Carnegie

Bakgrund: Carnegies tunga resa

Publicerad 2008-11-30 13:38

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Efter oklara affärer meddelar Carnegies högsta chefer i juni 2007 att de avstår bonus för 2007. Men personalen fick behålla sin bonus, och aktieägarna reagerar starkt.

Vd Stig Vilhelmson avgår i september 2007 då Finansinspektionen (FI) i en svidande rapport krävt det. FI bötfäller också Carnegie med 50 miljoner kronor för dålig riskkontroll.

På bolagsstämman i april i år nekades Vilhelmson och sex styrelseledamöter, som avgick hösten 2007, ansvarsfrihet.

Den 24 oktober uppdagas att Carnegie har en enskild osäker fordran på en miljard kronor.

Den 27 oktober får Carnegie nödlån på en miljard kronor av Riksbanken. FI meddelar ny granskning av riskhantering.

Den 28 oktober utökas Riksbankens kredit till maximalt fem miljarder.

Den 10 november drar FI tillbaka Carnegies banktillstånd och staten tar via Riksgälden över bolaget. Carnegies dotterbolag Max Matthiessen och Carnegie Investment Bank ska säljas.

Riksgälden har efter övertagandet inlett en hårdgranskning av alla räkenskaper.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från Ekonomi

Foto: AP

Apple lovar bättre villkor

Efter hård kritik. Trots en serie självmord på en fabrik i Kina så är det först nu som Apple ser över arbetsförhållandena.

Foto: AFP Greklands finansminister Venizelos och premiärminister Papademos.

”Grekiska löften är inte tillräckliga”

Möte med eurozonens finansministrar ställs in. Den grekiska regeringen har inte kommit med tillräckliga löften om besparingar.

EU synar ökade svenska skulder. Fördjupad granskning görs.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Scanpix

Bensinpriset slår nytt rekord igen

Högsta priset hittills. Ledande bensinbolag höjde riktpriset på 95-oktanig bensin med 15 öre till 14:93 kronor litern.

Foto: Scanpix

Hushållen betalar mest energiskatt

Medan företagen slipper undan. Riksrevisionen har granskat klimatrelaterade skatter. Så mycket betalar hushållen.

Foto: Scanpix Konkurrensen är bristfällig mellan storbankerna.

Storbankerna håller greppet

Misstänkt kartellbildning. Konkurrensen mellan storbankern har varit obefintlig i tio år. Konkurrensverket är starkt kritiskt.

”Svårt konkurrera med bolån.” Alla banker har samma inköpspris.

Konkurrensen är satt ur spel. Stendött på bankmarknaden.

Har du bytt bank någon gång?

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix

All busstrafik ställs in efter olyckan

Svårt väglag i Södertälje. En person skadades lindrigt i samband med olyckan mellan två bussar på tisdagskvällen.

Foto: AFP Greklands finansminister Venizelos och premiärminister Papademos.

”Grekiska löften är inte tillräckliga”

Möte med eurozonens finansministrar ställs in. Den grekiska regeringen har inte kommit med tillräckliga löften om besparingar.

EU synar ökade svenska skulder. Fördjupad granskning görs.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Scanpix/DN Maggio fick tre Grammisar och Lykke Li två.

Drottningarna av Grammisgalan

Veronica Maggio vann flest Grammisar. Men det var Lykke Li som plockade hem de tyngsta – årets artist och årets album. Grammisvinnarna.

Keso-cover nominerad till Grammis. Gjorde Robyns ”Call your girlfriend”.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.