Bärbara datorer går förbi stationära

Publicerad 2007-08-14 12:33

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Allt fler vill kunna ta datorn under armen och för första gången säljs nu fler bärbara datorer än stationära i Sverige. Samtidigt gör ändrade regler att kunderna ratar hemdatorer.

- Trenden är att vi vill vara mer mobila och kunna arbeta var som helst. Vi har inte längre de här jobben där vi sitter på samma plats hela dagen, säger David Larsson, marknadsanalytiker på företaget IT Research, som har sammanställt försäljningsstatistiken.

De bärbara datorerna står nu för 51 procent av försäljningen och en stor förklaring är att prisbilden har ändrats.

- För några år sen var en bärbar dator dubbelt så dyr som en stationär. Men nu kostar de ungefär lika mycket och den senaste tiden har det varit många kampanjer med billiga bärbara datorer, säger David Larsson.

Övriga Norden har redan tidigare passerat 50 procentsgränsen. I Norge, till exempel, står de bärbara datorerna för över 60 procent av den totala försäljningsvolymen. Olikheter i ländernas regelverk för så kallade hemdatorer är en av förklaringarna.

Totalt såldes 382 200 persondatorer i Sverige under andra kvartalet i år. Det är en ökning med 11 procent jämfört med motsvarande period förra året. Men det är alltså de bärbara datorerna som står för ökningen medan de stationära datorerna tappar i försäljning.

Det största försäljningsraset står hemdatorerna för, alltså datorer som anställda betalar av genom sin bruttolön. Försäljningen sjönk med 41 procent till 29 305 datorer.

- Det beror på att reglerna ändrades vid årsskiftet. Det är fortfarande en riktigt bra affär för den anställda men villkoren är inte lika förmånliga som tidigare, säger David Larsson.

Bland leverantörer ökade HP starkt och toppar marknaden före Dell och Fujitsu Siemens. Toshiba ökade mest i procent räknat av de större leverantörerna.

IT Research spår att tillväxten på pc-marknaden kommer att hålla i sig under årets tredje kvartal.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: Scanpix

Bensinpriset slår nytt rekord igen

Högsta priset hittills. Ledande bensinbolag höjde riktpriset på 95-oktanig bensin med 15 öre till 14:93 kronor litern.

Foto: Scanpix

Hushållen betalar mest energiskatt

Medan företagen slipper undan. Riksrevisionen har granskat klimatrelaterade skatter. Så mycket betalar hushållen.

Foto: Scanpix Konkurrensen är bristfällig mellan storbankerna.

Storbankerna håller greppet

Misstänkt kartellbildning. Konkurrensen mellan storbankern har varit obefintlig i tio år. Konkurrensverket är starkt kritiskt.

”Svårt konkurrera med bolån.” Alla banker har samma inköpspris.

Konkurrensen är satt ur spel. Stendött på bankmarknaden.

Har du bytt bank någon gång?

Foto: Scanpix

Swedbank dubblar aktieutdelningen

Vinsten som väntat. Swedbank planerar för en mer osäker framtid genom att skära ned kostnaderna med en miljard kronor.

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Sänkta kreditbetyg för en rad länder

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Mer från förstasidan

Foto: Anna-Lena Mattsson Mona Sahlin tjänar mest efter Håkan Juholt.

Löfven får mindre i lön än Juholt fick

Upp i opinionen – ned i lön. DN kan i dag berätta att Stefan Löfven får betydligt mindre i lön än Håkan Juholt som fortfarande är bäst betald inom S.

Så mycket tjänar partiledarna. Reinfeldt i topp, Sjöstedt i botten.

Foto: DN

Sjukskrivna prövas med nytt begrepp

Ordet ”arbetsmarknad” försvinner. F-kassans förslag till vilket slags arbetsmarknad som sjukskrivna ska prövas mot är klart.

Foto: Bertil Ericson / Scanpix 40.000 anställda har tillgång till det nya journalsystemet.

Nu spärrar fler sina journaler

I Stockholm. 40.000 läkare, sjuksköterskor och annan vårdpersonal kan enkelt ta fram dina uppgifter om aborter, missbruk och psykiska problem.

Barnmorska: Jag får se saker som är direkt besvärande att känna till.

Hela listan. Se vilka som använder det nya journalsystemet.

Foto: Scanpix

Bo Rothstein: Vänstern måste rannsaka sig

Det räcker inte att oroa sig över högerextremismen utan att bedriva självkritik. Vänstern måste ta itu med sina tabun. Bo Rothstein svarar Sveland.

Pär Ström: Feministerna har inte kunnat hantera sin framgång.

Maria Sveland: Hatet som gör mig politiskt deprimerad.

Foto: Scanpix

Hushållen betalar mest energiskatt

Medan företagen slipper undan. Riksrevisionen har granskat klimatrelaterade skatter. Så mycket betalar hushållen.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.