Bonusar och löner

"Avtalsförhållandena är råddiga"

Publicerad 2009-03-30 01:16

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

AMF Pensions styrelseordförande Göran Tunhammar säger till TT att det är förre vd Christer Elmehagen som kommit med information som fått styrelsen att betala ut mer i pensionsutbetalningar än de var bundna till enligt avtal.

– Avtalsförhållandena är råddiga, det ursprungliga avtalet är påbyggt av senare avtal. Men en sak är styrelsen alldeles ense om, att det aldrig varit bolagets intentioner att det skulle betalas in några förhöjda premier de sista åren Elmehagen tjänstgjorde. Då kan man fråga sig varför vi ändå gjorde det. Där är svaret att vi fram till helt nyligen har varit av den bestämda uppfattningen att vi betalade premier som gällde att fullfölja gamla åtaganden. Den uppfattningen har vi bibringats ytterst av Christer Elmehagen.

TT: Så det är Christer Elmehagen som har vilselett er?

– Jag vill inte använda några starka ord i detta skede. Vi har via ombud kontaktat Elmehagen. Men det är klart att någonstans har vi haft en felaktig utgångspunkt. Och Christer Elmehagen har kommit med den utgångspunkten. Det har stått i årsredovisningar ”avser fullföljande av gamla avtal”.

Enligt Tunhammar har hela styrelsen samma grundsyn på det inträffade, bland annat att man ska kräva tillbaka pengar från Elmehagen.

– Men LO har gått ut med en specifik summa och det vill vi inte göra ännu.

TT: Slarvade ni när ni inte kontrollerade de felaktiga uppgifterna noggrannare?

– I efterhand kan man säga att vi borde ha kontrollerat det noggrannare. Skälet är att en person som är vd och som har tjänstgjort länge och som gör ett bra jobb för företaget är en person man litar på.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Bankaktier stiger på börsen

Stockholmsbörsen ligger på plus. Samtliga fyra storbanker stiger på börsen. Bäst går Nordea. Ett av klädbolagen är måndagens stora förlorare.

Foto: Scanpix

”Foppa” redo för ny karriär i affärslivet

Har pluggat ekonomi på Handels. Peter Forsberg har bytt hockeyn mot ekonomistudier och är nu redo att ge sig in i affärslivet. Men glöm Foppa-tofflorna.

Foto: Scanpix Gott om män i styrelserummen.

Ont om kvinnor i styrelserna

”Måste ske en förändring för näringslivets skull.” Fyra av tio börsbolag saknar helt kvinnor i sina ledningsgrupper. Förändringen går mycket långsamt.

Foto: Scanpix

Räkna ut din skatt med räknesnurran

Så håller du koll på skatten. Snart kommer du att enkelt kunna räkna ut din preliminära skatt för 2012 - genom en ”räknesnurra” på Skatteverkets hemsida.

Nästan ingen byter bank trots kritiken

Konkurrensen är satt ur spel. 9 av 10 kunder väljer att stanna i sin bank. Konkurrensen är stendöd. Ett faktum bankerna är väl medvetna om.

”Bankmarknaden är ett skämt”. DN:s Virve Hedenborg dömer ut.

Har du bytt bank någon gång?

Mer från förstasidan

Så ser din chef vad du gör på Facebook

Allt vanligare med kontroller av jobbsökande. Fyra av tio rekryterare gör kontroller på sociala medier när de ska anställa ny personal.

Detta kollar chefen mest. Hela listan på bakgrundskontrollerna.

Så gör företagen kontroll. Se grafiken på vad företagen vill veta.

Är du rädd för att chefen ser din Facebookprofil?

Foto: Scanpix

”Foppa” redo för ny karriär i affärslivet

Har pluggat ekonomi på Handels. Peter Forsberg har bytt hockeyn mot ekonomistudier och är nu redo att ge sig in i affärslivet. Men glöm Foppa-tofflorna.

Foto: Scanpix

Räkna ut din skatt med räknesnurran

Så håller du koll på skatten. Snart kommer du att enkelt kunna räkna ut din preliminära skatt för 2012 - genom en ”räknesnurra” på Skatteverkets hemsida.

Foto: Stringer/Reuters Mänskliga rester från massgraven i Veracruz.

Mexikos taktik mot knark döms ut helt

”Ett fullständigt misslyckande”. Fler än 50.000 dödsoffer har nu krävts sedan president Felipe Calderon inledde sin militäroffensiv mot maffian.

Två brottssyndikat strider om makten. Drygt 20 miljarder om året.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.