Finansoron i världen

Nervöst inför nya EU-krismöten

Uppdaterad 2011-10-25 21:54. Publicerad 2011-10-25 05:29

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Foto: Michel Spingler / AP Inget EU-land behöver lektioner av andra EU-länder, säger Silvio Berlusconi (t v), här tillsammans med Tysklands Angela Merkel och Frankrikes Nicolas Sarkozy.

In i det sista jobbar EU febrilt på ett paket som ska rädda euron, krisländer och banker från kollaps. Till råga på allt ser det allt skakigare ut för Italien.

Nerverna är på helspänn timmarna innan EU:s ledare flyger till Bryssel igen för nya toppmöten sent på onsdagen. Finansmarknaderna darrade därför till när beskedet kom på tisdagen att finansministrarna ställer in det förberedande möte som skulle ha hållits för att klara ut kniviga frågor i sista minuten före EU-ledarnas ankomst.

Tvivlen på om EU klarar att sy ihop ett paket i tid får näring i ett brev som Jacek Rostowski, finansminister i EU:s nuvarande ordförandeland Polen, skrivit till Eurogruppens ordförande Jean-Claude Juncker. Av brevet, som Financial Times läst, framgår att Rostowski tvivlar på att ett fullödigt paket kommer att vara klart till onsdagen och att han vill skjuta på finansministermötet ett eller ett par dagar.

Men det finns också andra skäl till investerarnas oro.

Till exempel ser det allt besvärligare ut för Italiens premiärminister Silvio Berlusconi att hålla ihop sin regering. Han har fått i läxa av EU-ledarna att presentera en trovärdig plan på hur han ska få ordning på landets finanser till onsdagens toppmöte. Oron är stor att Greklands problem kan sprida sig och att det då är Italien som står på tur med sin statsskuld på runt 1 900 miljarder euro — 120 procent av BNP.

På tisdagskvällen kom dock besked från ledaren för koalitionspartiet Lega Nord, Umberto Bossi, om att en överenskommelse nåtts med Berlusconi i pensionsfrågan.

– Vi lyckades till slut hitta ett sätt. Nu får vi se hur EU tar emot det, sade Bossi till journalister i Rom.

Tidigare under dagen rapporterade den franska tidningen Le Monde att tjänstemän från euroländerna redan arbetar på en plan där krisfonden EFSF ska gå in och stödköpa italienska obligationer för att trycka ner räntorna. Det görs i dag motvilligt av den Europeiska centralbanken (ECB), som helst vill slippa den uppgiften.

Det krispaket som euroländerna försöker att enas om måste bland annat ge svar på hur EFSF ska få mer klös, hur stora skuldlättnader Grekland ska få och hur mycket av dem som bankerna ska stå för. Dessutom måste man ha en plan klar för hur man ska rädda de banker som riskerar falla när de tvingas ta förluster på grekiska statspapper.

Till exempel går förhandlingarna med bankerna segt. Euroländerna, med Tyskland i spetsen, tycker att bankerna ska ge skuldlättnader på 60 procent, vilket bankerna anser är orealistiskt.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från Ekonomi

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp.

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Lehman Brothers stämmer Sverige

På halv miljard. Ett konkursbo efter den kraschade investmentbanken Lehman Brothers stämmer svenska staten för ett antal affärer . 8 4 tweets 4 rekommendationer

Foto: Scanpix

EU-dom kan ge oss lägre kortavgifter

Svensk Handel välkomnar domen. EU-domstolen förbjuder att kortavgifter läggs på varandra. Därmed avslutas en tvist som pågått i fem år. 8 0 tweets 8 rekommendationer

Foto: Scanpix

Byggstrejken är avblåst

Så blir avtalet. Efter en långdragen konflikt kom Fackförbundet Byggnads och arbetsgivarna till sist överens. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Foto: Scanpix

Apples vd nobbar enorm utdelning

Tackar nej till över halv miljard. Apples vd Tim Cook vill inte ha den aktieutdelning som andra Apple-anställda får ta del av. 14 7 tweets 7 rekommendationer

Apple-vd tjänar mest i USA. Så mycket drog han in i fjol. 54 1 tweets 53 rekommendationer

Kan du Apple? Briljera med dina kunskaper i frågesporten.

Mer från förstasidan

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp.

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Teknikdistraherade nytt trafikproblem

Fotgängare blir ouppmärksamma. Oroande siffror gällande olyckor med fotgängare med portabla teknikprylar kommer bland annat från Sydney.

Foto: Scanpix

Mejlen kan ge hjärtbesvär

Din mejlbox kan vara skadlig. Stressen över att kolla efter nya mejl gör att hjärtat hela tiden slår för snabbt, visar en ny studie. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Död man hittad i skogsparti

I Alby i Botkyrka. Polisen visste på lördagskvällen inte om mannen utsatts för något brott, men en förundersökning om mord inleddes. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan