Blåbär – en bransch som växer

Publicerad 2011-08-01 13:42

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Nu är blåbärssäsongen här. Men i skogarna är de vilda bären en bristvara.

Samtidigt gör blåbärens hälsoegenskaper att de blir alltmer eftertraktade. I länder som USA och Chile är odlade blåbär en storindustri – och i Sverige blir odlarna allt fler.

Blåbär är kända för att innehålla nyttiga ämnen. I dag är bäret populärt och eftertraktat för sina hälsoegenskaper. Blåbär kan exempelvis förebygga hjärtinfarkt, avhjälpa magproblem och skydda mot cancer.

– Bär är en jätteindustri, det har aldrig varit mer intressant. De medicinska rapporterna visar att bär ökar vårt välbefinnande på flera olika sätt, vilket skapar ett stort intresse hos konsumenterna, säger Magnus Engstedt, bärrådgivare på länsstyrelsen i Jönköping.

Och nu drar säsongen i gång. Men enligt Sveriges lantbruks­universitets prognos blir det skralt i skogarna.

Hela Sverige väntas få färre blåbär i sommar, vissa områden får bara hälften så många bär som normalt. Orsaken är frostnätter och torka.

Men de odlade blåbären ökar. Kirsten Jensen, som arbetar på länsstyrelsen i Västra Götalands län, ska för andra gången anordna en kurs i blåbärsodling.

– Vi tycker att det finns för få odlare, de klarar inte av efterfrågan. Och om det finns en marknad är det ju synd att inte utnyttja den. Vi räknar med många deltagare, säger hon.

Kirsten Jensen säger att både hushåll och restauranger har börjat intressera sig för de stora odlade blåbären.

Hon tror att den minskade mängden vilda blåbär kommer att öka odlingarna framöver.

– Av flera olika orsaker, som nattfrost sent på året och många vilda djur, minskar mängden blåbär i skogarna. I takt med att de vilda bären blir alltmer opålitliga kan det skapas ett intresse för odlade bär från industrins sida, säger hon.

Men när det gäller hälsoaspekterna är de odlade blåbären omdiskuterade.

Enligt Roger Uddstål, som arbetar på Institutet för livsmedel och bioteknik och forskar i bärindustrin, innehåller vilda blåbär två till tre gånger mer anti­oxidanter än odlade.

– Jag tror att de vilda bären kommer att spela en viktig roll när det gäller hälsoprodukter. Men de är för dyra för att producera som ett vanligt livsmedel, säger han.

Roger Uddstål ser en positiv framtid för odlade blåbär och tror att Sverige kommer att möta samma utveckling som Europa.

– Sveriges odlingar kommer att öka. Men främst i form av lokala producenter som levererar färska bär, säger han.

Jordbruksverket för ingen enskild statistik över blåbärsodlingar. Men totalt uppskattas Sverige ha cirka 40 hektar.

Bärrådgivaren Magnus Engstedt påpekar att det är låga siffror, som till stor del beror på att det är dyrt att starta blåbärsodlingar. Men intresset blir allt större.

– Tack vare konsumenternas starka efterfrågan på nyttiga bär syns ett ökat intresse för att odla blåbär. Flera personer startar nya odlingar i år, säger han.

 

Läs mer: Självplock är mest lönsamt

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från Ekonomi

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp.

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Lehman Brothers stämmer Sverige

På halv miljard. Ett konkursbo efter den kraschade investmentbanken Lehman Brothers stämmer svenska staten för ett antal affärer . 8 4 tweets 4 rekommendationer

Foto: Scanpix

EU-dom kan ge oss lägre kortavgifter

Svensk Handel välkomnar domen. EU-domstolen förbjuder att kortavgifter läggs på varandra. Därmed avslutas en tvist som pågått i fem år. 8 0 tweets 8 rekommendationer

Foto: Scanpix

Byggstrejken är avblåst

Så blir avtalet. Efter en långdragen konflikt kom Fackförbundet Byggnads och arbetsgivarna till sist överens. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Foto: Scanpix

Apples vd nobbar enorm utdelning

Tackar nej till över halv miljard. Apples vd Tim Cook vill inte ha den aktieutdelning som andra Apple-anställda får ta del av. 14 7 tweets 7 rekommendationer

Apple-vd tjänar mest i USA. Så mycket drog han in i fjol. 54 1 tweets 53 rekommendationer

Kan du Apple? Briljera med dina kunskaper i frågesporten.

Mer från förstasidan

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp.

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Teknikdistraherade nytt trafikproblem

Fotgängare blir ouppmärksamma. Oroande siffror gällande olyckor med fotgängare med portabla teknikprylar kommer bland annat från Sydney.

Foto: Scanpix

Mejlen kan ge hjärtbesvär

Din mejlbox kan vara skadlig. Stressen över att kolla efter nya mejl gör att hjärtat hela tiden slår för snabbt, visar en ny studie. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Död man hittad i skogsparti

I Alby i Botkyrka. Polisen visste på lördagskvällen inte om mannen utsatts för något brott, men en förundersökning om mord inleddes. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan