Priserna på drivmedel har aldrig ändrats oftare än under 2009. Under året sjönk genomsnittspriset på både bensin och diesel jämfört med i fjol. Men om de positiva konjunktursignalerna håller i sig spår experter högre drivmedelspriser 2010.
Aldrig förr har priserna på bensin och diesel ändrats så ofta som under 2009 – varannan dag. Det är rekordofta.
– Jag tycker att fördelarna med en snabb anpassning av priserna till världsmarknaden överväger. Annars kan man få diskussioner kring om det är rätt pris eller inte. Men det kan ju vara störande ur konsumentsynvinkel att det spelar roll vilken dag man åker och tankar bilen, säger Svenska petroleuminstitutets vd Ulf Svahn.
Förklaringen till att prisändringarna på drivmedel har ökat kraftigt sedan 1999 är, enligt Ulf Svahn, den snabba teknikutvecklingen kombinerat med att aktörerna på marknaden reagerar allt snabbare på ny information som rör tillgången och efterfrågan på råolja – basen i både bensin och diesel.
Priserna stiger till exempel ofta direkt, både på råolja och de raffinerade produkterna bensin och diesel, när det kommer uppgifter om att tillgången på råolja avtar och i samband med terrorhot och andra geopolitiska faktorer som kan strypa tillgången på olja.
Under året kostade bensinen i genomsnitt 12:05 kronor per liter och för dieseln fick man i snitt betala 11:47 kronor litern. Det är något lägre priser än 2008.
– Det beror på lågkonjunkturen. Hela transportsektorn har haft det jättejobbigt. När industrins efterfrågan minskar, minskar efterfrågan på transporter och då minskar försäljningen av drivmedel, särskilt av diesel, säger Preems presschef Thomas Ögren.
Även om drivmedelspriserna sjönk något 2009 är trenden att konsumentpriset på både bensin och diesel har stigit den gångna tioårsperioden.
– Skatten är en viktig faktor till att priset har gått upp kraftigt genom åren. Men priset på produktion har också ökat gradvis, säger Ulf Svahn och tillägger att lättillgängliga tunna oljor har blivit allt svårare att hitta.– Det blir dyrare att ta fram produkter från oljesand och tjärsand. Därför kommer vi att se ökade priser på både råolja och färdiga oljeprodukter framöver.
Enligt både Ulf Svahn och Thomas Ögren är nästa års drivmedelspriser nära sammankopplade med hur konjunkturen utvecklas.
– Om industrin kommer igång och det blir en ökad efterfrågan på transporter är det möjligt att vi får se en stegring av priserna.
Börjar amerikanerna, som står för mellan 35-40 procent av världens bilkonsumtion, köra mer påverkas bensinpriset uppåt. Och man har sett tendenser till att bilkörandet har gått upp lite i USA, säger Thomas Ögren.