år av egna ansträngningar.

Kravaller när Grekland sa ja. Se bilderna från Aten.

Foto: Scanpix

Iphone sämst i test vid minusgrader

Inte bästa valet. Iphone 4S rekommenderas inte om du vill använda mobilen utomhus på vintern.

Hela listan. Osmarta mobiler mest köldtåliga.

Mer från förstasidan

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Flera länder får sänkta kreditbetyg

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: AP

Hamburgerjättarna vill ge grisar plats

McDonald's sällar sig till Burger King. Hamburgerkedjorna försöker nu få uppfödarna att ge suggorna ett bättre liv.

Foto: AP

Här är det vanligast med långa relationer

Stockholmare hamnar längst ned på listan i en ny Sifoundersökning, men två landskap utmärker sig vad gäller långa förhållanden. Här håller kärleken.

Sverige utvisade en utländsk diplomat

UD bekräftar för DN.se. Enligt nyhetsbyrån AP:s källor rör det sig om den näst högste diplomaten vid Rwandas ambassad som ska ha spionerat.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.