Bokontrakt upprör

Publicerat 2008-12-22 06:42

"Ingen har förstått att man blir ersättningsskyldig för alla förluster som byggbolaget kan påvisa", säger konsumentvägledaren Stina Johannesson som kontaktats av många kunder som vill dra sig ur lägenhetsköp.

Åke Ericson

"Ingen har förstått att man blir ersättningsskyldig för alla förluster som byggbolaget kan påvisa", säger konsumentvägledaren Stina Johannesson som kontaktats av många kunder som vill dra sig ur lägenhetsköp.

Rekordmånga köpare klagar på byggjättarnas avtal för nya bostäder. Klagomålen på byggbolagens avtal för nya bostäder strömmar in till konsumentverket. Sedan den första oktober har hela 40 personer hört av sig bara till konsumentvägledarna i Stockholm.

- Byggbolagen har inte gett ordentlig information till kunderna, säger Stina Johannesson, konsumentvägledare i Stockholms stad.

Bostadskris. Svårigheter att sälja den gamla bostaden. Nej till nytt bostadslån.
Det är några av de vanligaste skälen till att allt fler personer försöker dra sig ur sina förhandsavtal om köp av nybyggda bostäder. Men många känner sig lurade när de inser hur höga skadestånden kan bli. I vissa fall rör det sig om miljonbelopp.

- Det här är en ny fråga, säger Stina Johannesson.

Tidigare var det knappt någon som hörde av sig om förhandsavtal. Men sedan oktober har man tagit emot cirka 40 klagomål.

De flesta kunder förstår att de förlorar handpenning på cirka 100 000 kronor om de drar sig ur. Men många kunder har inte förstått att de även måste betala mellanskillnaden om bostaden inbringar ett lägre pris när den säljs vidare. Problemet har blivit vanligt sedan priserna på bostadsmarknaden börjat falla.

- Alla säger samma sak. Ingen har förstått att man blir ersättningsskyldig för alla förluster som byggbolaget kan påvisa. Den stora biten är just mellanskillnaden om byggbolaget säljer bostaden vidare till lägre pris, säger hon.

DN Ekonomi har även haft direktkontakt med många missnöjda kunder. I både JM:s nybyggda område i Järvastaden norr om Stockholm och i Hornsberg på Kungsholmen har missnöjda köpare gått så långt som att anlita advokat - hittills utan framgång.

Stina Johannesson anser att byggbolagen och deras mäklarfirmor inte gett kunderna ordentlig information.

- Man har inte tillvaratagit köparens intresse. Är man en registrerad mäklare lyder man under fastig­hetsmäklarlagen, och enligt god mäklarsed ska man ta till vara båda parternas intresse, säger hon.

Trots denna kritik kan Stina Johannesson oftast inte göra mer än att informera dem som ringer om förhandsavtalens innebörd. Vill man driva en tvist hänvisar hon till konsumentombudsmannen (KO).

Daniel Karfs, jurist på KO-sekretariatet i Karlstad, uppger att ett flertal anmälningar om problem med förhandsavtal inkommit sedan september. Men ännu har inget fall gått vidare till domstol.

- Vi letar fortfarande efter ett bra fall att driva, säger han.

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Ekonomi

Även Europabörserna lyfte. Marknaden reagerade på hopp om ett EU-sponsrat räddningspaket till Grekland.

Kvartalsrapporter - Två tunga förluster

SAS varslar 505 i Sverige...

Presskonferens om SAS. Maud Olofsson: SAS innebär ett komplicerat ägande för staten. 28

... totalt försvinner 650 jobb Foto: Pontus Lundahl / Scanpix

... totalt försvinner 650 jobb

Ska spara två miljarder Ber samtidigt ägarna om ett tillskott på fem miljarder. 53

”Desperat jakt på kapital”.

”Desperat jakt på kapital”. Sex miljarder kronor räcker inte till. 22

SAS förlustdrabbat. Sedan millenieskiftet har SAS gått med förlust under sju av tio år. 2

DN Börs:

DN Börs: SAS-aktien rasade på börsen efter rapporten.

DN:s börskrönikör Patricia Hedelius.

DN:s börskrönikör Patricia Hedelius. Jansson kan komma att ifrågasättas. 14

Stor skillnad mellan SAS och Saab ”Staten är redan delägare i SAS. Det är en väsentlig skillnad”, säger SAS-chefen Mats Jansson. 7

Swedbanks förlust större än väntat Foto: Scanpix

Swedbanks förlust större än väntat

Rörelseförlust på 1.673 miljoner kronor. ”Ser vi möjligheten till vinst för helåret 2010.” 23

Patricia Hedelius:

Patricia Hedelius: Det var lite sämre på många ställen.

