Ministrarna Jyrki Katainen och Jyri Häkämies har protesterat hos Anders Borg och Mats Odell och vill riva upp beslutet.
När Telia Sonera höll sin bolagsstämma den 1 april drev den svenska regeringen oväntat igenom ett stopp för bonusar till företagsledningen.
- Jag fick veta på morgonen samma dag att regeringen skulle presentera sitt förslag, säger
Kari Järvinen, som deltog på stämman.
Kari Järvinen är vd för Solidium, som sköter finska statens ägande i åtta noterade bolag, och är mycket kritisk till hur den svenska rege-ringen agerat. Regeringen skulle betydligt tidigare ha talat om att den hade ett annat förslag, enligt honom.
- Den har hanterat detta fel, så här ska det inte gå till i ett noterat bolag. Det kan inte ha kommit som en överraskning för svenska staten att stämman skulle vara då och frågorna runt ersättningar hade förberetts sedan länge bland ägarna.
Han tycker även att själva beslutet om stopp för bonusar är fel.
- Det återspeglar inte övriga aktieägares intressen och höjer de fasta kostnaderna, vilket inte är bra i tider som dessa. Bonusstoppet gör dessutom att ett viktigt verktyg för styrelsen blir obrukbart, säger han och tillägger att styrelsen är förbryllad över läget.
Kari Järvinen anser att svenska staten, som är största ägaren i Telia Sonera, måste agera på ett sätt som går att förutse. Nu blev det ett strikt politiskt tänkande, inte ekonomiskt, vilket påverkar börsvärdet.
– I många år har det diskuterats att det finns en rabatt på företag där staten är ägare. Det är precis denna typ av beslut som göder den diskussionen, säger Kari Järvinen.
Svenska staten försökte även stoppa bonusar hos Nordea när banken hade stämma dagen efter, den 2 april. Där var dock styrelse och övriga storägare förberedda och kunde hindra regeringen.
Eftersom finska staten är största ägare i Sampo – Nordeas nya stor-ägare – är Kari Järvinen lika kritisk till svenska regeringens agerande där.
Efter stämmorna har han fört fram de finska synpunkterna till svenska statens ägaransvariga. Dessutom har finansminister Jyrki Katainen och ministern för ägarfrågor Jyri
Häkämies haft diskussioner med Anders Borg och Mats Odell.
- Vi har framfört att vi hoppas att god ägarpraxis ska gälla framöver och att beslutet på Telia Soneras stämma inte är i linje med vår syn. Självfallet vill vi ändra detta beslut och kommer att föreslå det till kommande stämmor, säger Kari Järvinen.
Finska staten har stora möjligheter att då få med sig andra ägare. När regeringen lanserade bonusstoppet vid stämman den 1 april fick den nämligen ingen annan storägare med sig. De svenska pensionsförvaltarna valde att stödja styrelsens förslag.
Samma sak gjorde förvaltarna när frågan var uppe på Nordeas stämma dagen efter.
Eftersom svenska staten inte dominerar i Nordea blev resultatet av den slutna omröstningen att drygt 60 procent av ägarna gav styrelsen sitt stöd.