Finansminister Anders Borg tycker att den brittiska regeringen visar mod när den höjer skatter. Och han tror att den brittiska ekonomin kommer att växa snabbare än vad de flesta bedömare nu tror.
Den brittiska regeringens kritiker menar att politiken riskerar att kasta tillbaka landet i en ny recession. Men det tror inte Anders Borg.
– Vi hade samma diskussion i Sverige åren 1993–95.
– Men mellan 1995 och 2000 växte svensk ekonomi i en takt den inte hade gjort på många år. Jag tror snarare att vi underskattar hastigheten i den brittiska ekonomins återhämtning.
Vad är den stora skillnaden mellan Sverige då och Storbritannien nu?
– Vi fick en kraftig ökning av arbetslösheten eftersom vi hade haft hög inflation och dålig konkurrenskraft under lång tid. Här är det mer av en statsfinansiell kris. Givet att regeringen här genomför rätt saker – och är beredd att höja skatter, vilket jag tycker är modigt av en konservativ regering – är min gissning att vi inte kommer att se samma arbetslöshet som vi gjorde i Sverige.
Anders Borg må vara optimist, men regeringen har inlett ett vågspel. Vad momshöjningen och uppsägningarna i nedskärningarnas spår kommer att betyda för tillväxten, vet ingen ännu.
Politiskt är det dock inte George Osborne eller hans parti, Tories, som får mest stryk i opinionsmätningarna. Det är i stället det mindre koalitionspartiet, Liberaldemokraterna, som sett stödet falla från 23 procent i valet i maj, till 10 procent nu. Det skapar spänningar inom partiet och regeringen.