De svenska bankernas motståndskraft mot en sämre ekonomisk utveckling är god, skriver Riksbanken i årets första rapport om den finansiella stabiliteten.
Intjäningen har förbättrats, kreditförlusterna har minskat och bankerna har god tillgång till marknadsfinansiering.
"Men bankernas beroende av marknadsfinansiering gör att deras situation kan försämras om oron på de finansiella marknaderna ökar", skriver Riksbanken.
Riksbanken har reviderat ner prognosen för bankernas kreditförluster under perioden 2011—2013. Jämfört med de senaste åren väntas förlusterna bli mycket låga och stanna på 18 miljarder kronor.
Samtidigt varnar Riksbanken för att osäkerheten i omvärlden är stor.
"Det är fortfarande osäkert vilka konsekvenser de statsfinansiella problemen i flera länder kan få på den globala ekonomin och på de finansiella marknaderna", skriver Riksbanken i rapporten.
Riksbanken lämnar också en rad rekommendationer till bankerna: De bör behålla eller öka sina kapitalrelationer vilket bland annat innebär att de bör avstå från återköpsprogram eller ge aktieutdelningar som leder till att kapitalrelationerna försämras. De bör också begränsa sitt beroende av kortsiktig finansiering och bli tydligare i sin likviditetsrapportering.
Riksbanken pekar också på att de svenska bankerna bör införa högre kapitaltäckningskrav än de som gäller i de kommande Basel III-reglerna.
"De positiva samhällsekonomiska effekter som följer av ett mer motståndskraftigt bankväsende överväger enligt Riksbanken de nackdelar som något dyrare banktjänster kan medföra", skriver Riksbanken i rapporten.