Ett besked om HQ Banks framtid dröjer. Fortfarande på torsdagseftermiddagen hade Finansinspektionen inte sett något resultat på en affärsuppgörelse från likvidatorn Biörn Riese.
Informationen har också varit mycket knapphändig under dagen. ”Det går i rätt riktning. Vi räknar fortfarande med att öppna banken på fredag morgon” meddelar likvidator Biörn Riese via HQ Banks hemsida. Den informationen lades dock ut redan igår, onsdag.
Enligt Jonatan Holst, tf presschef Finansinspektionen hade myndigheten ännu vid 15-tiden inte fått se den överenskommelse om HQ Bank som likvidatorn arbetar på.
Samtidigt rullar de olika utredningsprocesserna vidare. Till exempel Svea hovrätt som har att pröva Finansinspektionens beslut att dra in tillstånden för HQ Bank räknar med att komma med ett besked tidigast om ett par veckor.