DN Börs:

DN Börs: Så går det för Swedbank-aktien.

Fler kvartalsrapporter

Alfa Laval höjer utdelning. Redovisar stor vinst.

Kraftigt vinstlyft för Tele 2. 1.112 miljoner kronor före skatt.

NCC:s vinst oväntat hög. Analytiker hade räknat med vinst och styrelsen föreslår utdelning på 6 kronor.

Bolagsrapporterna slår mot börsen

Fallande handel på Stockholmsbörsen vid öppning. SAS-rapporten tyngde börsen inledningsvis, men fram mot lunchtid vände börsen uppåt.

Bostadspriserna under lupp Hasse Holmberg / Scanpix

Bostadspriserna under lupp

Riksbanken letar nya verktyg. Tillsätter utredning om riskerna på den svenska bostadsmarknaden. 15

Hopp om räddning för Grekland Foto: Ariel Schalit / AP

Hopp om räddning för Grekland

Eu:s centralbankchef avbryter resa och återvänder till Europa. Har fått marknaden att hoppas på att ett EU-paket för Grekland är på gång.

Greklands regering vill höga pensionsåldern som krisåtgärd. ”Patriotism i dag betyder att alla måste hjälpa till”

Borg ser allvarligt på Greklands kris. Felbedömning av underskottet har ”allvarligt undergrävt trovärdigheten för finanspolitiken i Grekland”. 1

2.000 Prius återkallas i Sverige Foto: AFP

2.000 Prius återkallas i Sverige

Problemen fortsätter för Toyota. Inga olyckor rapporterade i Sverige. 4

Lasse Swärd, DN:s motor- reporter: Ekonomisk jättesmäll, varumärket kan klara sig. 3

Toyota stäms – och återkallar fler bilar. Efter problem med både broms- och gaspedaler. 7

Teknik

Atomuret som håller tiden

Bättre GPS-tjänster. Drar sig en sekund på tre miljarder år.

Allt fler kopplar datorn till tv:n”

Läs Jonas Leijonhufvuds medieblogg.

Smartast vinner.

Smartast vinner. Så fungerar olika smartphone-modeller. 65

Isbrytare bytes mot JAS.

Isbrytare bytes mot JAS. Transatlantic kan köpa isbrytare från Kroatien för att stötta Saab:s Jas-affärer. 15

Miljardbelopp till vaccin.

Miljardbelopp till vaccin. Microsoftgrundaren ska under en tio år donera tio miljarder dollar till forskning och distribution av vacciner. 5

Rekorddyr ”låda” till salu.

Rekorddyr ”låda” till salu. En Giroux Daguerrétype, en av kamerahistoriens främsta rariteter är till salu. 4

Nyheter från Förstasidan

AFGHANISTAN

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

Fler än 500 svenskar på plats i Afghanistan efter förstärkning

Ny pluton skickas nästa vecka. Inget nytt riksdagsbeslut behövs. 99

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner.

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel Foto: Altaf Qadri

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel

Hundratals sitter fast. Lavin stängde in folk i tunnel i Salangpasset i Afghanistan. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området. 2

SL: "Väldigt beklagligt". Svårt att övervaka tunnelbanespår automatiskt.

Äldste brodern Elm. Foto: Scanpix Äldste brodern Elm.

Målsuccé för David Elm

Spelade 90 minuter. David Elm stod för mål och målgivande pass i segermatchen mot Burnley. 2

Misstanke om tjuvjakt på varg

Höljes i Värmland. Blod, pälsrester, spillning - och skoterspår hittade. 41

Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste. Foto: Alexander von Sydow Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste.

Maria Wetterstrand utsedd till Sveriges miljömäktigaste 2010

Lyft in frågorna. Alliansministrar mindre framgångsrika på årets lista. 63

Teknik

Atomur kan ge bättre GPS

Är dubbelt så exakt som tidigare klockor. Det kan sikt leda till mycket bättre och mer exakta GPS-tjänster.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 61

Ny Kepler-roman i sommar.

Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 11

Min vännina ljuger.

Min vännina ljuger. ”Berättar osannolika saker - nu senast om att hon har en dödlig sjukdom.” Psykologen svarar.