Fordonsindustrin

BAIC är en ledande biltillverkare i Kina

Publicerad 2009-09-09 14:37

Foto: AP Photo

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Saab-spekulanten Koenigsegg Group har tagit in en ny kinesisk finansiär i Beijing Automotive Industry Holding. Bolaget har tidigare visat intresse för såväl Opel som Volvo PV.

Biltillverkaren BAIC (Beijing Automotive Industry Holding Co. Ltd), med huvudkontor i Peking, är en av de ledande biltillverkarna i Kina.

Man har såväl personbilar som lastbilar och bussar i sin portfölj. Förutom tillverkning av lokala, kinesiska märken har BAIC avtal med Hyundai och Daimler, där man tillverkar Mercedes-Benz.

Hittills i år har man sålt nästan 800 000 fordon, en ökning med 42 procent. Prognosen för i år är att man ska sälja cirka 1,13 miljoner bilar.

BAIC har tidigare funnits bland spekulanterna på Volvo. Bolaget har också varit intresserat av GM-ägda Opel.

I juli lämnade man därför ett bud, men efter påtryckningar från tyska regeringen togs det inte med i slutomgången. Såväl GM som tyska staten föredrog i stället att Opel hamnade antingen hos kanadensiska Magna eller belgiska RHJ International.

Nyhetbyrån Reuters citerade på onsdagsmorgonen Xu Heyi, ordförande för Beijing Automotive, angående förvärv utomlands.

– Kinesiska biltillverkare har ingen brist på produktionskapacitet eller utrustning, så ett förvärv är meningslöst för oss om vi inte fullt ut kan köpa de intellektuella rättigheterna (alltså patent, DN:s anmärkning).

– För närvarande är kinesiska företag inte välkomna i globala förvärv delvis av politiska skäl, eftersom vissa människor diskriminerar oss på grund av att Kina är ett socialistiskt land lett av kommunistpartiet, sade Xu Heyi, enligt Reuters.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: Scanpix Konkurrensen är bristfällig mellan storbankerna.

Storbankerna håller greppet

Misstänkt kartellbildning. Konkurrensen mellan storbankern har varit obefintlig i tio år. Konkurrensverket är starkt kritiskt.

”Svårt konkurrera med bolån.” Alla banker har samma inköpspris.

Konkurrensen är satt ur spel. Stendött på bankmarknaden.

Har du bytt bank någon gång?

Foto: Scanpix

Swedbank dubblar aktieutdelningen

Vinsten som väntat. Swedbank planerar för en mer osäker framtid genom att skära ned kostnaderna med en miljard kronor.

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Sänkta kreditbetyg för en rad länder

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Scanpix

Bolånetaket stänger ute många yngre

Kontantinsatsen avskräcker unga. Det krävs större kontantinsats för bostadsköp än tidigare. Bolånekunder under 25 år har i stort sett försvunnit.

Foto: Scanpix De drabbade charterbolagen väljer att sätta in andra flygbolag.

Flygstrejk bryter ut

Tvist om arbetstider. En flygstrejk bryter på tisdagen ut mot flera av Apollos, Solresors och Fritidsresors flygbolag.

Mer från förstasidan

Foto: Anna-Lena Mattsson Mona Sahlin tjänar mest efter Håkan Juholt.

Löfven får mindre i lön än Juholt fick

Upp i opinionen – ned i lön. DN kan i dag berätta att Stefan Löfven får betydligt mindre i lön än Håkan Juholt som fortfarande är bäst betald inom S.

Så mycket tjänar partiledarna. Reinfeldt i topp, Sjöstedt i botten.

Foto: Scanpix

Bo Rothstein: Vänstern måste rannsaka sig

Det räcker inte att oroa sig över högerextremismen utan att bedriva självkritik. Vänstern måste ta itu med sina tabun. Bo Rothstein svarar Sveland.

Pär Ström: Feministerna har inte kunnat hantera sin framgång.

Maria Sveland: Hatet som gör mig politiskt deprimerad.

Foto: Scanpix Konkurrensen är bristfällig mellan storbankerna.

Storbankerna håller greppet

Misstänkt kartellbildning. Konkurrensen mellan storbankern har varit obefintlig i tio år. Konkurrensverket är starkt kritiskt.

”Svårt konkurrera med bolån.” Alla banker har samma inköpspris.

Konkurrensen är satt ur spel. Stendött på bankmarknaden.

Har du bytt bank någon gång?

Foto: DN/Scanpix

Bopriserna stiger – lägenheter mest

Så mycket steg priserna i januari. Under de senaste tolv månaderna har bostadspriserna sjunkit i Sverige. Men i januari märks en förändring.

Webb-TV

Keso-cover kan ge en grammis

Gruppen Eratos keso-cover av Robyns låt, Call your girlfriend, har visats mer än 1,5 miljoner gånger på YouTube. Årets innovatör.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.