Byggföretagen Skanska, NCC, Vägverket och Peab döms nu att betala mångmiljonbelopp för kartellbildning kring asfaltläggning. Men straffbeloppen är kraftigt sänkta.
Skanska ska betala 170 miljoner kronor, jämfört med de 557 miljoner kronor som Konkurrensverket tidigare krävt.
- Dels noterar vi att tingsrätten fastställde betydligt lägre avgift än Konkurrensverket krävt. Sedan att de gjorde bedömningen att det inte funnits någon övergripande kartell, säger Peter Gimbe, presschef på Skanska till DN.se.
- I övrigt är vi inte överens med tingsrätten och kommer med största sannolikhet att överklaga.
Vägverket, vars bötesbelopp fastställdes till 50 miljoner kronor jämfört med det ursprungliga kravet på 129 miljoner kronor.
- Det är klart en kraftig reducering, men vår argumentation hela tiden har varit att Vägverket över huvudtaget inte skulle åläggas någon avgift alls, säger Vägverkets chefsjurist Bo Andersson till DN.se.
Vad innebär domen för Vägverket?
- Just nu ingenting mer än att vi ska analysera domen och sedan ta ställning till om vi ska överklaga eller ej, säger Bo Andersson.
NCC ska betala ska betala 150 miljoner kronor, att jämföra med de ursprungliga 382 miljoner kronor som Konkurrensverket krävt. Bolaget kommer att överklaga domen.
- Visserligen har Tingsrätten bekräftat att det handlar om lokala företeelser under enskilda år och inte om någon övergripande överenskommelse, men utifrån det är bötesbeloppet orimligt högt, säger Annica Gerentz, informationschef på NCC.
Böteskraven för Peab stannade på 85 miljoner kronor: Peab Sverige ska betala 50 miljoner och Peab Asfalt 33 miljoner.
Flera andra företag får betala mindre belopp.
De fyra storbolagen fälldes för att de delat upp marknaden och hållit priserna uppe genom överenskommelse om fördelning av vissa entreprenader i Linköpings kommun.
Dessutom har de fördelat Vägverksentreprenader mellan sig i Mälardalen, i Vägverkets region Sydöst, i region Väst samt i del av region Mitt. Företagen har också kommit överens om vilket av dem skulle vinna upphandlingar i flera kommuner i Skåne.
Enligt tingsrättens dom är det bevisat att företagen fördelat asfaltentreprenader mellan sig under flera år.
Det var för sex år sedan som Konkurrensverket uppmärksammade kartellbildningen.