Handelsbanken redovisar en rörelsevinst på 3 792 miljoner kronor för årets första kvartal. Det kan jämföras med vinsten på 3 806 miljoner kronor motsvarande period i fjol.
Analytiker hade, enligt Reuters, i genomsnitt räknat med en rörelsevinst på 3 263 miljoner kronor.
Räntenettot sjönk till 5 316 miljoner kronor, från 5 393 miljoner kronor. Provisionsnettot ökade till 1 983 miljoner kronor, från 1 739 miljoner kronor.
Totalt uppgick intäkterna till 8 009 miljoner kronor, jämfört med 8 386 miljoner kronor motsvarande period året före.
Kostnaderna sjönk till 3 666 miljoner kronor, från 3 684 miljoner kronor.
Banken skriver att "efterfrågan på bankens tjänster var fortsatt god under perioden. Den svaga konjunkturen innebar dock att efterfrågan på lån från företagssektorn var begränsad, inte minst i den svenska marknaden".
Kreditförlusterna minskade jämfört med sista kvartalet förra året med 140 miljoner kronor och landade på 551 miljoner. Första kvartalet 2009 var motsvarande summa 896 miljoner.
- Det här är en stabil start på året, inga direkta överraskningar, sade Handelsbankens vd Pär Boman när han presenterade bankens rapport.
- Rörelseresultatet var upp 18 procent jämfört med förra kvartalet och vi ser lägre kostnader och sjunkande kreditförluster.
Boman pekade också på att bankens osäkra fordringar faller och har halverats sedan för ett år sedan. Samtidigt pekade han på att de låga korträntorna har satt press på bankens räntenetto.
Däremot var han nöjd med att banken inte har dragit på sig nya kostnader under året.
- Vi kör banken med oförändrade kostnader samtidigt som räntenettot är stabilt. Men de låga korträntorna har pressat intjäningen