"Boreout" på jobbet kan göra dig sjuk

Publicerad 2009-02-15 17:54

Den som drabbas av "boreout" på jobbet gör inte så här - i stället gäller det att försöka se så upptagen ut som möjligt.

Koji Sasahara/AP Den som drabbas av "boreout" på jobbet gör inte så här - i stället gäller det att försöka se så upptagen ut som möjligt.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Har du för lite att göra på jobbet men låtsas vara stressad? Är du ändå trött när du är där och trött också när du kommer hem? Det kan vara tidiga tecken på "boreout".

Det handlar om ett slags utbrändhet, fast tvärtom - uttråkad till sjukdomens gräns. Det var två schweizare, Philippe Rothlin och Peter R Werder, som lanserade begreppet 2007 i en bok.

Boken har blivit en bästsäljare och är översatt till flera olika språk, dock inte till svenska ännu.

Det finns något lätt komiskt i tanken på personer som bokar mötesrum utan att ha några möten i dem, spelar datorspel och sköter sin privata e-post medan de låtsas upptagna och på det hela taget har utvecklat strategier för att verka stressade fast de är undersysselsatta.

Men det är inte fullt så roligt som det verkar. Ofta bottnar det i ett ledarskap där chefen är dålig på att delegera och att låta de anställda få jobb som motsvarar deras kompetens. Eller så känns arbetsuppgifterna så oöverstigliga att det inte är någon idé att ens börja ta itu med dem.

- Det påminner om vad vi brukar kalla en spela död-reaktion, säger docent Alexander Perski, som är docent vid Stressforskningsinstitutet vid Stockholms universitet och chef för Stressmottagningen.

- Upplever man en situation som farlig men hopplös är det en vanlig reaktion också i djurvärlden. Många reagerar med passivitet om de hamnar i utanförskap, men också om man fastnar i yrkeslivet och inte känner att man kan gå vidare, säger han.

Författarna är noga med att påpeka att "boreout" inte har med lättja att göra. Den som är lat vill inte jobba - det är det inte frågan om i de fall de beskriver. De menar att Homer Simpson-inställningen, att det är toppen att inte ha något att göra på jobbet, inte stämmer med verkligheten.

Det är hemskt att vara på jobbet och inte ha något viktigare att göra än att vänta på att arbetsdagen ska ta slut. Men samtidigt utvecklar den som drabbas av boreout strategier som gör att situationen inte kan förbättras.

- Det gör reaktionen farligare än andra stressreaktioner eftersom man inte försöker få hjälp, säger Aleksander Perski.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från Ekonomi

Foto: Scanpix De drabbade charterbolagen väljer att sätta in andra flygbolag.

Flygstrejk bryter ut

Tvist om arbetstider. En flygstrejk bryter på tisdagen ut mot flera av Apollos, Solresors och Fritidsresors flygbolag.

Lång väg kvar för Grekland

Detta händer nu. Sparpaketet är godkänt men ännu är inte nödlånet i hamn. Grekland står inför långa och svåra utmaningar.

Greklands ödesstund. Kräver år av egna ansträngningar.

Kravaller när Grekland sa ja. Se bilderna från Aten.

Foto: Scanpix

Bolånetaket stänger ute många yngre

Kontantinsatsen avskräcker unga. Det krävs större kontantinsats för bostadsköp än tidigare. Bolånekunder under 25 år har i stort sett försvunnit.

Foto: Scanpix

Iphone sämst i test vid minusgrader

Inte bästa valet. Iphone 4S rekommenderas inte om du vill använda mobilen utomhus på vintern.

Hela listan. Osmarta mobiler mest köldtåliga.

Bankaktier stiger på börsen

Stockholmsbörsen ligger på plus. Samtliga fyra storbanker stiger på börsen. Bäst går Nordea. Ett av klädbolagen är måndagens stora förlorare.

Mer från förstasidan

Sverige utvisade en utländsk diplomat

UD bekräftar för DN.se. Enligt nyhetsbyrån AP:s källor rör det sig om den näst högste diplomaten vid Rwandas ambassad som ska ha spionerat.

Foto: AP

Här är det vanligast med långa relationer

Stockholmare hamnar längst ned på listan i en ny Sifoundersökning, men två landskap utmärker sig vad gäller långa förhållanden. Här håller kärleken.

Foto: Daniel Maurer / AP

Sanna Kallur springer igen

”Små framsteg.” Häckstjärnan Susanna Kallur har genomfört sitt första löppass sedan förra våren. Målet är inställt på OS i London.

Foto: Scanpix De drabbade charterbolagen väljer att sätta in andra flygbolag.

Flygstrejk bryter ut

Tvist om arbetstider. En flygstrejk bryter på tisdagen ut mot flera av Apollos, Solresors och Fritidsresors flygbolag.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.