BNP faller med 4,2 procent i år. Arbetslösheten ökar till 8,9 procent och fortsätter att öka under de kommande två åren. År 2011 når arbetslösheten 11,7 procent tror Anders Borg.
- Det dröjer länge innan vi ser vårtecken i ekonomin och får en ny sommar, sade finansministern.
Finansminister underströk att konjunkturläget är exceptionellt, med dystra siffror för ekonomin som Sverige inte sett sedan andra världskriget
Anders Borg berättade att 90 procent av världsekonomin befinner sig i recession, det vill säga fallande BNP.
- Som jämförelse kan man nämna under oljekrisen (1970-tal) hamnade 70 procent av världsekonomin i recession, sade Borg.
Finansministern ville inte ge besked om det kommer mera pengar till kommunerna. Han hänvisade till vårpropositionen som kommer om två veckor. Men att kommunerna kommer att tvingas till besparingar, det stod klart.
- Vi kan inte lösa ut kommunerna från en kris där 90 procent av världsekonomin befinner sig i recession, sade Borg.
Han återkom ständigt till att han och regeringen har som huvuduppgift att värna om de offentliga finanserna.
- Vi ska inte ta risker med de offentliga finanserna, för det riskerna pekar rätt in i välfärdens kärna, sade Borg.
Han uttryckte till och med kritik mot Konjunkturinstitutet. Han menade att det är lätt för KI att ena året kräva att man stimulerar ekonomin med 50 miljarder för att sedan kräva tillbaka dessa pengar när konjunkturen vänder upp igen.
- Man kan inte behandla den offentliga ekonomin som ett dragspel.
- Jag tänker inte gå in i 2010 utan marginaler, tillade han.
Regeringen räknar också med att det blir deflation i år, det vill säga prisfall, Priserna, mätt som konsumentprisindex, kommer att minska med 0,4 procent. Nästa år vänder de uppåt och ökar med 0,3 procent, året efter med 0,8 procent och 2012 med 1,5 procent, även då alltså klart under Riksbankens inflationsmål på 2,0 procent.
Regeringen räknar även med att hushållens konsumtion dämpas av låga börskurser, lägre bostadspriser och en allt svagare arbetsmarknad. Den svenska exporten drabbas hårt av fallande efterfrågan från omvärlden och investeringarna minskar både i år och nästa år.
I slutet av januari spådde regeringen att BNP skulle falla med försiktiga 0,8 procent i år för att sedan vända uppåt. BNP-ökningen skulle bli 1,5 procent 2010 och 3,0 procent 2011. I budgetpropositionen i september förra året trodde regeringen att BNP skulle växa med 1,3 procent i år.
Arbetslösheten skulle toppa på 8,5 procent nästa år trodde regeringen i januari.
I tisdags gjorde statliga Konjunkturinstitutet bedömningen att BNP sjunker med 3,9 procent i år och att arbetslösheten stiger till 10,7 procent nästa år.
- Den ekonomiska politiken ställs inför mycket stora utmaningar. Men inriktningen är tydlig. Krisen ska mötas samtidigt som vi ska värna de offentliga finanserna, sade Anders Borg.
I den nya prognosen gör regeringen en mycket dyster bedömning av utsikterna i den svenska ekonomin. Det innebär också att de offentliga finanserna försämras kraftigt och kommer att visa underskott fram till 2012. Under 2010 och 2011 blir underskotten över 3 procent, spår regeringen.
Borg gör också bedömningen att utrymmet för ofinansierade reformer är "mycket begränsade", men han konstaterar också att utrymmet för stabiliseringspolitiska åtgärder ska prövas löpande.
Han bedömer att regeringen redan har gjort mycket och också tillsammans med Riksbanken gjort omfattande insatser för att dämpa finanskrisen. Han konstaterar också att det är viktigt att sköta de offentliga finanserna.
- Vår uppgift nu är att ha ordning och reda i statens finanser och inte skapa osäkerhet, sade Borg.
Han hänvisade också till en ny OECD-studie om hur ett 20-tal länder agerat för att möta krisen.
- Och vi har den mest expansiva finanspolitiken av länderna i den studien, sadeBorg.