Konjunkturen
Borg spår massarbetslöshet
Publicerat 2009-04-01 11:55
Foto: Paul Hansen
Finansminister Anders Borg presenterad mycket dystra siffror på en pressträff under onsdagen. Massarbetslöshet och sjunkande BNP möter Sverige under de kommande åren.
DN Teman i artikeln
Konjunkturen
- Fler artiklar
- Eurokris ämne för G7-möte
- Fyra frågor till …
- G7: Fortsatta stimulanser krävs
- Tapp för svenskt välstånd
- Något ljusare i transportbranschen
- Riksbanken: Konjunkturen förbättras
- Rivstart för svensk industri
- Borg mer optimisk om svensk ekonomi
- Borg ser tecken på återhämtning
- Borg föreslår ny bankskatt
- Nu börjar vinsterna växa igen
- Priser ökar igen
- Bankmarginaler stabila på högre nivå
- Minskad tjänsteproduktion i november
- Rekordsnabbt lyft för industrin
- Sverige
- KI: Botten är nådd
- Ekonomer spår något lägre inflation
- Svenskar spår bättre ekonomi
- Först om fem år kan krisen vara över
- Inköpschefsindex steg i september
- Swedbank ser vändning
- SCB: Lägre inflationstakt
- Modeshopping populärt i juli
BNP faller med 4,2 procent i år. Arbetslösheten ökar till 8,9 procent och fortsätter att öka under de kommande två åren. År 2011 når arbetslösheten 11,7 procent tror Anders Borg.
- Det dröjer länge innan vi ser vårtecken i ekonomin och får en ny sommar, sade finansministern.
Finansminister underströk att konjunkturläget är exceptionellt, med dystra siffror för ekonomin som Sverige inte sett sedan andra världskriget
Anders Borg berättade att 90 procent av världsekonomin befinner sig i recession, det vill säga fallande BNP.
- Som jämförelse kan man nämna under oljekrisen (1970-tal) hamnade 70 procent av världsekonomin i recession, sade Borg.
Finansministern ville inte ge besked om det kommer mera pengar till kommunerna. Han hänvisade till vårpropositionen som kommer om två veckor. Men att kommunerna kommer att tvingas till besparingar, det stod klart.
- Vi kan inte lösa ut kommunerna från en kris där 90 procent av världsekonomin befinner sig i recession, sade Borg.
Han återkom ständigt till att han och regeringen har som huvuduppgift att värna om de offentliga finanserna.
- Vi ska inte ta risker med de offentliga finanserna, för det riskerna pekar rätt in i välfärdens kärna, sade Borg.
Han uttryckte till och med kritik mot Konjunkturinstitutet. Han menade att det är lätt för KI att ena året kräva att man stimulerar ekonomin med 50 miljarder för att sedan kräva tillbaka dessa pengar när konjunkturen vänder upp igen.
- Man kan inte behandla den offentliga ekonomin som ett dragspel.
- Jag tänker inte gå in i 2010 utan marginaler, tillade han.
Regeringen räknar också med att det blir deflation i år, det vill säga prisfall, Priserna, mätt som konsumentprisindex, kommer att minska med 0,4 procent. Nästa år vänder de uppåt och ökar med 0,3 procent, året efter med 0,8 procent och 2012 med 1,5 procent, även då alltså klart under Riksbankens inflationsmål på 2,0 procent.
Regeringen räknar även med att hushållens konsumtion dämpas av låga börskurser, lägre bostadspriser och en allt svagare arbetsmarknad. Den svenska exporten drabbas hårt av fallande efterfrågan från omvärlden och investeringarna minskar både i år och nästa år.
I slutet av januari spådde regeringen att BNP skulle falla med försiktiga 0,8 procent i år för att sedan vända uppåt. BNP-ökningen skulle bli 1,5 procent 2010 och 3,0 procent 2011. I budgetpropositionen i september förra året trodde regeringen att BNP skulle växa med 1,3 procent i år.
Arbetslösheten skulle toppa på 8,5 procent nästa år trodde regeringen i januari.
I tisdags gjorde statliga Konjunkturinstitutet bedömningen att BNP sjunker med 3,9 procent i år och att arbetslösheten stiger till 10,7 procent nästa år.
- Den ekonomiska politiken ställs inför mycket stora utmaningar. Men inriktningen är tydlig. Krisen ska mötas samtidigt som vi ska värna de offentliga finanserna, sade Anders Borg.
I den nya prognosen gör regeringen en mycket dyster bedömning av utsikterna i den svenska ekonomin. Det innebär också att de offentliga finanserna försämras kraftigt och kommer att visa underskott fram till 2012. Under 2010 och 2011 blir underskotten över 3 procent, spår regeringen.
Borg gör också bedömningen att utrymmet för ofinansierade reformer är "mycket begränsade", men han konstaterar också att utrymmet för stabiliseringspolitiska åtgärder ska prövas löpande.
Han bedömer att regeringen redan har gjort mycket och också tillsammans med Riksbanken gjort omfattande insatser för att dämpa finanskrisen. Han konstaterar också att det är viktigt att sköta de offentliga finanserna.
- Vår uppgift nu är att ha ordning och reda i statens finanser och inte skapa osäkerhet, sade Borg.
Han hänvisade också till en ny OECD-studie om hur ett 20-tal länder agerat för att möta krisen.
- Och vi har den mest expansiva finanspolitiken av länderna i den studien, sadeBorg.
Läs mer: "Lyftet har uteblivit"
Visar 1-10 av 32. Per sida:
Samtidigt som befolkningen ökar minskar antalet jobb och kraven ökar. Är det inte dags att släppa på reglerna och låta folk tjäna pengar utan att bli jagade av alla möjliga myndigheter? Räkna med svartjobb! Eller gör svartjobben vita!
bsten, 10:46, 2 april 2009. Anmäl
KUPONG och BARACK-SAMHÄLLE som GÄLLER! För 1oooooo CHEFER(VD:ar)+ KUNGLIGA FAMILJEN 2mdr.€ före SKATT!RESTEN av BEFOLKNINGEN JOBBAR för KUPONGER och BOR i BARACHER!
HURRA! HURRA! HURRA!
0v0, 09:02, 2 april 2009. Anmäl
Statens bankgaranti på 1500mdr kostar 15% om året, 225 mdr, eller mer än vårdbudgeten.
Garantin började existera det ögonblick den uttalades, alla tal om underskrift är spel för gallerierna.
Garantin är en direkt subvention av privata aktieägare med skattebetalarnas medel. Kostnaden döljs i försvagad krona, ökade upplåningskostnader och en förlorad kapacitet att hjälpa den reala ekonomin.
Det är äcklande att finansministern prioriterar att rädda privata aktieägare och baltikum framför den reala ekonomin.
Dra tillbaka garantin nu, de banker som faller får staten ta över, men dotterbankerna i Baltikum bör man lämna till sitt öde. Utrymmet som då frigörs tillåter oss at stödja den meningsfulla ekonomin.
Om detta inte görs så betyder det att Regeringen helt är i händerna på bankernas och Wallenbergs lobbyister.
Läs mer på citizensaudit.com
Sluta skylla utvecklingen i svensk ekonomi på finanskrisen i USA. Några samband kan säkert visas.
Borg, din uppgift är att styra och ställa så att vi kan ta oss ur den kris vi hamnat i, dvs höja
blicken och se framåt och därvid vidta åtgärder, som är till nytta för SVERIGE i första hand.
Globala visioner måste vänta då din förmåga att påverka desamma i det närmaste är obefintlig.
Hus bygger man från grunden. Man börjar inte åtgärda skorstensrök.
Verkligheten är komplicerad och hela tiden föränderlig ,liksom att den egna förmågan att varsebli är begränsad, då tvingas man ta hjälp och lyssna på andra för att kunna orientera sig i verkligheten.
Vill du att utveclingen för sverige ska vända? Lyssna i så fall på sakkunnigas förslag till åtgärder och verkställ dessa omedekbart.
Lars-Erik Forslund, 06:42, 2 april 2009. Anmäl
Kunde inte låta bli att skratta!
"Man kan inte behandla den offentliga ekonomin som ett dragspel" säger Anders Borg enligt artikeln.
Men det är ju precis det han gör själv!!
Titta bara på hur han använt budgetposten "Försvarsmakten" under sin tid som finansminister - som en budgetregulator. Oansvarigt!
Snacka om att stoppa foten i munnen....
Johan, 19:16, 1 april 2009. Anmäl
Helt rätt; man ska vara rädd om de offentliga finanserna...men hur illa rimmar det då med att man då sänkt skatterna med sammanlagt över 100 miljarder kronor. Skattesänkningarna har huvudsakligen gått till de med höga inkomster, stora lyxvillor och stora förmögenheter.
Fört att klara detta har man bland annat sparat in på a-kassan, sjukförsäkringen, arbetsmarknadsutbildningen och vuxenutbildningen. Allt det som nu skulle behöva satsas på för att undvika en social katastrof. Robert Bergqvist säger det självklara i artikeln bredvid: "- Om du ger pengarna till dem som har det hyggligt bra är risken stor att de sparar. I dag vill du att de ska användas direkt. Då ska man ge stödet till just de företag och hushåll som har det absolut sämst och riskerar att drabbas hårdast av kreditkrisen och arbetslösheten"
Kan det sägas enklare än så här??
Andreas, 18:32, 1 april 2009. Anmäl
det bästa med alltihop är regeringens arbteslöshetspólitik. ska bli mycket intressant att se hur försäkringskassan och a-kassorna löser en eventuell massarbetslöshet.
tt, 18:14, 1 april 2009. Anmäl
En bra regering oavsett färg måste ha en bra framförhållning. Ingen har väl undgått finanskrisen som började med en bostadskris,man borde inte vara förvånad,eftersom bostadskrisen orsakades av bankernas agerande och div företag som spekulerar på marknaden. Man kan ju nämna Carnegie och det blir ju inte bättre av alla giriga personer som besitter en maktposition dvs den fria ekonomiska marknaden har orsakat den kris vi har idag. Se på Barack Obama som inte drar sig för att kritisera Wallstreet etc. Vad är då lösningen? Jo våra folkvalda politiker måste ta ledningen och styra framtiden till trygghet. Vi måste inse att resurserna måste fördelas rättvist för att skapa trygghet, som är ett måste för att en fri ekonomisk marknad ska fungera. Naturligtvis ska bra arbete premieras till en viss grad men om du slår undan existensen för en människa så innebär det att våldet ökar och harmonin i marknadssystemet försvinner. Regeringen måste in med stimulansåtgärder innan framtiden är förlorad.
Q, 18:01, 1 april 2009. Anmäl
Ser att den klarsynte Thomas Östros, anser att regeringen tappat greppet sedan den lade sin solskensbudget, så långt Östros, själv tycker jag att regeringen inte gjort ett enda dugg för att möta problemethade moderaten Borg ex vis varit en brottare hade han varnats för passivitet för länge sedan. Beklämmande med en handlingsförlamad regering
go middag, 17:23, 1 april 2009. Anmäl
Men good goin' Borg skräm upp folk så mycket som bara möjligt. Det lär antagligen göra situationen mycket mycket bättre!
DS, 16:33, 1 april 2009. Anmäl
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Bli en bättre säljare med Dale Carnegie
Dale Carnegie i Stockholm - Vi skapar framgångsrika människor och företag. Kurser i ledarskap,...
-
Kundservice
Outsourcing inom kundservice och telemarketing.
-
Letar du säljare?
Servicestart - Hitta företag & få en offert på tjänsten du behöver.


























