Arbetsmarknad i förändring

Borg flaggar för höjda skatter

Publicerad 2010-02-19 16:58

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Några stora skattesänkningar tror inte Anders Borg (M) på de närmaste åren. - Det finns starka skäl att överväga skattehöjningar, säger finansministern. Och han berömmer regeringen Persson.

En miljöskatt på koldioxid, höjda skatter för alkohol och tobak, samtidigt som det inte blir frågan om någon sänkning av fastighetsskatten. Det är något finansminister Anders Borg anser att svenskarna kan vänta sig av framtiden.

Beskeden gavs under ett anförande på Handelshögskolan i Göteborg. Under anförandet erkände Borg att grunden till Sveriges goda statsfinanser ändå lades under Göran Perssons regeringstid, efter en fråga från Vänsterpartiets tidigare talesman i ekonomiska frågor, Johan Lönnroth.

- Det är klart att Göran Perssons historiska insats är monumentalt betydelsefull för Sverige. Vi kan ha haft olika synpunkter på hur man borde sanerat vår ekonomi. Men den sanering de gjorde är oerhört viktig för att vi har en god ordning i vår ekonomi.

Höjda skatter är avgörande för att behålla en stabil ekonomi i framtiden, framhöll Borg. Och att ett normalt skattetryck för Sverige bör ligga på 35 – 45 procent av BNP.

Försöker du ändra er image, Moderaterna ska väl stå för sänkta skatter?

– Nej, det tycker jag inte. När ekonomin så tillåter ska man naturligtvis sänka skatter. Det gör den inte i dag.

De stora överskott många kommuner uppvisar för 2009, några på flera hundra miljoner kronor, ska inte heller användas till att sänka skatten på kort sikt, anser Anders Borg.

– Och man ska inte köpa nya skrivbord heller. De pengarna ska användas till att värna jobben i kommunerna i första hand, inget annat.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från Ekonomi

Foto: Scanpix

Spanien tar krafttag mot arbetslösheten

Måste få bukt med arbetslösheten. Den spanska regeringen vill luckra upp arbetsmarknaden och underlätta för företagen att göra sig av med folk.

Foto: Max Gyselinck / AFP

Brandbomber mot polisen

DN:s Marianne Björklund i Aten: Det blev en del bråk i samband med demonstrationen där omkring 10.000 hade samlats kring Syntagmatorget.

Regeringen godtar krispaket. Omröstning på söndag.

Kö till grekiska soppkök. Befolkningen är redan hårt pressad.

Grekland får vänta. På nya livsnödvändiga lån.

Foto: Scanpix

”De arga har missförstått”

Fick många reaktioner på intervju i DN. Reinfeldt tror att många har missförstått, alla måste inte jobba till 75 års ålder.

Foto: Roger Turesson

DN gör vinst på 203 miljoner

Dagens Nyheter gör ett starkt bokslut för 2011 och redovisar en vinst på 203 miljoner kronor. DN:s anställda får en bonus.

Foto: Scanpix

FBI släpper hemlig rapport om Jobs

Mindre smickrande porträtt skymtar fram. FBI offentliggör en rapport om Apples grundare Steve Jobs kryddad med droger och svek.

Rekordomsättning för Apple. Så många iphones sålde Apple.

Vad vet du om Apple? Gläns i frågesporten om teknikjätten.

Mer från förstasidan

Foto: Jonas Ekströmer / Scanpix

”Polisen slog min son med batong”

Hockeyderbyt i Globen. För första gången tog AIK-supportern med sig sin sjuårige son till en elitseriematch. Det slutade i kaos och ett svullet ben.

807 JO-anmälningar. Polisen nöjd med den egna insatsen.

”Osäker kultur i klackarna.” Tar inte med sina barn till derbyt.

”Det är tystnaden som skrämmer.” Läs Johan Esks krönika om derbyt.

Foto: AP

Nu kan djur få ett eget larmnummer

Nytt ”SOS-nummer” föreslås. ”Man kan jämföra det med 112”, säger Robert ter Horst, veterinär på länsstyrelsen i Västra Götaland.

Fler djurskyddsärenden i fjol. Ökade kraftigt i Stockholms län.

Häst hade halvmeterbreda hovar. ”Den kunde inte röra sig.”

Foto: Scanpix

Pass förlängs – fler piloter kan somna

Nytt lagförslag. Svensk pilotförening varnar.

Ryanairs piloter: Säkerhet kan inte garanteras.

Kramtjuv har gripits i Gävle

Man fick en kram – blev bestulen på plånbok. 22-åring gripen av polis. Kramande ficktjuvar har uppmärksammats även i Stockholm.

Foto: Charlotta Smeds

Krögare upprörs av razzior

Ska stoppa skattesmitning i Italien. Tillslagen delar landet i två läger.

Kontroller fick omsättning att öka. Så påverkas restaurangbranschen.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.