Bolånetaket stänger de unga ute

Publicerad 2012-02-13 12:20

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Sedan ett drygt år krävs större kontantinsats för bostadsköp än tidigare. Det avskräcker många unga och tvingar andra att ta hjälp av sina föräldrar. Fast att unga stängs ute när priserna sjunker är positivt, anser en forskare.

Enligt Mäklarsamfundet tycks det så kallade bolånetaket avskräcka en hel del unga från att köpa bostad.

– Vissa grupper har helt försvunnit från visningarna, som unga förstagångsköpare eller personer med kort kredithistorik, i och med att de tror att det är kört för dem att få lån, säger Claudia Wörmann, analysansvarig på Mäklarsamfundet.

Bolånetaket ställer krav på att den som köper en bostad ska kunna lägga in 15 procent av bostadens värde som kontantinsats. Det infördes i oktober 2010.

– Bolånekunder under 25 år har i stort sett försvunnit. Många väljer att spara längre eller skjuta på köpet, säger Michael Skytt, bolånechef på Nordea.

Effekten av bolånetaket har bland annat blivit att det är väldigt få bolånekunder som lånar mer än 85 procent, enligt Skytt. Detta trots att banken exempelvis erbjuder blancolån på fem procent för att komma upp till 90 procent av lånesumman. Undantaget är unga par, ofta universitetsutbildade med höga inkomster, som i vissa fall tar blancolån när de inte har möjlighet att gå in med hela insatsen. Men många tar då extra försäkringar för att skydda sig för inkomstbortfall vid arbetslöshet, enligt Skytt.

En annan effekt av bolånetaket är, enligt flera banker, att det har blivit vanligare att föräldrar går in som medfinansiärer genom att låna ut till kontantinsatsen eller att stå med som låntagare.

Men att unga just nu tycks stängas ute från bostadsmarknaden behöver inte vara negativt, anser Bengt Hansson, marknadsanalytiker på Statens bostadskreditnämnd.

– Jag tycker inte att man kan säga att bolånetaket bara är negativt för de unga. Det är bubblan som är problemet. Det bästa för unga på sikt är nog att priserna på bostäder kommer ner.

Enligt Bengt Hansson är det smart att inte skuldsätta sig så mycket i det här läget.

– Har man möjlighet att vänta ett tag eller bo mindre är det bra. Anpassningen mot lägre bostadspriser har precis börjat och bostadspriserna kommer att gå ner ytterligare. Det kommer sannolikt att ta flera år innan det är avslutat.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: Scanpix

Lehman Brothers stämmer Sverige

På halv miljard. Ett konkursbo efter den kraschade investmentbanken Lehman Brothers stämmer svenska staten för ett antal affärer . 6 3 tweets 3 rekommendationer

Foto: Scanpix

EU-dom kan ge oss lägre kortavgifter

Svensk Handel välkomnar domen. EU-domstolen förbjuder att kortavgifter läggs på varandra. Därmed avslutas en tvist som pågått i fem år. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Foto: Scanpix

Byggstrejken är avblåst

Så blir avtalet. Efter en långdragen konflikt kom Fackförbundet Byggnads och arbetsgivarna till sist överens. 5 0 tweets 5 rekommendationer

Foto: Scanpix

Apples vd nobbar enorm utdelning

Tackar nej till över halv miljard. Apples vd Tim Cook vill inte ha den aktieutdelning som andra Apple-anställda får ta del av. 12 7 tweets 5 rekommendationer

Apple-vd tjänar mest i USA. Så mycket drog han in i fjol. 54 1 tweets 53 rekommendationer

Kan du Apple? Briljera med dina kunskaper i frågesporten.

Foto: Thomas Bergman

LO:s svåra val för framtiden

LO-kongressen. Ny ordförande och nya allianser står på dagordningen när ett försvagat LO håller kongress. 7 7 tweets 0 rekommendationer

”Makten kommer inte tillbaka.” DN:s Johan Schück.

Bygg-gubbar tjänar bäst och fick mest. Kvinnor förlorare i lönerörelsen. 9 2 tweets 7 rekommendationer

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix P-piller för män har diskuterats länge, men ännu finns inget sådant piller.

Ny gen banar väg för manligt p-piller

P-piller för män snart här? Forskare har nu hittat en gen som ger friska spermier. Upptäckten ska användas för att ta fram nya preventivmedel. 60 5 tweets 55 rekommendationer

Läkemedelsbolag stoppar p-piller. Män vill kunna skydda sig. 3744 185 tweets 3559 rekommendationer

P-pillret firade 50 år. Hyllas som viktig upptäckt i kamp för jämställdhet. 3 0 tweets 3 rekommendationer

Som man, kan du tänka dig att äta p-piller?

Foto: Scanpix

44 minuter om dagen gör vi inget på jobbet

Under åtta timmars arbetsdag arbetar vi bara sju timmar och en kvart, visar en ny norsk undersökning. Mindre effektiva än vi tror. 18 2 tweets 16 rekommendationer

”Iran anrikar till 27 procent”

FN:s atomenergiorgan IAEA fann spår av uran. Iran har hittills rapporterat att man anrikat uran upp till 20 procent. 8 0 tweets 8 rekommendationer

Foto: Maja Suslin / Scanpix

Hundradelar från guldet

Sim-EM. Martina Granström tog silvermedaljen, men var bara tre hundradelar från EM-guldet på 100 meter fjäril.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan